Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrowiec pamięta o 13 grudnia

Anna Śledzińska
W niedzielę odsłonięty zostanie pomnik przy Rondzie Solidarności.
W niedzielę odsłonięty zostanie pomnik przy Rondzie Solidarności. A. Śledzińska
Uczestnicy strajku ostrowieckich hutników w grudniu 1981 roku odsłonią w niedzielę pomnik upamiętniający sprzeciw członków "Solidarności" wobec stanu wojennego. W rocznicę 13 grudnia odbędzie się IV Marsz Pamięci.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" powstał w Ostrowcu Św. tak jak w całym kraju, w roku 1980. Szacuje się, że w chwili ogłoszenia stanu wojennego miał ponad 17 tysięcy członków. Szefem delegatury miejskiej w pierwszym okresie działalności był Marceli Czarnecki.

STRAJKOWALI MIMO STRACHU

W grudniu 1981 roku, ostrowiecka Huta im. M. Nowotki była jedynym zakładem w ówczesnym województwie kieleckim, którego załoga podjęła strajk po ogłoszeniu stanu wojennego. Jego przewodniczącym był Jerzy Jabłoński.
- Od początku grudnia, mimo że komunikacja była utrudniona wiedzieliśmy, że coś zaczyna się dziać, nie mieliśmy tylko pojęcia co- wspomina Jerzy Jabłoński, ówczesny wiceprzewodniczący delegatury Zarządu Regionu "S".- W naszej siedzibie przy ul. Radwana ustaliliśmy dyżury, po kilka osób, żeby być przygotowanym. W nocy z 12 na 13 grudnia przybiegł jeden z kolegów z informacją, że w okolicy budynku pojawiła się milicyjna "suka", że nie działają telefony, radio ani telewizja.

Okazało się, że do mieszkań działaczy "Solidarności" wdarli się funkcjonariusze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Działacze do rana pozostali w zakładzie, a o godz. 6, po skończonej zmianie podjęto decyzję o ogłoszeniu strajku. Przyłączyli się do niego również pracownicy Starego Zakładu huty.

- W hucie istniała największa organizacja związkowa w mieście, więc podejmując strajk mieliśmy pewność, że możemy liczyć na naszych ludzi- wspomina Jerzy Jabłoński.- Zostawiliśmy każdemu wolny wybór, mógł wrócić do domu, do rodziny, albo zostać w zakładzie i strajkować. Prawie wszyscy zostali.

NIE WSZYSCY WRÓCILI DO DOMÓW

Strajk zakończył się 15 grudnia, związkowcy wrócili do domów, ale nie był to koniec ani stanu wojennego, ani represji, jakie ich czekały. Jeszcze tego samego dnia szefowie związku otrzymali wezwania na milicję. Stawili się dobrowolnie i ani Jerzy Jabłoński, ani kilkudziesięciu innych działaczy związku, nie wróciło wtedy do rodzin. Zostali wywiezieni do Kielc, gdzie osądzono ich i osadzono w więzieniach.

Wyrok na Andrzeja Dudka, Jerzego Jabłońskiego, Marcelego Czarneckiego i Tadeusza Stasiowskiego zapadł 15 stycznia 1982 roku. Uznano ich winnymi zorganizowania i przeprowadzenia strajku. Andrzej Dudek i Jerzy Jabłoński zostali skazani na 3 lata pozbawienia wolności, Marceli Czarnecki na 2 lata, a Tadeusz Stasiowski na 1 rok i 6 miesięcy więzienia. Prokurator odwołał się, na skutek czego wyroki podwyższono. Około 30 działaczy "Solidarności" zostało internowanych.
"SOLIDARNOŚĆ" WCIĄŻ ŻYWA

Idea wykonania pomnika i tablicy, która we wrześniu została odsłonięta przy głównej bramie Celsy Huty Ostrowiec, zrodziła się już w ubiegłym roku w głowach byłych działaczy hutniczej "Solidarności". Przejęli i poprowadzili ją dalej członkowie Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" Celsa Huta Ostrowiec". Projekt zawierający panoramę miasta i napis "Solidarność", stworzony z liter w kształcie kajdan, wykonał artysta plastyk Tadeusz Kurek.

Pomnik ma 2,5 metra wysokości i został wykonany z czerwonego piaskowca. Wyryto na nim mapę Polski, widok Starego Zakładu Huty oraz zarys postaci hutników, a po prawej stronie umieszczono napis "13-15 grudnia 1981- strajk hutników ostrowieckich przeciw stanowi wojennemu". Na dole napis "Solidarność" tworzą litery na kształt kajdan. Pomnik stanął na Rondzie Solidarności przed ścianą frontową budynku przy ulicy Traugutta 12.

- To również gest wobec tych, którzy czują się niedocenieni za swoją działalność związkową i patriotyczną- mówi Stanisław Kusiński, przewodniczący MOZ NSZZ "Solidarność".- Będzie zaświadczać o tym, że Ostrowiec jest dumny z ich postawy i dokonań. Będzie świadectwem, że stan wojenny nie doprowadził do upadku "Solidarności".

MARSZ PAMIĘCI

Już po raz czwarty w rocznicę ogłoszenia stanu wojennego, ulicami Ostrowca Św. przejdzie Marsz Pamięci. Uroczystości 13 grudnia rozpoczną o godz. 10 w Zespole Szkół nr 3, gdzie wręczone zostaną odznaczenia państwowe. Na godz. 12 zaplanowano mszę w kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusowego. Stamtąd około godz. 13 zebrani przejdą do Ronda Solidarności, gdzie nastąpi odsłonięcie pomnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie