Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie wśród największych i najlepszych w Polsce

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
- We wszystkich obszarach działalności notujemy bardzo dobre rezultaty. Baza skupowa ciągle się rozwija. W tym roku pozyskaliśmy 56 nowych dostawców mleka - mówi Ryszard Pizior, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie.
- We wszystkich obszarach działalności notujemy bardzo dobre rezultaty. Baza skupowa ciągle się rozwija. W tym roku pozyskaliśmy 56 nowych dostawców mleka - mówi Ryszard Pizior, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie.
Na piątym miejscu w rankingu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich uplasowała się włoszczowska mleczarnia. Rok zamyka z przychodem przekraczającym 575 milionów złotych, 1297 dostawcami mleka oraz średnią stawką 2,11 złotego netto za litr surowca. Na 2022 są już plany inwestycyjne i nowe produkty.

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich po raz 27 opublikował Ranking 10 Najlepszych i Największych Spółdzielni Mleczarskich. Przy opracowywaniu bierze pod uwagę kilkanaście wskaźników ekonomiczno - finansowych, między innymi ilość skupionego mleka, średnioroczną cenę skupu, wartość przychodów ze sprzedaży, wysokość zysku, czy wskaźnik efektywności zatrudnienia, eksport, inwestycje, ilość przerabianego mleka. W tym roku na piątym miejscu uplasowała się Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie. Jest to wynik za 2020 rok.

Umocniona pozycja OSM Włoszczowa na rynku

- Był to rok trudny. Odczuwaliśmy skutki pandemii z 2020. Pamiętajmy, że nie funkcjonowały restauracje, domy weselne, hotele, więc wstrzymana została produkcja dla także zwanej branży HORECA. W tym roku rynek został odblokowany, my mogliśmy ruszyć z produkcją twarogów wirówkowych. Mimo skutków pandemii, we wszystkich obszarach działalności notujemy bardzo dobre rezultaty. Baza skupowa ciągle się rozwija. W tym roku pozyskaliśmy 56 nowych dostawców mleka z województw łódzkiego, śląskiego, opolskiego, świętokrzyskiego. Cieszę się, że tak wielu nowych dostawców zaufało nam i związało swoje losy z naszą mleczarnią - podkreśla Ryszard Pizior, prezes włoszczowskiej spółdzielni.

Na koniec listopada spółdzielnia miała prawie 1300 dostawców mleka. Dzięki nim oraz zwiększaniu produkcji u dostawców obecnych skupiła za 11 miesięcy 234,5 miliona litrów mleka.

- Skup mleka wzrósł w okresie 11 miesięcy tego roku o blisko 6 procent, w ubiegłym roku zanotowaliśmy również podobny poziom. Warto przy tym zauważyć, że za 11 miesięcy 2021 roku skup mleka w naszym kraju praktycznie jest na poziomie 2020, co oznacza, że umacniamy naszą pozycję i mamy jedną z największych dynamik wzrostu skupu mleka w kraju

- zaznacza wiceprezes Waldemar Gacek.

Przychody i stawki dla dostawców włoszczowskiej mleczarni

Większy skup to większy przerób mleka i w zakładzie we Włoszczowie, i w oddziale w Pawłowicach na Śląsku, przekłada się to na zyski. - Przychody, jakie osiągniemy w tym roku będą o około 15 procent wyższe niż w roku 2020 i powinny przekroczyć 575 milionów złotych. Dzięki zyskom udaje się podwyższać stawki dla naszych dostawców, średnia cena w skupie, podobnie jak w latach poprzednich będzie o około 5 groszy wyższa od średniej krajowej. W listopadzie wyniosła 1,81 złotego za litr netto, zaś na grudzień wypłacimy premię specjalną w wysokości 30 groszy na 1 litra mleka - mówi prezes Pizior.

Jak tłumaczy, spółdzielnia stara się wypracować jak najwyższe ceny dla producentów ze względu na koszty, jakimi rolnicy zostali obciążeni w ostatnich miesiącach.

– Nawozy, gaz, prąd, paliwo. Drastyczne podwyżki cen nawozów, około 300 procent bardzo dotykają naszych dostawców. Wszyscy jesteśmy świadomi, że wzrost kosztów produkcji u naszych dostawców mleka musi być zrekompensowany przez wzrost ceny mleka w skupie. Czy ta cena się utrzyma? Spodziewamy się delikatnej korekty, która przychodzi zwykle po hossie. Ale nie wyobrażam sobie nawet powrotu do cen sprzed kilku miesięcy, to byłoby załamanie rynku

- wyjaśnia prezes spółdzielni.

Rok z nagrodami dla firmy i produktów spółdzielni z Włoszczowy

Piąte miejsce w rankingu największych i najlepszych spółdzielni w kraju to wisienka na torcie tego roku. Mleczarnia była w 2021 nagradzana za produkty i nie tylko. Także piąte miejsce zajęła wśród marek rynku mleczarskiego w rankingu Najcenniejszych Marek Polskich ogłoszonym przez dziennik „Rzeczpospolita”. W tymże zestawieniu zajęła też 33. miejsce w branży spożywczej i 119. w rankingu ogólnym. Została wyceniona na 59 milionów złotych. Zajęła pierwsze miejsce w konkursie „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej” organizowanym przez Okręgowy Inspektorat Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach.

- Doceniamy także laur na gruncie wojewódzkim. Spółdzielnia znalazła się w rankingu 100 największych firm w Świętokrzyskiem. W 2020 roku przychody Spółdzielni wyniosły 497 milionów 426 tysięcy złotych, zysk netto udało się osiągnąć na poziomie 4 milionów 616 tysięcy złotych z udziałem 353 pracowników. Dla porównania w roku 2019 przychody wyniosły 460 milionów 259 tysięcy złotych; zysk netto 3 miliony 15 tysięcy złotych przy 342 pracownikach - wylicza wiceprezes Waldemar Gacek.

Najcenniejsze dla zakładu to oczywiście nagrody za produkty. - Spółdzielnia znana jest głównie z wysokiej jakości serów żółtych typu szwajcarskiego oraz takich wyrobów jak serek wiejski, serki do chleba, masło i śmietana. Nasze produkty zostały nagrodzone na IV Euroforum Polskiego Mleczarstwa w Krynicy oraz przez Forum Mleczarskie w konkursie Lider Forum - przypomina prezes.

Inwestycje na 2022 rok włoszczowskiej mleczarni

Na przyszły rok spółdzielnia planuje ruszyć z inwestycją w zakładzie w Pawłowicach, gdzie produkowany jest twaróg. Szykuje modernizację aparatowni w nowy zestaw pasteryzująco-wirujący, a potem dostawienie drugiego zestawu formująco-pakującego do produkcji twarogu o gramaturze 400 gram i budowę własnego źródła ciepła, czyli kotłowni gazowej. Zaś co do samych produktów mleczarnia zamierza powrócić do serków deserowych i wprowadzić jogurty typu greckiego.

- Rok 2022 też niesie wiele niepewności, jak Polski Ład, Europejski Zielony Ład, inflacja. Nie wiemy, co będzie, ale wiele zależy od nas, od dobrej współpracy, mądrych i przemyślanych decyzji, chęci do zmian i poszukiwania najlepszych rozwiązań. Mam nadzieję, że nasza Spółdzielnia będzie dalej tak dynamicznie się rozwijać - podsumowuje Ryszard Pizior.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie