Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otoczenie zabytkowego Collegium Gostomianum w Sandomierzu zamieni się w zieloną oazę dla owadów i ptaków. Zobacz, co powstanie [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
Łąka kwietna,  domki dla owadów pożytecznych i jeży, budki lęgowe dla ptaków oraz schrony dla nietoperzy, to tylko część nowości , jakie pojawią się w ramach zmiany najbliższego otoczenia przy zabytkowym budynku Collegium Gostomianum, siedziby I Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu.
Łąka kwietna, domki dla owadów pożytecznych i jeży, budki lęgowe dla ptaków oraz schrony dla nietoperzy, to tylko część nowości , jakie pojawią się w ramach zmiany najbliższego otoczenia przy zabytkowym budynku Collegium Gostomianum, siedziby I Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu. Klaudia Tajs
Łąka kwietna, domki dla owadów pożytecznych i jeży, budki lęgowe dla ptaków oraz schrony dla nietoperzy, to tylko część nowości , jakie pojawią się w ramach zmiany najbliższego otoczenia przy zabytkowym budynku Collegium Gostomianum, siedziby I Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu. Wszystko za sprawą nagrody, jaką szkoła otrzymała na realizację projektu "Ogród Collegium Gostomianum oazą bioróżnorodności”.

Wszystko za sprawą uczennic I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu Gabrieli Bielawy, Korneli Kowalskiej, Gabrieli Łukaszek, Ewy Maruszczak, Juli Ślęzak i Natali Rzęsy, które zdobyły drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie EKO – PROJEKTY programu EKOczynni zorganizowanym przez Fundację PGNiG S.A. imienia Ignacego Łukasiewicza pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Sukces uczennic i ich opiekuna jest tym większy, że w konkursie wzięły udział 232 szkoły z całej Polski.

Zwycięski projekt działający na rzecz ochrony środowiska i edukacji „Ogród Collegium Gostomianum oazą bioróżnorodności” uczennice opracowały pod merytoryczną opieką nauczycielki biologii Danuty Kinal. W ramach realizacji projektu w ogrodzie szkolnym m.in. zostanie założona łąka kwietna, ustawione będą domki dla owadów pożytecznych i jeży, budki lęgowe dla ptaków oraz schrony dla nietoperzy. Zagospodarowany zostanie zielony skwer przed głównym wejściem do szkoły oraz zielony teren przy boisku.

Poprzez planowane działania uczennice chcą działać na rzecz zwiększenia różnorodności biologicznej, gdyż jest ona szczególną wartością żywej przyrody oraz propagować działania zwiększające świadomość konieczności jej ochrony. Z sukcesu uczennic i nauczyciela biologii cieszy się Joanna Pieronkiewicz-Szpernal dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu. - Ten projekt pomoże wzbogacić naszą bioróżnorodność - powiedziała dyrektor Joanna Pieronkiewicz-Szpernal. - Wzbogacamy też ofertę turystyczną miasta i powiatu, ponieważ turyści przychodzą na teren naszej szkoły i oglądają zabytkowy budynek Collegium Gostomianum. Teraz turyści będą mogli zobaczyć jak bytują ptaki i owady, a także jeże. Wszystko zostanie opisane na edukacyjnej ścieżkę. Będzie to można wszystko zobaczyć. Zostanie wydany także okolicznościowy kalendarz.

Realizacja projektu odbędzie się w nadchodzącym roku szkolnym i potrwa do czerwca przyszłego roku. Projekt zostanie zakończony ekologicznym piknikiem. Na zmianę otoczenia autorki projektu otrzymają ponad 10 tysięcy złotych. Kolejne 10 tysięcy złotych otrzyma szkoła w formie nagrody za drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie