MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ośrodek Badań Klinicznych w Staszowie - dobre leczenie, wyższe dochody

Agnieszka KURAŚ [email protected]
Certyfikat akredytacyjny dyrektorowi szpitala Markowi Tombarkiewiczowi wręcza wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński.
Certyfikat akredytacyjny dyrektorowi szpitala Markowi Tombarkiewiczowi wręcza wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński. Agnieszka Kuraś
Jedyny w województwie Ośrodek Badań Klinicznych został uroczyście otwarty w ubiegły piątek w Szpitalu Powiatowym w Staszowie. Ma być kładziony nacisk na: choroby wewnętrzne, diabetologię i neurologię.

Inauguracja Ośrodka Badań Klinicznych była także okazją do zaprezentowania innych ważnych inwestycji zrealizowanych w ostatnim czasie przez szpital w Staszowie. Zaproszeni goście zobaczyli nową Pracownię Rezonansu Magnetycznego, wyremontowane laboratorium, pomieszczenia przygotowane dla planowanego Oddziału Geriatrycznego oraz Ośrodek Rehabilitacji Dziennej przy ulicy Wschodniej w Staszowie.

Ośrodek Badań Klinicznych powstał, dzięki współpracy lecznicy z zewnętrzną firmą Ko-Med Centra Kliniczne w Puławach. Utworzenie takiego ośrodka dla pacjentów oznacza darmowy dostęp do najnowszych terapii lekowych. Każdy uczestnik badań klinicznych będzie pod ścisłą kontrolą lekarską. W staszowskim Ośrodku Badań Klinicznych ma być kładziony nacisk na: choroby wewnętrzne, diabetologię i neurologię. Funkcjonowanie ośrodka niewątpliwie wpłynie na podniesie rangi szpitala. Umożliwi lekarzom zdobycie nowych kwalifikacji, spowoduje wzrost dochodów spoza Narodowego Funduszu Zdrowia.

Starosta Andrzej Kruzel podkreślił, że ośrodek będzie przynosił szpitalowi dodatkowe dochody. - Dla powiatu, to bardzo istotne, ponieważ nie musimy się martwić o spinanie budżetu lecznicy, ani podejmować trudnych decyzji o przekształceniu.

NAJNOWSZE TECHNOLOGIE

Inwestycja umożliwi także wymianę doświadczeń międzynarodowych personelu medycznego szpitala poprzez udział w zjazdach i konferencjach na całym świecie. Na potrzeby ośrodka zaadaptowano około 4 tysięcy metrów kwadratowych w przyziemiu szpitala. Wszystkie pomieszczenia są w najwyższym standardzie. Znajdują się tam: gabinety lekarskie i zabiegowe, punkt pobrań krwi i duże archiwum. Stonowana, jasna kolorystyka wnętrz ma sprzyjać dobrej pracy i zdrowiu pacjentów.

Jak powiedział podczas piątkowej uroczystości Marek Konieczny, prezes firmy Ko - Med - Celem ośrodka jest ściągnięcie najnowszych na świecie technologii medycznych i leków.

Zaproszeni gości mieli okazję obejrzeć nie tylko nowocześnie wyposażone pomieszczenia Ośrodka, ale także nowo powstałą pracownię rezonansu magnetycznego. Badania tam wykonywane są już od miesiąca. Wart kilka milionów sprzęt jest bardzo nowoczesny, o silnym polu i dzięki temu skala badań, jakie może wykonać jest szeroka. Najnowocześniejszy aparat umożliwia zrobienie obrazu całego ciała.

POWSTAŁ TEŻ ODDZIAŁ GERIATRYCZNY

Szpital doczekał się także sali wykładowej. W ostatnim czasie utworzono także Oddział Geriatryczny, który powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie pacjentów. Oddział na razie pacjentów nie przyjmuje, bo czeka na pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia, ale przyszłości opiekę znajdzie tam każdorazowo 26 pacjentów. Dużym zaskoczeniem było także wyremontowane laboratorium szpitalne. Pomieszczenia odzyskały świeżość i przyjazny dla pacjenta wygląd.

Kolejnym z punktów piątkowego programu było obejrzenie nowo wyremontowanego Oddziału Rehabilitacji Dziennej znajdującego się w Ośrodku Zdrowia przy ulicy Wschodniej w Staszowie. Jeszcze do niedawna Oddział Rehabilitacji znajdował się w szpitalu natomiast zgodnie z planem specjalnie na jego użytek wyremontowano ostatnie piętro Ośrodka Zdrowia. Początkowo pacjenci mieli obawy dotyczące umiejscowienia rehabilitacji na ostatniej kondygnacji budynku, ale wszelkie wątpliwości zniknęły wraz z powstaniem zewnętrznej windy, która bez problemów dowozi pacjentów na rehabilitację. Natomiast w miejscu po Oddziale Rehabilitacji w szpitalu ma powstać Oddział Endoprotez - inwestycja jest już w realizacji.

OD MINISTRA

Po obejrzeniu inwestycji szpitala zaproszeni goście udali się na konferencję do auli Zespołu Szkół przy ulicy Koszarowej. Punktem kulminacyjnym spotkania było wręczenie dyrektorowi szpitala Markowi Tombarkiewiczowi, przez wiceministra zdrowia Aleksandra Soplińskiego, Certyfikatu Akredytacyjnego. Dokument jest potwierdzeniem, że staszowski szpital spełnia wymagania standardów akredytacyjnych dla lecznictwa szpitalnego. Drugim potwierdzeniem jakości i poziomu leczenia było przyznanie szpitalowi dyplomu za zajęcie 48 miejsca w Rankingu Najlepszych Szpitali ,,Rzeczypospolitej". Sukces jest duży, bo ta pozycja została uzyskana na 750 szpitali w Polsce.

- Certyfikat akredytacyjny to przede wszystkim szansa na dalszy rozwój, ale to również świadectwo, ze dba się o pacjenta, że jest tu wysoka jakość leczenie, usług medycznych, jak również dobrze zorganizowany cały system opieki zdrowotnej. Szczególnie chciałem podziękować wszystkim pracownikom szpitala. To państwa wysiłek, że to wszystko robicie - mówił podczas konferencji wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie