Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Domu Ojca Gwidona numer 1 i 2 w Pacanowie. To placówka z ciekawą historią ZDJĘCIA

OPRAC.:
Michał Kolera
Michał Kolera
FB Rafał Nowak Wicewojewoda Świętokrzyski
W niedzielę, 31 maja, w Pacanowie w powiecie buskim miało miejsce poświęcenie i uroczyste otwarcie Domu Ojca Gwidona numer 1 oraz Domu Ojca Gwidona numer 2. Placówki znajdują się przy ulicy Radziwiłówka 4a i są prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia. Zakonnice świętowały też jubileusz 30-lecia istnienia Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej.

Nowy budynek dla dzieci został wybudowany jako wotum wdzięczności za 800 lecie posługi Sióstr Kanoniczek na ziemiach polskich. Ich jubileusz przypadał w 2020 roku.

Wielka uroczystość

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kaplicy zakonnej pod wezwaniem Ducha Świętego w Pacanowie. Część obchodów odbyła się także w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie.

Obiekt poświęcił ksiądz biskup Marian Florczyk. Byli między innymi wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak, starosta buski Jerzy Kolarz, burmistrz Pacanowa Wiesław Skop, ale też wielu innych ważnych gości

Po poświęceniu i otwarciu nowych pomieszczeń wszyscy udali się do Restauracji Rywa Verci w Stopnicy. Odczytano tam list Pary Prezydenckiej do sióstr z okazji jubileuszu 30-lecia placówki.

- Warto podkreślić zaangażowanie oraz wielki wysiłek pracy siostry dyrektor Dobromiły Kurek, na rzecz wychowania dzieci - podkreślił burmistrz Pacanowa Wiesław Skop, wręczając statuetkę Laur Pacanowski. Fundacja ENEA Elektrownia w Połańcu, sprawiła wszystkim dzieciom miłą niespodziankę wręczając prezenty.

Po posileniu ciała nastąpiła wspólna zabawa.. Siostry Kanoniczki zorganizowały również kiermasz i wręczały wszystkim uczestnikom pamiątkowy kubek upamiętniający „Dom Ojca Gwidona” wraz z pysznymi rogalikami przygotowanymi wspólnie w dziećmi.

Siostry dziękują za pomoc

- Dziękujemy wszystkim za tak radosne, miłe i serdeczne przeżywanie tego wielkiego wydarzenia, za wszystkie prezenty, ofiary, słodycze dla dzieci i tyle ciepłych słów. Dziękujemy za to, że jesteście z nami, ogarniamy Was i wszystkie Wasze sprawy naszą pamięcią modlitewną. Niech Bóg Wam błogosławi i wynagradza za wszelkie dobro. Dziękujemy również Ochotniczej Straży Pożarnej w Pacanowie, która przed uroczystością przyjechała wozem strażackim i umyła kostkę brukową. Panu Tomaszowi Pyszce dziękujemy za bezinteresowne przewiezienie naszych wychowanków do Stopnicy na dalszą część uroczystości. Wyrażamy również wdzięczność gospodarzom Restauracji Rywa Verci w Stopnicy za udostępnienie lokalu i pomoc w zorganizowaniu przyjęcia - mówi dyrektor placówki siostra Dobromiła Kurek.

Kiedyś należał do... księcia

Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego im błogosławionego Gwidona z Montpellier “Dom Ojca Gwidona” ma długą historię. Budynek w którym siostry prowadzą Placówkę Opiekuńczo – Wychowawcza i teren wokół niego należał niegdyś do Księcia Macieja i Krystyny Radziwiłłów. Mieszkali oni w pobliskiej miejscowości – Słupi, natomiast w Pacanowie posiadali rozległy ogród, murowaną stajnię dworską - budynek placówki do 2021 roku, zabudowania gospodarcze oraz dom, w którym mieszkał ich zarządca.

W 1936 roku gdy Siostrom Kanoniczkom Ducha Świętego spalił się klasztor w Stopnicy, miejscowości znajdującej się 10 kilometrów od Pacanowa, udały się na kwestę do pałacu księcia Radziwiłła w Słupi. Książę Radziwiłł, zamiast wsparcia na odbudowę klasztoru, ofiarował trzyhektarową parcelę w Pacanowie wraz z zabudowaniami z intencją prowadzenia dzieła charytatywno – oświatowego. Budynek mieszkalny rządcy został przekształcony na klasztor, a stajnia została wyremontowana i po przebudowie przysposobiona na szkolę handlowa z internatem dla dziewcząt oraz przedszkole dla miejscowych dzieci. Szkoła i przedszkole zaczęły już funkcjonować w 1937 roku. Księżna Krystyna Radziwiłł wielokrotnie udzielała wsparcia materialnego, starając się o odzież dla dzieci i ich dożywianie.

W okresie okupacji hitlerowskiej budynek domu spełniał różne funkcje. Mieścił się tam szpital wojskowy, kuchnia dla ludzi biednych. W 1945 roku powstała Trzyletnia Szkoła Żeńska Krawiecka imienia Opatrzności Bożej, Społeczny Dom Dziecka dla sierot wojennych oraz przedszkole dla dzieci z Pacanowa.

Utraciły i odzyskały swoją własność

W 1962 władze państwowe nie tolerując wychowania dzieci i młodzieży w duchu religijnym zlikwidowały dom dziecka i przedszkole. Siostrom zezwolono jednak na otwarcie Zakładu Wychowawczego dla dziewcząt z lekkim upośledzenie umysłowym. Utworzono Szkołę Specjalną. W 1974 roku Kuratorium Oświaty i Wychowania w Kielcach przeprofilowało Zakład Wychowawczy dla dziewcząt na Zakład Wychowawczy dla chłopców z umiarkowanym i znacznym upośledzeniem umysłowym. Szkolę Specjalną przekształcono na Szkołę Życia.

Po upadku komunizmu w Polsce w 1989 roku kościół i zgromadzenia zakonne odzyskały możliwość prowadzenia szkół oraz placówek oświatowych i wychowawczych. Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego wystąpiło do Ministerstwa Edukacji Narodowej z prośba o umożliwienie otwarcia Domu Dziecka dla dzieci i młodzieży żeńskiej. Decyzja z dnia 6 czerwca 1991 roku Dom Dziecka rozpoczął swa działalność.

W 1995 roku Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza w Pacanowie otrzymała imię Błogosławionego z Gwidona Montpellier – założyciela Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego a w 1996 roku na placu przed budynkiem odsłonięto i poświęcono pomnik patrona. Od tej pory dla użytku wewnętrznego Dom Dziecka nazywany jest Domem Ojca Gwidona.

15 lipca 2019 roku rozpoczęła się budowa nowej siedziby Domu Ojca Gwidona, gdyż używany do tej pory obiekt nie spełniał już standardów, jakie wyznaczały obecne przepisy dla placówek opiekuńczo – wychowawczych. Nowy dom jest również wotum dziękczynnym złożonym Panu Bogu za 800 lat działalności Zakonu Ducha Świętego na ziemiach polskich. Ważnym momentem, w czasie trwania budowy, była aukcja zorganizowana 15 lutego 2020 roku na rzecz budowy nowego Domu Ojca Gwidona, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy. Wśród ofiarodawców fantów na aukcję byli między innymi: Para Prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister Zbigniew Ziobro, minister Mariusz Błaszczak i wielu innych darczyńców.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie