Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolska konferencja w Opatowie [GALERIA ZDJĘĆ]

an
Już po raz siódmy odbyła się w Opatowie Ogólnopolska Konferencja Historyków, Archeologów, Prawników i Politologów. Tym razem przyświecało jej hasło 100-lecia odzyskania niepodległości i 500-lecia osadnictwa żydowskiego w Opatowie i okolicy.

W panelu pierwszym „Opatów i opatowianie w walkach i działaniach politycznych o niepodległą Polskę wśród prelegentów znaleźli się: dr Paweł Paciorek z Usług Ekologicznych Alojzy Przemyski, który mówił o wydarzeniach w województwie sandomierskim w latach 1766 i 1767 jako prologu do walki o niepodległość w okresie konfederacji barskiej (1768-1772, mgr Marek Lis z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, Filii w Opatowie - ) o Władysławie Gnatowskim i jego pamiętniku.

W panelu drugim, pięćset lat osadnictwa żydowskiego w Opatowie i okolicy, wystąpili: mgr Agnieszka Dziarmaga z Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku z referatem „Sztetl – fenomen pamięci i niepamięć”, dr Radosław Kubicki z Wydziału Prawa, Administracji i Zarządzania UJK z referatem „Pięćset lat osadnictwa żydowskiego w Opatowie”, prof. UJK dr hab. Jerzy Gapys z Wydziału Humanistycznego UJK z referatem „Położenie mniejszości żydowskiej w okolicach Opatowa w latach 1940-1944 w świetle pamiętnika Stanisława Turnaua ziemianina z Wlonic”, mgr Andrzej Żychowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Opatowa i wiceprezes Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej z referatem „Losy transportu wiedeńskich Żydów do Opatowa”.

Burmistrz Andrzej Chaniecki podziękował za prowadzenie konferencji dziekanowi Wydziału Prawa, Administracji i Zarządzania Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, prof. Jerzemu Jaskierni i doktorowi Radosławowi Kubickiemu, który co roku mobilizuje samorząd do działania. - Wzajemnie staramy się, aby ta konferencja miała właściwy wymiar intelektualny – podkreślił.

Dr Radosław Kubicki, który ma swoje korzenie na ziemi opatowskiej, zwrócił uwagę na referat miejscowego regionalisty Andrzeja Żychowskiego i referat prof. Jerzego Gapysa. Prof. Jerzy Jaskiernia podkreślił, że to konferencja interdyscyplinarna i ten walor jest tutaj szczególnie ważny w 100-lecie odzyskania niepodległości i 500-lecie osadnictwa żydowskiego.

- Tu jest pewien problem poznawczy, teoretycznie wszyscy wiedzą, co było w okresie międzywojennym, wiedzą, co się stało w okresie holocaustu, powraca problem sąsiedztwa, ale w kategoriach symbolicznych – wyjaśniał.

- Tymczasem nie da się oderwać historii Opatowa od historii osadnictwa żydowskiego, wkładu Żydów w rozwój Opatowa, ziemi opatowskiej, Małopolskę wschodnią. We wszystkich okolicznych miasteczkach to osadnictwo żydowskie miało szczególne znaczenie. I to zasługuje na przypomnienie, utrwalenie, na budowanie kultury, wielokulturowości, z czym nie zawsze jest łatwo, chociaż są znane animozje, uprzedzenia, mity, stereotypy. Sądzę, że ten wysiłek poznawczy, który niesie ta konferencja będzie sprzyjał eliminacji takich stereotypów, spojrzenia realistycznego na to, jak w różnych społecznościach funkcjonowała Polska żydowska, ukraińska. To jest tendencja, w którą się ta konferencja wpisuje.

Po konferencji kierownik opatowskiej filii Pedagogicznej Bibliotek Wojewódzkiej w Kielcach, Marek Lis promował swą książkę „ Nasze drogi do niepodległej. Z dziejów Opatowa w latach niewoli i na progu niepodległości”. Następnie odbył się koncert słowno-muzyczny „Niepodlegla 1918”. Wystąpili: aktorka – Anna Seniuk, tenor – Jakub Gąska. Na fortepianie grał Robert Grudzień. W programie koncertu opartym na scenariuszu historycznym Anny Dreli mieszkańcy usłyszeli pieśni legionowe i sakralne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie