Oleśnica będzie miastem? Chce odzyskać prawa miejskie...

  Oleśnica będzie miastem? Chce odzyskać prawa miejskie zabrane przez cara

  pawie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Oleśnica będzie miastem? Chce odzyskać prawa miejskie zabrane przez cara
  Rada Gminy Oleśnica przyjęła apel w sprawie przywrócenia praw miejskich miejscowościom, które zostały ich pozbawione w wyniku represji carskich. Stanowisko przekazano premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.
  Oleśnica będzie miastem? Chce odzyskać prawa miejskie zabrane przez cara
  Radni zajęli się apelem na sesji Rady Gminy Oleśnica, która odbyła się pod koniec lipca bieżącego roku. Samorządowcy zwrócili się do Rady Ministrów z prośbą o rozważanie możliwości przywrócenia praw miejskich tym miejscowościom, które zostały ich pozbawione za karę w wyniku represji carskich.

  „Podobnie jak miejscowości Oleśnica setkom innych miast, które wspierały Powstanie Styczniowe, lub z innych względów politycznych, odebrano prawa miejskie doprowadzając je niejednokrotnie tym samym do upadku.
  Przywrócenie tym miejscowościom praw miejskich w takiej formie mogłoby nastąpić na wniosek właściwej Rady Gminy, która jest reprezentantem społeczności lokalnej. Byłoby to zadośćuczynienie dotychczas wyrządzonym krzywdom, a także znakomitym uczczeniem nie tylko 100. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości, ale również 155. rocznicy Powstania Styczniowego i 750. rocznicy nadania praw miejskich dla Oleśnicy. Niech historia odda to, co kiedyś zabrała” - czytamy w przyjętym przez radnych apelu.

  Oleśnica była miastem w latach 1470-1869. W początkowej fazie istnienia - niewielki ośrodek rzemieślniczy. W XVI wieku w mieście powstał zbór kalwiński.

  Apel nie oznacza, że gmina wchodzi formalnie na ścieżkę do odzyskania praw miejskich. Do tego potrzeba odrębnej uchwały Rady Gminy oraz stosownego wniosku do Rady Ministrów. Procedurę tę przeszła ostatnio gmina Szydłów. Stolica gminy od 1 stycznia 2019 roku stanie się znowu miastem. Na początku lipca Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta. Wśród pięciu miast, które mają otrzymać prawa miejskie znalazł się właśnie Szydłów.  POLECAMY RÓWNIEŻ:  TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018

  Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!


  TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?

  Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10

  Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!


  Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - Cud nad Wisłą - wielkie zwycięstwo. Dzień Wojska Polskiego

  (Źródło: dziennikzachodni.pl)

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone