Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamięci powstańców styczniowych. W sobotę i niedzielę wielkie uroczystości na Świętym Krzyżu

Lid
Będą orkiestry wojskowe i kompania honorowa. Na błoniach odbędzie się musztra paradna oraz inscenizacja grup rekonstrukcji historycznych.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X wieku do kasacji opactwa w 1819 roku gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nią sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu oraz później, aż do kasaty w 1819 roku, Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.

Zakończenie obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego odbędzie się w niedzielę na Świętym Krzyżu. Będzie to jednocześnie ostatni dzień trwającego tydzień odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego.

W ramach odpustu do relikwii Drzewa Krzyża Świętego pielgrzymują między innymi kapłani, parlamentarzyści, samorządowcy, chorzy, rolnicy oraz rodziny.

W sobotę 14 września pielgrzymować będą rolnicy, ogrodnicy i sadownicy. Tego dnia sumie odpustowej będzie przewodniczył i wygłosi homilię biskup senior diecezji sandomierskiej Edward Frankowski. Wieczorem o godzinie 21 w bazylice rozpocznie się Ogólnopolskie Modlitewne Czuwanie Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla królów i Pana Panów. Eucharystii o północy będzie przewodniczył bp Edward Frankowski.

Odpust zakończy się w niedzielę 15 września. Sumie sprawowanej na błoniach świętokrzyskich będzie przewodniczył i wygłosi homilię biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Jednocześnie odbędzie się także uroczyste zakończenie wojewódzkich obchodów 150. rocznicy powstania styczniowego. Eucharystię uświetni Orkiestra 16. Batalionu Powietrzno Desantowego z Krakowa. Obecna będzie także Kompania Honorowa z 5. Batalionu Dowodzenia z Krakowa.

Po Mszy świętej zorganizowany zostanie Apel Poległych, a w kruchcie bazyliki nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej 150. rocznicę powstania styczniowego. W krużgankach zostanie otwarta wystawa plansz prezentujących miejsca związane z powstaniem autorstwa Jerzego Kowalczyka. Na błoniach odbędzie się musztra paradna orkiestry oraz inscenizacja grup rekonstrukcji historycznych pod tytułem "Gloria victis - godni pamięci 1863-1864".

W sobotę wjazd na Święty Krzyż będzie wolny. Pielgrzymi swoimi środkami lokomocji będą mogli wjechać na górę, by uczestniczyć w zaplanowanych nabożeństwach.

W niedzielę, kiedy odbywać się będzie zakończenie uroczystości związanych z obchodami 150. rocznicy Powstania Styczniowego Urząd Marszałkowski zapewni autobusowy ruch wahadłowy od parkingu w Hucie Szklanej do świętokrzyskiego sanktuarium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie