Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich w gminie Włoszczowa na wycieczce na Ponidziu (ZDJĘCIA)

Iwona Boratyn
Panie z Kół Gospodyń Wiejskich w gminie Włoszczowa w weekend wybrały się na wycieczkę na Ponidzie. Zwiedziły między innymi Pińczów i Busko-Zdrój.

Pińczów posiada wielowiekową i bogatą historię. Rozwój tego niewielkiego grodu rozpoczął się w XII wieku, od wydobycia w pobliskim kamieniołomie. Mimo dużych zniszczeń w trakcie najazdu Tatarów w XIII wieku osada przetrwała. Wiek później wybudowano w jej miejscu warowny zamek. Rozebrano go na przełomie XVIII i XIX wieku. Trwają starania o wirtualne odtworzenie warowni. Makietę można obejrzeć w Muzeum Regionalnym w Pińczowie, które w minioną sobotę odwiedziły nasze koła gospodyń wiejskich.

Pińczów otrzymał prawa miejskie w 1428 roku z rąk króla Władysława Jagiełły. Niedługo później wybudowano klasztor i sprowadzono paulinów. Tu właśnie mieści się Centrum Kultury i wspomniane muzeum.

Miasto było silnym ośrodkiem reformacji, osiedlali się tu chętnie kalwini. Pod ich wpływem powstała pierwsza w Polsce protestancka szkoła średnia. Tu dokonano pierwszego przekładu Starego i Nowego Testamentu na język polski. Do rozwoju Pińczowa przyczynili się także Żydzi. Przez pewien czas miasto było jednym z ważniejszych ośrodków żydowskich w Małopolsce. I to właśnie dzięki nim w XIX wieku nastąpił znaczny rozwój przemysłu i handlu na tych ziemiach. W czasie II wojny światowej większość z nich trafiła do obozu zagłady w Treblince. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich mogły zobaczyć XVII-wieczną pińczowską synagogę. Po gruntownym odrestaurowaniu, w 2006 roku w pińczowskiej synagodze odbyło się pierwsze od czasów II wojny światowej nabożeństwo szabatowe. Miejsce jest chętnie odwiedzane przez turystów oraz potomków pińczowskich Żydów.

Nieopodal starej Synagogi znajduje się Klasztor Ojców Franciszkanów. Mieści się w nim sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej. W latach 1910-1928 w klasztorze był szpital miejski. Budynki klasztoru były wykorzystywane do celów leczniczych aż do lat 90. XX wieku. W połowie XX wieku rozwinął się w mieście przemysł przetwórczy, produkty z Pińczowa poznała cała Polska.

Gospodynie mogły też zobaczyć okolice Pińczowa. Takim szczególnym miejscem jest Chroberz. Według kroniki Marcina Kromera osadę miał tu założyć Bolesław I Chrobry w 1019 lub 1020 roku po powrocie z wyprawy kijowskiej. Chroberz zawdzięcza dużo rodzinie Wielopolskich a szczególnie margrabiemu Aleksandrowi Wielopolskiemu (1803-1877). Postawił on w połowie XIX wieku pałac. Historia srogo rozprawiła się właścicielem Chrobrza, którzy przed wybuchem powstania styczniowego organizował brankę co carskiej armii. W czasie powstania styczniowego obszary południowej kielecczyzny stały się terenem intensywnych walk powstańczych. Działający tu Marian Langiewicz 11 marca 1863 roku ogłosił się dyktatorem powstania. W rejonie Chrobrza w lipcu i sierpniu 1944 roku powstała wówczas Republika Pińczowska, miała swój sztab 1 Brygady Armii Ludowej Ziemi Kieleckiej. Doszło tam 9 VIII 1944 roku do potyczki z wojskami niemieckimi. Obecnie w zespole pałacowo-parkowym mieści się Centrum Kształcenia Rolniczego, czyli jedna z nielicznych już szkół rolniczych w regionie. W Chrobrzu powstawały zdjęcia do ekranizacji "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego (bal w Odolanach).

Ponidzie to także znany polski kurort Busko - Zdrój. Kąpieli w Busku zażywał podobno już król Władysław Jagiełło z żoną Jadwigą. Lecznictwo uzdrowiskowe Buska-Zdroju oparte jest na unikalnych wodach mineralnych - solankach siarczkowo-siarkowodorowych. Głównym czynnikiem wód mineralnych jest jon siarczkowy. Najbardziej znanym, a zarazem najpiękniejszym obiektem jest tu Sanatorium Marconi, znajdujący się w obrębie zabytkowych, XIX-wiecznych Łazienek i parku krajobrazowego założonego w tymże wieku, który przekształcił się w dzisiejszy Park Zdrojowy. Budowlę zaprojektował włoski architekt Henryk Marconi, stąd nazwa obiektu. Jego wnętrza zachwycają, choć i z zewnątrz budowla robi niemałe wrażenie. A kilka kilometrów dalej w Solcu -Zdroju wycieczka zatrzyma się w Malinowym - Zdroju. To bardzo nowoczesny obiekt z Centrum Rehabilitacji oraz Wellness & SPA. Na kurację, rehabilitację i relaks zjeżdża tu cała Polska. Do dyspozycji gości są między innymi: kryty basen z hydromasażami, sauny, wanny jacuzzi, mini golf, kręgielnia, bilard, hala gimnastyczna, korty tenisowe. Już sam wjazd na teren "Malinowego" poprawia humor i samopoczucie.

Na trasie wycieczki znalazło się Opactwo Cysterskie założone W latach 1140- 1149 przez przez Jana Gryfita, arcybiskupa gnieźnieńskiego, który sprowadził zakonników z Morimond w Burgundii. Był to pierwszy na ówczesnych ziemiach polskich klasztor cysterski. W jednej z kaplic znajduje się ołtarz grobowy błogosławionego Wincentego Kadłubka z posrebrzaną trumną oraz jego świętymi relikwiami. Błogosławiony Wincenty Kadłubek przebywał w klasztorze w latach 1218- 1223 (w 1218 roku jako pierwszy Polak wstąpił do cystersów w Jędrzejowie, tutaj też zmarł, beatyfikowany w 1764 roku). Od 1989 roku klasztor pełni funkcję archiopactwa. Jest to główne centrum kultu błogosłaawionego Wincentego Kadłubka. Corocznie w miesiącach sierpniu i wrześniu w klasztorze odbywa się Międzynarodowy Festiwal Organowy.

Dziękujemy Uzdrowisku Busko-Zdrój za przygotowanie pamiątkowych gadżetów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie