Opisał akcję na Romanowie i wygrał

  Opisał akcję na Romanowie i wygrał

  Anna Śledzińska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

   Opisał akcję na Romanowie i wygrał
  Wiktor Filipowski, uczeń Liceum Ogólnokształcącego numer I imienia Stanisława Staszica, zajął pierwsze miejsce w konkursie „Zapomniane akcje AK w okręgu Kielce”, zorganizowanym przez kielecki okręg Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
   Opisał akcję na Romanowie i wygrał


  O tym, że wrzesień jest w polskiej historii miesiącem szczególnym, pamiętano w ostrowieckim liceum imienia Stanisława Staszica. Dwaj jego uczniowie, drugoklasiści Wiktor Filipowski i Michał Sitarz, wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez kielecki okręg Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, opisując zapomniane lub wręcz nieznane akcje z udziałem świętokrzyskich partyzantów, w czasie II wojny światowej.


  Akcje ważne, ale nieznane

  Wiktor Filipowski napisał pracę na temat ,,Most na Romanowie”. Opisał w niej okoliczności wysadzenia mostu kolejowego w 1942 roku, przebieg akcji i jej tragiczne dla mieszkańców Ostrowca, skutki. To właśnie ta praca spodobała się jury najbardziej, za co został nagrodzony pierwszym miejscem.

  Historia akcji dywersyjnej na moście w ostrowieckiej dzielnicy Romanów jest o tyle ważna dla mieszkańców miasta, że to właśnie w odwecie za te działania, hitlerowcy zatrzymali 30 zakładników, a następnie powiesili ich miejskim Rynku.

  W tym roku, 30 września minęło 75 lat od tamtej tragedii, a rocznicę obchodzono w minioną sobotę.

  - Mimo, że była to tak ważna w skutkach akcja, mieszkańcy Ostrowca wiedzą o niej niewiele - mówi Wiktor Filipowski. - Dlatego postanowiłem, że będzie dobrym tematem na pracę konkursową. Niełatwo było zdobyć informacje dotyczące akcji i jej uczestników. Bezpośredni świadkowie tych wydarzeń już w większości nie żyją, zachowało się też niewiele dokumentów.

  Z pomocą uczniom przyszedł dyrektor „Staszica” Dariusz Kaszuba, wskazując osoby, które mogą dostarczyć ważnych informacji.

  - Zarówno Wiktora, jak i Michała Sitarza, który w swojej pracy relacjonował akcję ,,Amor’’ przeprowadzoną w fabryce cukierków w Ostrowcu, skierowałem do porucznika Kazimierza Kocowskiego - prezesa ostrowieckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Marka Wójcickiego, pracownika Muzeum Historyczno – Archeologicznego, historyka i pasjonata okresu II wojny światowej. Dzięki ich pomocy zwycięska praca zostały nagrodzona za rzetelność relacji i ciekawy sposób narracji.

  Opowieści z obozu

  Chcąc uczcić wrześniowe rocznice w szkole postanowiono przybliżyć młodzieży w niekonwencjonalny sposób wydarzenia z historii Polski, a równocześnie skłonić do samodzielnego poznawania przeszłości.

  W szkole odbyła się między innymi sesja historyczna zatytułowana ,,Ludzkie losy 1939-1945’’.

  Głównym punktem tego pierwszego z serii zaplanowanych spotkań była projekcja filmu nakręconego przez uczennicę trzeciej klasy Wiktorię Adaś. Scenariusz filmu powstał na podstawie wywiadu, który Wiktoria przeprowadziła z panem Zbigniewem Lisowskim, byłym więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz i Mauthausen-Gusen.

  Praca uczennicy została przed kilkoma miesiącami nagrodzona w konkursie zorganizowanym przez kielecki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

  W trakcie spotkania młodzież miała możność wysłuchania referatu na temat historii obozu Auschwitz oraz wierszy i pieśni o tematyce obozowej. To właśnie świadectwa bezpośrednich uczestników tamtych wydarzeń, robiły na młodych ostrowczanach największe wrażenie.

  ZOBACZ TEŻ:
  CoolTour - Ogólnopolski Magazyn Kulturalny  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]