Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Operują raka jelita grubego przy pomocy robota! Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze stawia na nowoczesność

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Lekarze Maciej Głowacki i Jerzy Majewski podkreślają, że w szpitalu w Czerwonej Górze otrzymamy kompleksową pomoc.
Lekarze Maciej Głowacki i Jerzy Majewski podkreślają, że w szpitalu w Czerwonej Górze otrzymamy kompleksową pomoc. Szpital w Czerwonej Górze
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny imienia świętego Rafała w Czerwonej Górze jako jedna z pierwszych placówek w województwie świętokrzyskim wprowadza małoinwazyjną metodę operacyjnego leczenia nowotworu jelita grubego z wykorzystaniem robota. To zabiegi znacznie mniej obciążające dla pacjentów, a zarazem dające nieporównywalnie lepsze rezultaty. Pierwsze operacje zaplanowano już na wrzesień.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze stawia na nowoczesność

Jak tłumaczy lekarz Maciej Głowacki, kierownik Oddziału VI Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, do tej pory standardem operacyjnego leczenia nowotworów jelita grubego były zabiegi otwarte. Od około 20 lat coraz większą popularność zdobywają metody małoinwazyjne oparte o zabiegi laparoskopowe. - Zabiegi laparoskopowe są korzystniejsze dla pacjentów, bo stanowią dla nich mniejsze obciążenie, generują mniejszy ból pooperacyjny i wymagają krótszego pobytu w szpitalu po zabiegu. Zapewniają także większą precyzję operowania, co pozwala zachować funkcje fizjologiczne człowieka na lepszym poziomie – mówi lekarz.

Rozwinięciem i odmianą chirurgii laparoskopowej jest chirurgia robotyczna i to właśnie ten kierunek najbardziej interesuje lekarzy z Czerwonej Góry. Pozwala ona na operowanie pacjentów z precyzją niemożliwą do osiągnięcia ludzkimi rękoma. - Operator wykonuje zabieg z pomocą konsoli, która oddalona jest od stołu operacyjnego. Z tej konsoli steruje pracą ramion robota. Ruchy wykonywane przez operatora za pomocą dżojstików przekazywane są elektronicznie na ramiona robota i końcówki narzędzi chirurgicznych – wyjaśnia lekarz Jerzy Majewski z Oddziału VI Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.

Operatorowi robota towarzyszy asystent, który uzbraja ramiona robota w narzędzia i wprowadza je do brzucha pacjenta. Wykorzystanie najnowocześniejszej technologii w trakcie operacji eliminuje ruchy mimowolne operatora i zapewnia większy zakres ruchu niż fizjologiczne ruchy ręki człowieka. To przekłada się na wybitną precyzję operowania. - Jest to ważne szczególnie w wypadku operacji w obszarze miednicy, na przykład nowotworów odbytnicy, dzięki czemu jesteśmy w stanie oszczędzić nerwy odpowiadające za funkcje seksualne, oddawanie moczu, trzymanie stolca – dodaje lekarz Jerzy Majewski.

Zanim lekarze i personel szpitala w Czerwonej Górze rozpoczną zabiegi na pacjentach przejdą kilkuetapowe szkolenie. Kurs obejmuje treningi na symulatorze, e-learning, wykłady i trening na zwłokach. Na początku zabiegi wykonywane są pod okiem preceptora, czyli doświadczonego chirurga zajmującego się od lat chirurgią robotyczną.

Kompleksowa opieka dla pacjentów onkologicznych w szpitalu w Czerwonej Górze

- Mamy doskonałe warunki do operowania pacjentów z nowotworami jelita grubego. Szpital dysponuje prężnie działającą pracownią endoskopii, która zajmuje się wykrywaniem zmian nowotworowych. Na kolejnych etapach chorzy są diagnozowani i przygotowywani do zbiegów. Każdy pacjent przed zabiegiem operacyjnym poddawany jest konsylium onkologicznemu w naszym szpitalu. Konsylium decyduje o metodzie leczenia. Dzięki temu możemy zapewnić kompleksową diagnostykę i leczenie w krótkim czasie pacjentom z nowotworem jelita – informuje lekarz Maciej Głowacki.

Ponadto lekarze lecznicy mają doświadczenie w prowadzeniu pacjentów onkologicznych na wszystkich etapach leczenia – również po operacji.

Jak zgłosić się do zabiegu? - Pacjenci zainteresowani operacjami robotycznymi powinni zgłosić się do naszych poradni chirurgicznych w Czerwonej Górze lub Kielcach przy ulicy Jagiellońskiej 72. Wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego i kara DILO, czyli karta onkologiczna. Pacjentów onkologicznych operujemy na bieżąco. Gdy są gotowi do zabiegu, termin operacji mają wyznaczony w ciągu kilku dni do kilku tygodni – mówi lekarz Maciej Głowacki.

Profilaktyka raka jelita grubego

Największy wpływ na zachorowanie na nowotwór jelita grubego ma nasza dieta, czynniki środowiskowe i genetyczne. Powstawaniu nowotworu sprzyja ciężkostrawna dieta i otyłość. Pod uwagę należy również brać predyspozycje rodzinne. - Tylko wykonując regularne badania kolonoskopowe jesteśmy w stanie uniknąć bądź wyleczyć raka na wczesnym etapie. Regularnym badaniom powinny poddawać się wszystkie osoby, którzy skończyły 50. rok życia niezależnie od tego, czy mają jakiekolwiek niepokojące objawy czy nie – tłumaczy lekarz Jerzy Majewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie