MKTG SR - pasek na kartach artykułów

,,Ormianie polscy, Ormianie kieleccy". Nowa wystawa plenerowa przy kieleckim Rynku

mb
Kim byli kieleccy Ormianie? Wszyscy mieszkańcy naszego miasta, którzy nie znają odpowiedzi na to pytanie mogą szukać jej przy kieleckim Rynku gdzie od 11 grudnia mamy okazję oglądać wystawę poświęconą jednej z mniejszości narodowych, która niegdyś licznie zamieszkiwała nasze ziemie.

Przy okazji otwarcia wystawy plenerowej, która została umieszczona tuż przy replice kiosku Kiebabczego, który to od niedawna pojawił się przed Ratuszem, odbyła się również konferencja poświęcona barwnej kulturze Ormian. ,,Zaproszenie do gościnności", bo taki tytuł nosiło spotkanie odbyło się w pobliskim Muzeum Dialogu Kultur, w którym niemal cały poniedziałek upłynął spod znaku prelekcji wybitnych znawców kultury oraz historii kieleckich i polskich Ormian. Stąd, konferencja cieszyła się sporą popularnością zarówno wśród tutejszych entuzjastów nauki, jak również ciekawej świata młodzieży, która licznie stawiła się do placówki muzealnej, by wysłuchać serii wykładów. Wszyscy słuchacze nie mogli narzekać na brak wrażeń, bo wypowiedzi kulturoznawczyni Mariny Khanamiryan, jak i kierownika Muzeum Dialogu Kultur Pawła Grzesika, a także dr hab. Tomasza Kitlińskiego, jak również inspektora Komendy Głównej Policji w Kielcach Gerarda Baha oraz Barbary Biskup z Regionalnego Centrum Wolontariatu były pełne ciekawych informacji dotyczących nie tyle historii Ormian, co ich współczesnej sytuacji w naszym społeczeństwie.

Za sprawą wyczerpujących prelekcji, kielczanie, którzy skorzystali z zaproszenia muzeum i przyszli na spotkanie mogli dowiedzieć się o tym, jakie zwyczaje panują wśród Ormian, jakie wartości wyznaje ta mniejszość narodowa i co więcej, zaczerpnąć też sporej dawki wiedzy na tematy związane z tym, jak obecnie radzą sobie przedstawiciele tej mniejszości narodowej, żyjąc na obczyźnie. Konferencja okazała się więc szczególnie cenna dla osób młodych, które do tej pory, być może nie zdawały sobie sprawy jak wiele nasze miasto zawdzięcza obecności mniejszości ormiańskiej. Ormianie bowiem, znacznie przyczynili się do rozwoju kieleckiego życia kulturalnego, bo to między innymi za ich pośrednictwem europejskie prądy kulturowe docierały na Wschód. Orientalizacja kultury to jedno, jednak należy dodać też, że Ormianie znacznie wpłynęli też na tutejszy przemysł, bo zajmując się handlem orientalnym wytwarzali na naszym terenie mnóstwo artykułów wysokiej jakości takich jak : tekstylia, biżuteria, czy także, niezwykle cenione wśród kolekcjonerów, militaria. Dowodem na to są takie przedmioty jak chociażby oryginalne karabele z warsztatów ormiańskich pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku, które po dziś dzień możemy oglądać w Muzeum Narodowym w Kielcach.

Równie dobrym przykładem na to, że Ormianie prężnie działali na ziemiach kieleckich jest replika kiosku Kiebabczych, która od niedawna stanęła na naszym Rynku. Piękna budowla, która wzięła swój projekt od kiosku Zenona Kiebabczego, czyli jednego z przedstawicieli Ormian na ziemiach kieleckich to istny symbol belle epoque w naszym mieście.

-Zenon Kiebabczy na początku XX wieku otworzył trzy takie kioski, w którym kolportował prasę. Bardzo cieszymy się, że udało nam się odtworzyć jeden z nich, bo za sprawą tego niewielkiego budynku mamy okazję upamiętnić to, że w naszym mieście działały mniejszości narodowe, które swoją obecnością wiele wniosły do naszej kultury i w jakiś sposób ją wzbogaciły. Podczas dzisiejszej konferencji mówimy o tych wydarzeniach historycznych, by pokazać kielczanom, jak wiele zawdzięczamy obcokrajowcom, którzy niegdyś zamieszkiwali nasze ziemie- tłumaczył Paweł Grzesik

Biorąc pod uwagę główny zamysł twórców, a zatem uświadomienie mieszkańcom naszego miasta, że Ormianie znacznie przyczynili się do wzrostu znaczenia naszego państwa w Europie, można uznać, że konferencja przyniosła zamierzone efekty. Wszyscy obecni na sali słuchacze za sprawą serii wykładów utwierdzili się w przekonaniu, że warto być gościnnym, szczególnie dla przybyszów z dalekich rejonów świata, bo możliwość obcowania z odmienną kulturą i mentalnością jest niezwykle pouczającym doświadczeniem dla drugiego człowieka. Najwidoczniej więc, bardziej niż podróże kształcą... tylko podróżnicy! I jak wobec tego, nie dać się zaprosić do gościnności?

Czekamy na więcej inicjatyw tego typu!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie