Odszedł Mundek Sarna

  Dorota Kułaga

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Edmund Sarna był niezwykle zasłużoną postacią dla „Królowej Sportu” w Kielcach.

  Edmund Sarna był niezwykle zasłużoną postacią dla „Królowej Sportu” w Kielcach. ©archiwum

  W środę odszedł od nas Mundek Sarna. Był wybitnym trenerem lekkiej atletyki, wychował medalistów mistrzostw Polski i Europy.
  Edmund Sarna był niezwykle zasłużoną postacią dla „Królowej Sportu” w Kielcach.

  Edmund Sarna był niezwykle zasłużoną postacią dla „Królowej Sportu” w Kielcach. ©archiwum

  Internowany w stanie wojennym pisał polityczne wiersze i piosenki. Był cenionym trenerem lekkiej atletyki, a przede wszystkim dobrym i prawym Człowiekiem.

  W kieleckim mieszkaniu Mundka - bo tak zwracali się do Niego bliscy i przyjaciele - wisi obraz, do którego miał szczególny sentyment. Jego autorem jest Krzysztof Jackowski. Przedstawia on Edmunda, Jego żonę Mirosławę i starszą córkę Elizę, na ich szyjach znajduje się wymowny, duży łańcuch.

  WIERSZE O WOLNOŚCI

  - Za działalność w Solidarności mąż został internowany, dziesięć miesięcy spędził w więzieniach. Najpierw w Kielcach, później w Rzeszowie i Bieszczadach. Zostałam z małą córeczką. Dla całej naszej rodziny było to straszne przeżycie - pani Mirosława wspomina bolesne doświadczenia, które były inspiracją do namalowania obrazu z łańcuchem.
  Dla Mundka pobyt w więzieniu stał się literacką inspiracją. Wówczas powstały Jego wiersze i piosenki polityczne. - Pierwszy napisałem wtedy, jak kazali mi podpisać lojalkę. Jego adresatem był komendant kieleckiego więzienia - wyjaśniał nam pan Edmund w jednym z ostatnich wywiadów.

  Przy wyjątkowych okazjach lubił recytować fragment swojego wiersza o wolności. "Czy wolność jest do zabrania? / Co wolność znaczy w życiu naszym,/ gdzie wolność mieszka? Zastanawiałeś się komendancie czasem nad tym?/ Wolność mieszka w sercu,/ wolność mieszka w głowie,/ czujemy ją, bo wolność mamy w sobie. /Wolność chodzi w parze z dumą i z honorem. /Wolność dał nam Bóg".

  MIAŁ WIELE TALENTÓW

  - Bardzo dobrze znałem Mundka. Odwiedzałem Go w kieleckim więzieniu, później spotykaliśmy się w Seminarium Duchownym - wspomina ksiądz Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej. - Był radykalny w swojej wierze, dla Niego najważniejsza była Ewangelia, nie uznawał żadnych kompromisów. Pamiętam, jak organizował pomoc dla osób potrzebujących, zbierał dla nich odzież, jedzenie i zawoził, nawet poza Kielce. Na pewno był wielkim patriotą i niezwykle dobrym Człowiekiem. Kochał Kielce, kochał młodych sportowców, z którymi pracował. Był niezwykle związany ze swoją rodziną, żoną Mirką i córkami. Miał też inne talenty, nie tylko sportowe. Pięknie śpiewał, grał na skrzypcach i klarnecie - dodaje ksiądz biskup Florczyk.

  Po wyjściu na wolność Mundek nie mógł dostać pracy. Przez kilkanaście miesięcy był kierowcą nieżyjącego już biskupa Mariana Jaworskiego, uczył też wychowania fizycznego kleryków z kieleckiego seminarium. W ostatnich latach znowu zaczął się udzielać w lekkiej atletyce. Razem z żoną rozpoczął współpracę z Kieleckim Klubem Lekkoatletycznym Fart, młodzież garnęła się do nich na treningi. I zapewne razem wychowaliby jeszcze niejednego medalistę mistrzostw Polski.

  NAJLEPSZY W POLSCE

  Edmund Sarna był jednym z najbardziej cenionych fachowców "królowej sportu", nie tylko w naszym regionie. Jako trener doprowadził do piątego miejsca na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku i złotego medalu mistrzostw Europy w skoku w dal swoją żonę Mirosławę. W 1977 roku został uznany za najlepszego szkoleniowca "królowej sportu" w naszym kraju. Trzy lata później razem z żoną otrzymali tytuł najlepszej pary trenerskiej w lekkiej atletyce w Polsce. Jego wychowankami byli między innymi Elżbieta Kapusta, Barbara Kwietniewska i Wojciech Podsiadło, medaliści mistrzostw Polski i Europy.

  Uwielbiał pracę z młodzieżą. - Trzeba od niej dużo wymagać, ale trzeba ją też kochać - zdradzał nam swoją dewizę w pracy szkoleniowej. Jeszcze w sierpniu był z młodymi zawodnikami Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego Fart na zgrupowaniu w Wiśle. Jak zawsze tryskał humorem, był pełen zapału do pracy, wyznaczał sobie kolejne sportowe cele. Pod koniec obozu źle się poczuł, trafił do szpitala. Diagnoza brzmiała jak wyrok - nowotwór, ale On się nie załamywał. Walczył z ciężką chorobą i wierzył, że z tej walki też wyjdzie zwycięsko… Niestety, zmarł wczoraj rano. Miał 68 lat.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]