Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Pamiętamy o Westerplatczykach”. W Świętokrzyskiem uczczą pamięć bohaterów. Będzie rajd i uroczystości. Zobacz film

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
Rajd rowerowy, obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte, znicze pamięci, msza święta i uroczystości upamiętniające kieleckich bohaterów, a także projekcja filmu – tak Świętokrzyskie uczci żołnierzy walczących w obronie Westerplatte. W czwartek, 15 czerwca, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach” przedstawił plan obchodów.

„Pamiętamy o Westerplatczykach”. W Świętokrzyskiem uczczą pamięć bohaterów

Po raz kolejny region świętokrzyski chce uczcić pamięć o bohaterskich żołnierzach 2. Dywizji Piechoty Legionów Wojska Polskiego w Kielcach walczących w obronie składnicy tranzytowej na Westerplatte we wrześniu 1939 roku.

- Dobrze pamiętać datę i godzinę rozpoczęcia II wojny światowej, ale myślę, że ważniejszą sprawą jest pamięć o żołnierzach, którzy tam walczyli. Historia przekazuje nam wiele na temat bohaterstwa żołnierzy, a my chcemy w jakiś sposób uświadomić, że to były konkretne osoby. I wiele z nich pochodziło z ziemi świętokrzyskiej - zwrócił uwagę ksiądz biskup Marian Florczyk.

Rajd rowerowy z Kielc do Gdańska

Dlatego w ramach obchodów zaplanowano kilka wydarzeń. W tym rajd rowerowy. Uczestnicy przejadą trasą z Kielc do Gdańska. Tak wygląda plan wydarzenia:

  • 1. Dzień 27 sierpnia – (niedziela) godz.7.30 udział w Mszy Świętej w Katedrze, 9.00 spotkanie przy pomniku Jana Pawła II, wyjazd z Kielc do Tomaszowa Mazowieckiego. Na pierwszy etap rajdu z Kielc do Wiśniówki zapraszamy wszystkich chętnych na rowerach, którzy chcą odprowadzić uczestników Rajdu.
  • 2. Dzień 28 sierpnia – (poniedziałek) wyjazd z Tomaszowa Mazowieckiego godz. 7.30 do Uniejowa - godz. 17.00.
  • 3. Dzień 29 sierpnia – (wtorek) wyjazd z Uniejowa godz. 7.30 do Gniezna - godz. 17.00.
  • 4. Dzień 30 sierpnia – (środa) wyjazd z Gniezna godz. 7.30 do Grudziądza - godz.18.00.
  • 5. Dzień 31 sierpnia - (czwartek) wyjazd z Grudziądza godz. 7.30 do Gdańska (Westerplatte)
  • 6. Dzień 01 września - (piątek) udział w uroczystych obchodach na Westerplatte. Zwiedzenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

– Należę do pokolenia nieco starszego i miałem to szczęście, uczestnicząc w spotkaniach wspomnieniowych, uroczystościach rocznicowych i spotkaniach z polskimi kombatantami, uścisnąć dłoń trzech Westerplatczyków: majora Ignacego Skowrona, Władysława Łakomca i kaprala Władysława Stopińskiego – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski. – Miałem okazję ze świadkami i uczestnikami wydarzeń na Westerplatte rozmawiać. Uważam, że winniśmy im pamięć przez organizowanie spotkań, przez naszą osobistą obecność na Westerplatte – podkreślił marszałek.

– Po raz trzeci będziemy w tym roku w regionie organizować szereg wydarzeń upamiętniających bohaterskich obrońców, a przygotowanych przez Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach” – dodała wicemarszałek Renata Janik. – Cieszę się, że coraz większa grupa uczniów włącza się w te spotkania, biorą udział także organizacje pozarządowe, przedstawiciele wielu środowisk. Zachęcam wszystkich mieszkańców regionu do tego, by przyłączać się do obchodów, by zapalać znicze, czytać o Westerplatczykach, poświęcać im swoje myśli i pamięć, uczyć się żywej historii - zaznacza pani wicemarszałek.

Msza święta i zapalenie zniczy

1 września w Świętokrzyskiem na grobach obrońców stanicy zapłoną znicze pamięci ku czci obrońców Westerplatte. Pracownicy Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach ustalili lokalizację 35 mogił Westerplatczyków, które znajdują się na terenie woj. świętokrzyskiego. Do udziału w akcji ”Zapal Znicz pamięci dla Westerplatczyka” zaproszeni zostali mieszkańcy województwa, uczniowie, członkowie organizacji pozarządowych.

Wśród kolejnych inicjatyw są zaplanowana na 7 września msza święta w Bazylice Katedralnej w Kielcach i uroczystości rocznicowe przed Wojewódzkim Domem Kultury. Uroczystość zakończy prelekcja na temat Kieleckich Westerplatczykach oraz projekcja filmu.

Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach”

Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach” powstał w 2021 roku z inicjatywy księdza biskupa Mariana Florczyka. W jego skład wchodzą: ksiądz biskup Marian Florczyk, marszałek Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Renata Janik, wicewojewoda Rafał Nowak, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach doktor Dorota Koczwańska-Kalita, dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej pułkownik Sławomir Machniewicz, zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór, świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik, zastępca Wojewódzkiego Komendanta Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy OHP Magdalena Fogiel-Litwinek. Od 2022 roku partnerami wydarzenia są: pułkownik Adam Włoczewski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach i nadinspektor Jarosław Kaleta, komendant Wojewódzki Policji w Kielcach.

Partnerem odpowiedzianym za stronę finansową jest Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Górno.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie