Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie wystawy "Znani nieznani" w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu

Michał Kolera
Michał Kolera
Wystawa "Znani nieznani" w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu.
Wystawa "Znani nieznani" w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu. archiwum szkoły
We wtorek, 19 grudnia, w internacie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego imienia Bolesława Chrobrego w Chrobrzu dokonano uroczystego otwarcia wystawy "Znani nieznani". Ekspozycja pokazuje dzieje zasłużonych Polaków i osób polskiego pochodzenia, którzy zasłynęli swoimi osiągnięciami na świecie, jednak często nie są kojarzeni z Polską i rzadko wspomina się o nich w podręcznikach historii.

Wystawa "Znani nieznani" w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu

Wystawa "Znani nieznani Polacy" wchodzi w skład cyklu przedsięwzięć zatytułowanych "Polacy światu", realizowanych przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Powstała we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Składa się z 23 różnokolorowych plansz, na których są zaprezentowane dokonania 44 wybitnych Polaków.

W stołówce internatu Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego imienia Bolesława Chrobrego w Chrobrzu uroczystego otwarcia wystawy poświęconej wybitnym Polakom dokonała dyrektor placówki Anna Lach.

- Najbardziej rozpoznawalni Polacy na świecie to papież Jan Paweł II oraz Lech Wałęsa, współzałożyciel i pierwszy przewodniczący „Solidarności”, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Pamiętamy też Marii Skłodowskiej-Curie, wybitnej fizyczce i chemiczce. Jednak na kartach naszej bogatej historii zapisało się złotymi zgłoskami wielu innych wybitnych rodaków. Z różnych powodów są oni trochę zapomniani w naszej Ojczyźnie. Żyli oni i pracowali na chwałę ludzkości w dalekich, obcych krajach, najczęściej z powodu zesłania lub przymusowej emigracji po wojnach i powstaniach. Część z nich, mimo niewątpliwych zasług dla świata, znana jest w naszym kraju tylko nielicznym - powiedziała Anna Lach.

"Znani nieznani". Było dużo znanych osób

Sylwetki bohaterów wystawy przedstawili uczniowie Technikum w Chrobrzu - Natalia Czerw i Kacper Dudzik.

Na otwarcie wystawy przybyło wiele znanych osób. Byli samorządowcy - Zbigniew Kierkowski, starosta pińczowski, Bogusław Kowalczyk, wójt gminy Michałów, Tadeusz Sułek, wójt gminy Złota, Stanisława Sikora z Urzędu Gminy w Gnojnie Przyjechali kierownicy instytucji - Monika Słowik, prezes Stadniny Koni Michałów, Agnieszka Strączek, kierownik KRUS w Pińczowie, Iwona Zatorska, kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Pińczowie. Sektor oświaty reprezentował Artur Haruza, dyrektor Zespołu Szkół w Wiślicy. Był też aspirant sztabowy Robert Chlewicki z Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie.

Wystawa potrwa do 11 stycznia 2024 roku. Oprowadzanie grup zwiedzających możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach 8 – 15, po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej 41 356 40 03.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie