Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrowiec finansuje młodzieży certyfikaty językowe. Jako jedyne miasto w kraju! [ZDJĘCIA]

Redakcja
Ostrowiec Świętokrzyski wciąż jest jedynym miastem w Polsce, w którym uczniowie gimnazjów mają możliwość bezpłatnego zdawania certyfikatów z języków angielskiego, niemieckiego i francuskiego.

Już od trzech lat gmina Ostrowiec finansuje egzaminy certyfikujące dla młodzieży, sprawdzące znajomość języków obcych i uprawniające do otrzymania certyfikatów uznawanych na całym świecie.

Języki obce prawdziwym oknem na świat
W tym roku odebrało je ponad 200 uczniów ostatnich klas szkół gimnazjalnych.

- Trzeba przyznać, że ten projekt to jeden z naszych największych sukcesów - mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca. - Co roku do egzaminów przystępuje coraz więcej uczniów. Wyniki są bardzo dobre lub dobre, a to świadczy o doskonałym przygotowaniu, a więc i o tym, jak wiele pracy wkładają w to także nauczyciele języków.

Tylko z języka angielskiego, w pierwszym roku funkcjonowania programu, do egzaminu przystąpiło 100 osób. W drugim roku było ich 130. W trzeciej edycji - aż 167 osób, w tym 35 na trudniejszym poziomie B2.

- Ten poziom wymagany jest od absolwentów szkół wyższych, u nas osiągają go gimnazjaliści - dodaje Jarosław Górczyński. - Gmina wydaje na ten cel około 100 tysięcy złotych. To niewiele, jeśli spojrzymy na rezultaty i fakt, że inwestujemy w przyszłość naszego miasta.

Uznaje go 20 tysięcy instytucji
Cambridge English to egzamin najbardziej prestiżowy, uznawany przez 20 tysięcy instytucji na całym świecie, w tym przez renomowane uczelnie wyższe. Po raz pierwszy przeprowadzono go w 1913 roku. Co roku przystępuje do niego około 5 milionów osób.

- Po raz trzeci z rzędu mieliśmy przyjemność przeprowadzać międzynarodowy egzamin z języka angielskiego - mówi Maria Kukla -Dąda z City College, Autoryzowanego Centrum Egzaminacyjnego Cambridge w Radomiu. - Trud uczniów i nauczycieli włożony w przygotowanie do tego egzaminu zasługuje na uroczystą galę. Ostrowiec językami stoi, macie piękny projekt i co godne podziwu, nie jest to jednorazowa akcja. Nie jest to też inicjatywa zarezerwowana dla najlepszych uczniów, ale dla każdego, kto chce nad sobą pracować. Jeśli certyfikat nie przyda się na uczelni, na pewno wzbogaci CV.

Wszystko na miejscu
Oprócz radomskiego centrum, certyfikaty przyznaje także lubelskie stowarzyszenie Alliance Française, zaś z języka niemieckiego Instytut Goethego w Krakowie.

- Bardzo ważne jest to, że na egzaminy nie trzeba jeździć do innych miast - mówi Renata Olszańska, dyrektor Publicznego Gimnazjum numer 1 w Ostrowcu. - Uczniowie przygotowują się do egzaminów ze swoimi nauczycielami, potem egzaminatorzy przyjeżdżają do nas. To eliminuje dodatkowy stres związany ze zdawaniem w obcym otoczeniu.

Uczniowie gimnazjum numer 1 stanowili jak co roku najliczniejszą grupę odbierającą stypendia.

W przyszłym roku możliwość zdawania egzaminów certyfikujących będą mieli uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych. Jarosław Górczyński zapowiedział, że zamierza kontynuować projekt dofinansowania egzaminów.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Zobacz także: Wybory samorządowe 2018. Twój głos się liczy

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie