Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palenie i picie zabija. W Kielcach zainaugurowano Tydzień Profilaktyki Raka Głowy i Szyi (WIDEO)

Iwona Rojek
Doktor nauk medycznych Sławomir Okład z dr Jakubem Spałkiem i mgr pielęgniarstwa Edytą Gondek podczas konferencji zachęcali od usilnego przeciwdziałania nowotworom szyi i głowy wszelkimi sposobami, głównie zdrowym trybem życia.
Doktor nauk medycznych Sławomir Okład z dr Jakubem Spałkiem i mgr pielęgniarstwa Edytą Gondek podczas konferencji zachęcali od usilnego przeciwdziałania nowotworom szyi i głowy wszelkimi sposobami, głównie zdrowym trybem życia. Krzysztof Krogulec
W poniedziałek w Świętokrzyskim Centrum Onkologii zainaugurowano Tydzień Profilaktyki Raka Głowy i Szyi. Lekarze zachęcali do rzucenia palenia i nadużywania alkoholu, bo to dwa najczęstsze przyczyny zapadania na te śmiertelne choroby. Ponadto pacjenci zgłaszają się zwykle w trzecim, albo czwartym stadium leczenia, a wtedy nowotwór już trudno wyleczyć.

Doktor Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii posiłkując się wymownymi slajdami przestrzegał, żeby nie zwlekać z pójściem do lekarza, gdy zauważymy pierwsze objawy, takie jak chrypka, trudności z przełykaniem, silny ból gardła, zmiany w nosie, uchu, krwawienia z nosa, zaburzenia mowy, utrata masy ciała bo wtedy chorobę można jeszcze wyleczyć.

– Niestety mieszkańcy nawet, gdy mają kilkunastocentymetrowy, zewnętrzny guz w okolicy szyi, albo wielką ranę na języku czy podniebieniu dalej nie robią nic – sygnalizował kierownik Kliniki.

– Gdy guz jest mały można go wyciąć, w krajach wysoko rozwiniętych, gdy potrzebna jest niezwykła precyzja, żeby nie oszpecić twarzy robią to już roboty, potem stosuje się radioterapię i chory ma szansę powrócić do zdrowia. Ale ludzie boją się usłyszeć od lekarza, że coś im dolega. To wielka nieodpowiedzialność, bo w ostatnim stadium tylko 5 procent może przeżyć kilka lat. U nas 60 procent społeczeństwa diagnozowana jest w ostatnich stadiach choroby, a w pierwszym wyleczalność sięga 95 procent. Gdy z nowotworem nic się nie robi szybko następują przerzuty do węzłów chłonnych, a następnie do innych narządów. W tytoniu znajduje się czysta trucizna, która w pierwszym rzędzie wywołuje nowotwory tej części ciała.

Doktor Michał Okła zachęcał do jak najszybszego rzucenia palenia, kiedy jeszcze można uratować swoje życie.

–Nie warto dla krótkotrwałego wyrzutu dopaminy i chwili przyjemności ryzykować swoim życiem – mówił przekonująco.

- Sam nie wezmę papierosa do ust i dziwię się, że ludzie, choć mają tak wymowne zdjęcia na paczkach papierosów dalej beztrosko palą. Kolejnymi czynnikami wywołującymi tego raka jest pył drzewny i węglowy, infekcje wirusami brodawczaka ludzkiego, przewlekłe drażnienie śluzówek jamy ustnej oraz wyziewy chemiczne.

Optymistyczna była wiadomość, którą przekazał doktor Jakub Spałek, że otrzymali pieniądze od Ministerstwa Zdrowia i teraz profilaktycznie mogą przebadać się osoby w wieku od 49 do 65 lata pod kątem nowotworów głowy i szyi. Najpierw u lekarzy rodzinnych w wyznaczonych przychodniach, albo do razu na Onkologii, gdy zauważą u siebie coś niepokojącego. Szczegóły można znaleźć na stronie gis.onkol. kielce.pl lub pod numerem telefonu 4136 74 653.

- Podstawowym badaniem jest tak zwane badanie fibroskopowe, kiedy przy pomocy cienkiego elastycznego przewodu z kamerką można obejrzeć niedostępne miejsca i pobrać wycinki do badania – wyjaśniał.

– Największą nadzieją na pełne wyleczenie tego rodzaju raka są badania kliniczne, najbardziej zaawansowane w Stanach Zjednoczonych i Francji, ale oczywiście lepiej zapobiegać, niż leczyć - dodał.

Edyta Gondek, magister pielęgniarstwa dodała, że jak wskazują statystyki już wkrótce schorzenia onkologiczne będą pierwszą przyczyną zgonów na świecie. – Teraz dominują choroby kardiologiczne, ale to wkrótce się zmieni – podkreślała. – Dlatego warto stosować profilaktykę, wszelkimi sposobami rzucić palenie i jak najmniej pić.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie