Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ojciec Stanisław Ocetek świętował w Suchedniowie 50-lecie kapłaństwa. Towarzyszyli mu bracia - misjonarze z kilku krajów

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
autor
Ojciec Stanisław Ocetek, Franciszkanin od 58 lat i ksiądz od 50, w 1979 roku wyjechał na misje do Brazylii. Co kilka lat przyjeżdża do Polski. Teraz przypada 50 - lecie jego kapłaństwa. Świętował je w Suchedniowie, gdzie mieszka jego brat, Ireneusz.

W jubileuszowej Mszy Świętej towarzyszyli mu suchedniowscy księża, owocnej pracy gratulował proboszcz, ks. Marek Migocki. Obecni byli również współbracia - zakonnicy, również misjonarze - z Brazylii, Turcji i Bułgarii, oraz drugi rodzony brat, Czesław, również Franciszkanin, z Niepokalanowa. Jubilatowi życzenia składali również przedstawiciele działających przy parafii grup.
Franciszkanin opowiedział nam o swoim życiu i Kościele w Brazylii.

Kościół a państwo w Brazylii

Brazylia deklaruje się jako państwo bezwyznaniowe. Ale większość mieszkańców to chrześcijanie – katolicy lub protestanci. - Jest w zwyczaju, że prezydent odwiedza nuncjusza apostolskiego – mówi Franciszkanin. W niektórych miastach do programu szkół wprowadzana jest ideologia gender. Jednym się to podoba, inni protestują. Są prowincje, gdzie dopuszczana jest legalizacja związków homoseksualnych. Ale nie powszechnie.

Zawsze za życiem

Co z aborcją? W Brazylii jest oficjalnie zabroniona, ale szara strefa działa. - W naszej diecezji prowadzona jest internetowa akcja - „Zamierzasz dokonać aborcji – zgłoś się do nas”. Kobiety, które odpowiadają na apel, otrzymują pomoc, mają gdzie zamieszkać. Rozmawiamy z nimi, przekonujemy – jeśli nie chcesz tego dziecka, my się nim zaopiekujemy. Robimy wszystko, by uratować i dziecko i matkę – opowiada ojciec Stanisław. - W Polsce aborcja jest dopuszczalna w przypadku gwałtu. Co ojciec na to? - To gwałciciel dokonał przestępstwa. Dlaczego karać dziecko? Kościół zawsze będzie stał na straży naturalnego prawa do życia – odpowiada.

Żyjemy u schyłku epok

Duchowny uważa, że żyjemy u schyłku epoki. - Dziś nie ma punktów stałych, wszystko jest płynne. To, co kiedyś było uważane za dobre, dziś jest złe i odwrotnie. Ludzie utracili wiarę, etykę. Dziś dobre jest to, co jest dobre dla mnie. Ma to plusy, ale i wiele minusów – twierdzi zakonnik.

Radosne życie zakonnika

Nasz rozmówca w zakonie jest od 58 lat. Jak wygląda życie Franciszkanina? - Już jestem staruszek, ale wciąż pracuję. Nasz ideał to naśladowanie świętego Franciszka. Proste życie, ubóstwo, czystość, posłuszeństwo. Dążymy do doskonałości, choć nie zawsze się udaje. Przede wszystkim życie Franciszkanina Konwentualnego ma być radosne – kwituje ojciec Ocetek.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP 10 najpopularniejszych gadżetów erotycznych




TOP 10 najbardziej WKURZAJĄCYCH zachowań na PLAŻY






Czy jesteś Mundialowym specem? Co wiesz o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej? [QUIZ]




Nie wiesz, który z modnych kierunków urlopowych wybrać? Ten quiz jest dla ciebie!





Czy wiesz, które z tych produktów najbardziej cię utuczą?




Jak zachować się w górach? Zobacz najgorsze błędy turystów!



ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU - Paczkomaty to przyszłość. Rynek listów kończy się

Źródło: vivi24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie