Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Górach sprzedany. Będzie tu centrum szkoleniowo- konferencyjne

Michał IMOSA
Makieta tak zwanego nowego dworu w Górach znajduje się w zbiorach pińczowskiego Muzeum Regionalnego.
Makieta tak zwanego nowego dworu w Górach znajduje się w zbiorach pińczowskiego Muzeum Regionalnego. Irena Imosa
Dawna posiadłość rodu Dembińskich w Górach koło Michałowa ma nowych właścicieli. Powstanie tam centrum szkoleniowo-konferencyjne.

Po kilku latach starań władzom gminy Michałów udało się sprzedać dawną własność rodu Dembińskich, czyli zespół dworsko-pałacowy w Górach.
Przedmiotami transakcji były znajdujący się w ruinie, ponadstuletni tak zwany nowy dwór oraz otaczający go zdewastowany park o powierzchni 9,27 hektara.

PO KILKU PRÓBACH

Gmina Michałów od lat usiłowała w formie otwartych przetargów znaleźć nabywcę, ale udało się to dopiero teraz. Ostatecznie transakcję i umowy sfinalizowano 20 października.
Właścicielki zamierzają uruchomić w Górach centrum szkoleniowo-konferencyjne. Wszystkie prace renowacyjne muszą być wykonywane pod stałym nadzorem konserwatorskim.

- Dla samorządu to wielka ulga, bo nieruchomość ma nareszcie właściciela. Trzeba też pamiętać, że zarówno prace restauratorskie, jak i potem funkcjonowanie obiektu wiązać się będą z nowymi miejscami pracy - powiedział nam Mirosław Walasek, wójt gminy Michałów.
Oferta nowych właścicielek była jedyną podczas ostatniego przetargu, a zgodnie z uchwałą Rady Gminy przy transakcji udzielona została bonifikata w wysokości 10 procent wartości, co oznacza, że majątek zmienił właściciela za 450.900 złotych.

BURZLIWE DZIEJE

Park i pałac zwany nowym dworem to zaledwie część dawnego majątku, w skład którego wchodziły wsie: Polichno, Podlesie, Michałów, Szyszczyce, Zakrzów, Jurków i Pełczyska. Okres największego rozkwitu majątek zawdzięczał Amelii Dembińskiej, która zarządzała nim w drugiej połowie XIX wieku i wybudowała tu nawet cukrownię. Dobra pozostawały w rękach rodziny aż do 1941 roku, kiedy zostały przejęte przez Niemców. Ostatnim właścicielem Gór był Józef Dembiński, wieloletni prezes Wojewódzkiego Związku Ziemian w Kielcach. Z miejscem tym związany jest najsłynniejszy przedstawiciel tego rodu - urodzony w Strzałkowie koło Stopnicy generał Henryk Dembiński (1791-1864), który był między innymi naczelnym wodzem powstania listopadowego, a później naczelnym wodzem armii węgierskiej w latach 1848-49.

Po II wojnie światowej majątek upaństwowiono. Pałac był dobrem publicznym i mieściła się tu między innymi biblioteka wiejska. Potem opuszczony obiekt popadał w ruinę. Przez ostatnich kilka lat jego dzierżawcą była Fundacja Batalionów Chłopskich z Warszawy, która wprawdzie przystąpiła do renowacji pałacu, ale roboty ograniczyły się w zasadzie do częściowego ogrodzenia płotem całego budynku. Od kilkunastu lat obiekt jest grabiony przez zbieraczy złomu i wandali. Teraz ma właścicielki, które chcą przywrócić mu dawną świetność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie