Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orange Polska chce stawiać maszt tylko w Tokarni!

Bartłomiej Bitner
Spółka Orange Polska planuje postawienie wysokiego na 40 metrów masztu tuż przy Parku Etnograficznym w Tokarni, składającego się między innymi z zabytkowych wiatraków.
Spółka Orange Polska planuje postawienie wysokiego na 40 metrów masztu tuż przy Parku Etnograficznym w Tokarni, składającego się między innymi z zabytkowych wiatraków. Mateusz Kołodziej
Bliskie sąsiedztwo Parku Etnograficznego w Tokarni, albo… bliskie sąsiedztwo Parku Etnograficznego w Tokarni (gmina Chęciny) koło Kielc. Spółka Orange Polska, która zamierza postawić tam wysoki na 40 metrów maszt telefonii komórkowej, nie ma przygotowanej innej, zapasowej lokalizacji tej konstrukcji. To mocno dziwi zarządzające parkiem Muzeum Wsi Kieleckiej, które nie zamierza odpuszczać zablokowania inwestycji.

Przypomnijmy, że jeden z największych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce stara się o budowę 40-metrowego masztu w Tokarni już od dwóch lat. Od Urzędu Miasta i Gminy Chęciny otrzymał decyzję o warunkach zabudowy i teraz w Starostwie Powiatowym w Kielcach ubiega się o pozwolenia na budowę. Tej inwestycji mocno sprzeciwia się Muzeum Wsi Kieleckiej, bo jeśli konstrukcja stanie, będzie ingerowała w krajobraz Parku Etnograficznego, składającego się z zabytkowych chałup, zagród i wiatraków.

Gdy w piątek pisaliśmy o sprawie, kontaktowaliśmy się z biurem prasowym spółki Orange Polska, ale dopiero teraz otrzymaliśmy w mailu odpowiedź na pytanie, dlaczego tuż przy skansenie w Tokarni chce wybudować maszt.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Skandal. Koło skansenu w Tokarni ma stanąć... gigantyczna konstrukcja

„Wybór lokalizacji podyktowany był przede wszystkim względami technologii radiowej, lokalizacja stacji bazowej w tym miejscu jest optymalna dla całego systemu sieci stacji bazowych Orange. Dzięki budowie nowego nadajnika zasięg i jakość sieci mobilnej Orange w okolicy miejscowości Tokarnia ulegnie znacznej poprawie” – czytamy w mailu. Czytamy również „Nie mamy alternatywnej lokalizacji” w odpowiedzi na pytanie o inne miejsce w pobliżu Tokarni, w którym spółka Orange Polska mogłaby bezkolizyjnie postawić maszt.

Ale najlepsze na koniec. W mailowej odpowiedzi na pytanie, czy spółka Orange Polska wiedziała, iż budowa masztu przy parku może ingerować w zabytkowy krajobraz, czytamy: „Wątek związany z bliskością inwestycji z Parkiem Etnograficznym był badany na etapie wydawania Decyzji Lokalizacyjnej Inwestycji Celu Publicznego. Wydając tą decyzję Urząd Gminy potwierdził znikomy wpływ inwestycji Orange Polska na pobliski Park”.

Co na to wszystko Muzeum Wsi Kieleckiej? – Na pewno podejmiemy działania, które będą zmierzały do zablokowania inwestycji. Nie będę zdradzać jakie, bo chcemy zaskoczyć spółkę Orange Polska argumentami. Jest nam przykro, że firma ta do dzisiaj nie wyraziła żadnej woli rozmowy z nami. Fakt, że inwestor jest zdeterminowany tylko względami technologicznymi, jest dla nas skandaliczny. Bo są jeszcze inne aspekty, które powinny być brane pod uwagę przy realizacji tego typu inwestycji, jak choćby fakt, że zostanie zakłócona architektura parku, który jest w Tokarni od 40 lat – komentuje Mariusz Masny, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie