Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętamy o bohaterach. W sobotę odbyła się oficjalna część patriotycznego święta Konecki Wrzesień

Marzena Kądziela
Przemarsz pocztów sztandarowych, służb mundurowych, samorządowców i innych mieszkańców miasta oraz gości rozpoczął w sobotnie popołudnie obchody Koneckiego Września.

Kolumna dotarła przed Pomnik Partyzantów na koneckim cmentarzu, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości. W programie artystycznym wystąpił między innymi krakowski aktor Bogdan Brzyski wspomagany przez młodzież z domu kultury i szkoły w Stadnickiej Woli.

Tradycyjnie uczestnicy uroczystości Koneckiego Września zebrali się na parkingu przed cmentarzem, skąd prowadzeni przez dwóch konnych, Miejską Orkiestrę Dętą i Kompanię Honorową Wojska Polskiego, udali się przed Pomnik Partyzantów. Tam najpierw zabrzmiał hymn Polski, potem zaś krakowski aktor mający koneckie korzenie Bogdan Brzyski zadeklamował wiersz „Testament poległych”.
Prowadzący uroczystość wiceburmistrz Krzysztof Jasiński powitawszy gości, wśród których znaleźli się między innymi kombatanci i ich rodziny, wojewoda Agata Wojtyszek, członek zarządu województwa Agata Binkowska, samorządowcy, przypomniał, że Konecki Wrzesień to najważniejsza uroczystość środowiska Armii Krajowej oraz żołnierzy Września 1939 roku. Odbywa się ona po raz 27 w rocznicę zdobycia przez II Zgrupowanie podporucznika Waldemara Szwieca „Robota” miasta Końskie w roku 1943. Piękną pamiątkę po legendarnym dowódcy przedstawiły uczennice Gimnazjum imienia Mikołaja Kopernika w Toruniu, w którym uczył się Waldemar Szwiec „Robot”. To sztandar szkoły, na który młody Waldemar składał uczniowskie przyrzeczenie.

Burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, który znalazł się przed laty w grupie samorządowców przekształcających małą kombatancką uroczystość w wielkie patriotyczne święto Końskich, przypomniał, że co roku czcimy nie tylko pamięć o tych, którzy odeszli podczas wojny, ale i tych, którzy dali przykład, jak zwyciężać. - Jesteśmy winni pamięć, uszanowanie i ogromną wdzięczność tym żołnierzom Armii Krajowej i członkom ich rodzin, którzy od lat siedemdziesiątych zaczynali zbierać się w Końskich, a od połowy lat osiemdziesiątych rozpoczęli organizację uroczystości, która szybko zyskała nazwę Koneckiego Września” – mówił.
Uszanowanie dla bohaterów i ich rodzin złożyły także wojewoda Agata Wojtyszek i członek zarządu województwa Agata Binkowska. Wicestarosta Andrzej Lenart odczytał list od wiceministra Sebastiana Chwałka, konecczanina.

Wzruszającym momentem było przekazanie burmistrzowi przez rodzinę zmarłego w marcu tego roku kapitana Stanisława Janiszewskiego „Dewajtisa” – córkę Grażynę Jończyk i wnuka Radosława Janiszewskiego żołnierskich i partyzanckich pamiątek oraz medali i odznaczeń. Później uczestnicy uroczystości minutą ciszy uczcili pamięć „Dewajtisa” oraz zmarłego w kwietniu tego roku Franciszka Teleckiego – prezesa koneckiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Apel Poległych poprowadzony przez majora Andrzeja Szostaka z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, salwa żołnierzy z Kompanii Honorowej oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed Pomnikiem Partyzantów zakończyło oficjalną część Koneckiego Września.

W Bibliotece Publicznej imienia Cezarego Chlebowskiego odbył się wieczór wspomnień, spotkanie z Wojciechem zawadzkim , autorem najnowszej książki bibliotecznego wydawnictwa „Arslibris” pod tytułem „Tajemnice Diablej Góry”. Spotkanie poprzedził wykładem doktor Marek Jedynak z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie