Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w bibliotece w Połańcu. Bajek wysłuchało ponad 200 osób

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Dzieci uważnie i z zaciekawieniem słuchały bajek przedstawionych w formie teatru
Dzieci uważnie i z zaciekawieniem słuchały bajek przedstawionych w formie teatru Biblioteka Połaniec
W sobotę, 4 czerwca zakończył się XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom organizowany pod hasłem „Polscy autorzy dla klimatu”. W akcji wzięła udział połaniecka biblioteka.

W Połańcu czytali dzieciom

- W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Połańcu sprawy klimatu są nam bliskie, zatem z prawdziwym entuzjazmem przyłączyliśmy się do wydarzenia. Wybraliśmy bajki pokazujące piękno przyrody oraz mobilizujące do walki z globalnym ociepleniem i niszczeniem naturalnego środowiska. Od poniedziałku 30 maja przez ponad tydzień do biblioteki w Połańcu i jej filii w Ruszczy przychodziły dzieci by posłuchać bajek. Przedstawiliśmy wybrane utwory polskich autorów, dla których środowisko naturalne i konieczność jego ochrony nie są obcymi zagadnieniami. Wybraliśmy przy tym zupełnie nową dla nas formę przedstawienia literatury - teatrzyk Kamishibai - powiedziała dyrektor biblioteki Renata Wójtowicz.

KAMI to papier a SHIBAI znaczy teatr. KAMISHIBAI zatem to z dosłownego tłumaczenia Papierowy Teatr, teatr obrazkowy lub teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania historii rodem z dalekiej Japonii. Wykorzystuje planszę z ilustracjami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii. Kamishibai to lekka przenośna drewniana scena z opowieścią na papierze w środku. Książki wykonane techniką kamishibai zawierają elementy opowieści otwartej, dzięki której zwiększa się interakcja z publicznością , a opowieść staje się "żywym obrazem”.

Akcję czytania z wykorzystaniem papierowego teatrzyku zorganizowano pod hasłem „Kamishi-BAJKI z klimatem”. W bibliotece w Połańcu czytano opowieść "Na tropie śmieciowego potwora" i "Bajkę o dwóch ptaszkach". Pierwszy utwór to intrygująca historia o tajemniczym Śmieciowym Potworze, którą poznajemy z relacji rodzeństwa będącego bohaterami opowiadania. Bajka porusza problem zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Natomiast bajka o ptaszkach to prosta i piękna przypowieść o sile współpracy i współdziałania. Opowieść osadzona jest w trudnych warunkach klimatycznych ukazująca wodę jako szansę przetrwania i cenny dar, o który warto wspólnie walczyć.

- Na czytaniu gościliśmy dzieci z Przedszkola Publicznego i Szkoły Podstawowej w Połańcu. Przyjechały do nas także dzieci z Przedszkola Terapeutycznego w Woli Pławskiej. Z bajkami kamishibai byliśmy również w zaprzyjaźnionej z nami Bibliotece Publicznej w Rytwianach - dodaje Renata Wójtowicz.

Czytała również filia w Ruszczy. Przedszkolaki i pierwszoklasiści z Zespołu Placówek Oświatowych w Ruszczy odbyły za sprawą „Bajki o Wiśle” ekscytującą i żywiołową podróż z Nurtem Królowej Polskich Rzek. Podziwiały bieg Wisły od jej źródeł do ujścia widziany oczami dwóch niezwykłych podróżniczek.

- Opowieść „Na tropie śmieciowego potwora", "Bajka o dwóch ptaszkach" oraz „Bajka o Wiśle” stanowiły doskonały pretekst do rozmowy z dziećmi na temat zmian klimatycznych, suszy, potrzeby segregacji śmieci i współdziałania człowieka i przyrody dla dobra ludzkości i planety. Młodzi uczestnicy głośnego czytania wyszli bogatsi o wiedzę i uwrażliwieni na piękno otaczającej nas przyrody. Mamy nadzieję, że to zasiane ziarenko miłości do natury w przyszłości obficie zaowocuje - mówi Renata Wójtowicz.

W tegorocznej akcji głośnego czytania w bibliotece w Połańcu i jej filii w Ruszczy wzięło udział ponad 230 osób.

Zobaczcie zdjęcia z czytania w bibliotece w Połańcu

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie