MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostrowczanin pojechał do Francji układać... kostkę Rubika

Anna Śledzińska
Igor Kowalczyk zdobył Mistrzostwo Europy na zawodach odbywających się w  2016 roku w Pradze.
Igor Kowalczyk zdobył Mistrzostwo Europy na zawodach odbywających się w 2016 roku w Pradze. archiwum prywatne
Pochodzący z Ostrowca Świętokrzyskiego Igor Kowalczyk jest jednym z 32 Polaków, biorących udział w Mistrzostwach Świata w układaniu kostki Rubika, które w czwartek rozpoczynają się w Paryżu. Ostrowczanin ma już na koncie tytuł mistrza Europy w speedcubingu.

Cztery dni zawodów, 18 kategorii, około 1100 uczestników z niemal 70 krajów świata, w tym 32 Polaków – tak w skrócie podsumować można rozpoczynające się mistrzostwa w Paryżu. W polskiej reprezentacji znaleźli się między innymi Michał Pleskowicz – rekordzista kraju, Maciej Czapiewski – rekordzista w konkurencji 2x2x2, Jakub Kipa – mistrz w układaniu kostki stopami, Wojciech Knott, laureat Mistrzostw Europy w konkurencji Rubik’s Clock, a także Igor Kowalczyk – ubiegłoroczny mistrz Europy z Pragi, w kategorii 3x3x3 One – Handed.

Igor Kowalczyk jest podopiecznym Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ma 34 lata, a na koncie – według oficjalnych statystyk World Cube Association – aż 1573 ukończone ułożenia. Najlepsze wyniki osiąga właśnie w kategorii x3x3 One – Handed.

Uczestnicy mistrzostw we Francji będą rywalizować w takich konkurencjach, jak układanie kostki za pomocą jak najmniejszej liczby ruchów, z zamkniętymi oczami, jedną ręką czy stopami. Punktem kulminacyjnym będzie jednak układanie klasycznej kostki Rubika na czas. Organizatorzy przygotowali pulę nagród w wysokości 20.700 euro, a najwyższa możliwa wygrana to 3 tysiące euro.

Reprezentanci Polski mają duże szanse na dobre wyniki, ponieważ od lat znajdują się w światowej czołówce. Podczas ostatnich Mistrzostw Europy, które odbyły się w 2016 roku w Pradze, zdobyli jedenaście medali, z czego aż pięć złotych, natomiast z Mistrzostw Świata w 2015 roku w São Paulo przywieźli cztery krążki – trzy srebra i jeden brąz.

Oprócz rywalizacji w różnych kategoriach, podczas zawodów odbędzie się także Pierwszy Puchar Narodów kostki Rubika, podczas którego zawodnicy z poszczególnych krajów będą rywalizować w trzyosobowych drużynach.

Kostka Rubika powstała w 1974 roku. Jej pomysłodawca – węgierski architekt Ernö Rubik – chciał za jej pomocą rozwijać wyobraźnię przestrzenną u studentów. Sam po raz pierwszy układał ją ponad miesiąc. Kostka szybko okazała się ogromnym hitem na całym świecie – łącznie sprzedano ponad 450 milionów egzemplarzy, co oznacza, że posiada ją 5,8 procent światowej populacji. To czyni ją najlepiej sprzedającą się zabawką wszechczasów. Układanie zabawki polega na stosowaniu odpowiednich algorytmów. Najlepsi robią to w czasie poniżej pięciu sekund, ale istnieją ponad 43 tryliony możliwych kombinacji. Już w 1995 roku obliczono, że wszystkie z nich można rozwiązać w maksymalnie 20 ruchach.

ZOBACZ TAKŻE:
Las w Kuźni Raciborskiej po trąbie powietrznej

(Źródło: dziennikzachodni.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie