Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto ile kosztują każdego mieszkańca urzędnicy w miastach i gminach powiatu skarżyskiego. Wiemy, utrzymanie którego urzędu jest najdroższe

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Na kolejnych slajdach zobacz ile kosztowali w 2022 roku urzędnicy w poszczególnych gminach. W przeliczeniu na jednego mieszkańca.
Na kolejnych slajdach zobacz ile kosztowali w 2022 roku urzędnicy w poszczególnych gminach. W przeliczeniu na jednego mieszkańca.
Ile wydajemy w naszych gminach na urzędników? Prezentujemy jedno z najciekawszych, ale też budzących najwięcej emocji zestawień przygotowanych przez czasopismo Wspólnota. Prezentujemy w nim ile każdego z mieszkańców kosztują rocznie urzędnicy w jego gminie. Zobaczcie jak to wygląda w powiecie skarżyskim.

Oto ile kosztują każdego mieszkańca urzędnicy w miastach i gminach powiatu skarżyskiego

"Wspólnota" podkreśla, że zestawienie daje tylko uproszczony obraz sytuacji. Po pierwsze, ze względu na różne rozwiązania organizacyjne i zawiłości klasyfikacji budżetowej wartości pojawiające się w rankingu dla poszczególnych gmin czy powiatów nie zawsze są w pełni porównywalne. "Wspólnota" zestawia gminy i miasta w kategoriach do 5 tysięcy, od 5 do 10 tysięcy, powyżej 10 tysięcy, miasta stolice powiatów. My podajemy kwoty dla każdej naszej gminy podkreślając, że trudno porównywać duże miasto i małą gminy, z pewnością jednak można zestawić gminy występujące w tej samej kategorii.

Utrzymanie urzędników w gminach powiatu skarżyskiego kosztuje od niewiele poniżęj 500 złotych na osobę do ponad 800 złotych na osobę rocznie.

W galerii zdjęć zobacz ile kosztowali w 2022 roku urzędnicy w poszczególnych gminach powiatu skarżyskiego w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Jeśli chodzi o samorząd powiatowy to utrzymanie Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej i jego urzędników oraz urzędów podległych kosztuje każdego mieszkańca powiatu 203,46 złotych rocznie.

Ranking województw:

  • Wśród województw prawie zawsze najniższymi wydatkami chlubiło się śląskie. W roku 2022 wyprzedziło je wielkopolskie, gdzie każdego mieszkańca jeden urzędnik na szczeblu wojewódzkim kosztuje 55,26 złotych
  • Województwo świętokrzyskie jest na 11 miejscu, w 2022 roku urzędnicy kosztowali każdego mieszkańca 91,24 złotych
  • W poprzednim rankingu Świętokrzyskie należało do najtańszych województw jeśli chodzi o utrzymanie urzędników - było na 14 miejscu

Wśród miast wojewódzkich na 1. miejscu , tak samo jak w 2014 roku znalazł się Toruń, niekwestionowany lider tej kategorii w historii rankingów poświęconych wydatkom bieżącym na administrację - urzędnicy kosztują rocznie jednego mieszkańca 350, 09 złotych. Stolica województwa świętokrzyskiego, Kielce w 2014 i teraz w 2022 są na 6.miejscu - 443,87 złotych.

W galerii zdjęć zobacz ile kosztowali w 2022 roku urzędnicy w poszczególnych gminach powiatu skarżyskiego w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

"Wspólnota" informuje, że od zestawienia wydatków administracyjnych samorządów rozpoczęła się historia jej rankingów. Pisze:

Pierwsza edycja odnosiła się do danych za rok 2000. Potem podobne rankingi prezentowaliśmy kilkakrotnie, ale ostatnia jak dotąd edycja oparta była na danych za rok 2014. Ta niewielka częstotliwość bierze się stąd, że zdajemy sobie sprawę z pokusy uproszczonych, czasem niesprawiedliwych interpretacji wyników. Wielu czytelnikom narzuca się dość populistyczne, powierzchowne i niesprawiedliwe wnioskowanie. Sprowadza się ono do tezy, że im niższe wydatki na administrację tym lepiej, a te samorządy, w których utrzymanie administracji pochłania więcej środków, utrzymują niepotrzebnie rozbudowaną biurokrację i marnują pieniądze podatników na fanaberie urzędników. Prawda jest znacznie bardziej złożona i musimy się pogodzić z tym, że nasze zestawienie daje tylko uproszczony obraz sytuacji. Po pierwsze, ze względu na różne rozwiązania organizacyjne i zawiłości klasyfikacji budżetowej wartości pojawiające się w rankingu dla poszczególnych gmin czy powiatów nie zawsze są w pełni porównywalne. W naszych obliczeniach bierzemy pod uwagę wydatki bieżące w dziale 750 administracja publiczna, z wyłączeniem wydatków na remonty bieżące (doszliśmy do wniosku, że mają one incydentalny charakter i zaburzają wartość wskaźnika, który ma obrazować drogość lub taniość codziennego funkcjonowania urzędu). Ale zdarza się, że podobne wydatki (np. związane z administracją szkół) w jednej gminie zapisywane są w dziale „administracja publiczna”, a w drugiej w innym miejscu budżetu (na przykład w przypadku administracji szkół w dziale „oświata i wychowanie”). Niestety, przy tak ogólnym zestawieniu nie jest możliwe wniknięcie w każdy przypadek i wychwycenie sytuacji, które mogą incydentalnie zniekształcać zestawienie. Po drugie, większe wydatki na administrację niekoniecznie oznaczają marnowanie pieniędzy podatników. Skutkiem może być lepsza, sprawniejsza obsługa obywateli, a także na przykład większa skuteczność pozyskiwania funduszy unijnych. Nasz prosty ranking nie jest w stanie uchwycić zależności między wydatkami a ich efektami. Z tych wszystkich powodów traktowanie prezentowanych wyników jako swego rodzaju oceny działalności władz lokalnych byłoby zbyt wielkim uproszczeniem

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie