Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park w Końskich dostał nowe imię - Małachowskich. Zobacz dlaczego

Marzena Kądziela
Od 1991 roku konecki park nosił imię Tarnowskich. 28 czerwca radni podjęli uchwałę zmieniającą nazwę na imienia Małachowskich
Od 1991 roku konecki park nosił imię Tarnowskich. 28 czerwca radni podjęli uchwałę zmieniającą nazwę na imienia Małachowskich
Od 1991 roku konecki park nosił imię Tarnowskich. 28 czerwca radni podjęli uchwałę zmieniającą nazwę na imienia Małachowskich. Dlaczego?

Już nie Park Miejski imienia Tarnowskich lecz Małachowskich. Tak zdecydowali w miniony czwartek radni miejscy na sesji odbywającej się w Miejsko - Gminnym Domu Kultury w Końskich.

Konecki park wchodzi w skład zespołu pałacowo - parkowego. Obecnie 14,5 hektara to własność miasta i gminy, 1,6 hektara należy do koneckiego przedsiębiorcy. Całość objęta jest opieką świętokrzyskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Ostatnimi właścicielami, od 1870 roku, był rodzina Tarnowskich, która po drugiej wojnie światowej utraciła majątek. Kilka lat temu po wieloletnim procesie sądowym odzyskała jego część, w tym właśnie zespół pałacowo - parkowy, który w części odkupiło miasto, część konecki biznesmen.

Warto przypomnieć, że po drugiej wojnie światowej park otrzymał imię Bohaterów Stalingradu, co pierwszy samorząd po przekształceniach ustrojowych, w roku 1991 roku, zmienił. Wtedy burmistrzem był Leszek Bednarski, a przewodniczącym Rady Miejskiej obecny burmistrz Krzysztof Obratański.

Nowa pełna nazwa terenów zielonych brzmiała Park imienia Tarnowskich.

Jednak od kilku lat Komisja Opieki nad Zabytkami działająca przy Polskim Towarzystwie Turystyczno - Krajoznawczym oraz ludzie związani z Muzeum Regionalnym Polskiego Towarzystwa Tury-styczno - Krajoznawczego z jego społecznym dyrektorem Wojciechem Paskiem zabiegali o to, by park zyskał imię jego twórców czyli rodziny Małachowskich.

- Niczego nie ujmując ostatnim właścicielom parku, to właśnie Małachowskim zawdzięczał on swoje powstanie i charakter - czytamy we wniosku uzasadniającym projekt uchwały podejmowanej na czwartkowej sesji. - Potwierdziła to zorganizowana w październiku 2014 roku przez Muzeum Regionalne PTTK wraz z Urzędem Miasta Gminy w Końskich konferencja naukowa pod tytułem „Rola rodu Małachowskich w dziejach ziemi koneckiej”. Uczestnicy konferencji wnioskowali o nadanie parkowi imienia Rodu Małachowskich.

W marcu bieżącego roku Komisja Opieki nad Zabytkami zwróciła się do burmistrza z oficjalnym wnioskiem w tej sprawie. W czwartek 28 czerwca radni przyjęli uchwałę nadającą obszarowi zielonemu imię: Park Miejski imienia Małachowskich.

Budowę zespołu pałacowo - parkowego rozpoczął w latach 40. XVIII wieku Kanclerz Wielki Koronny Jan Małachowski. To właśnie jego staraniem Końskie w roku 1748 uzyskały prawa miejskie.

Małachowscy byli właścicielami dóbr koneckich przez ponad dwa stulecia przyczyniając się do rozwoju gospodarczego i społecznego Konecczyzny. Przedstawiciele rodu rozwijali przemysł, budowali wielkie piece do wytopu żelaza, zakłady przerobu żelaza, kopalne rud żelaza, rozwijali handel i rzemiosło.

Izabela z Humienieckich Małachowska (żona Jana Małachowskiego) założyła w swych dobrach reprezentacyjny ogród w stylu francuskim, a jej wnuczka Anna ze Stadnickich Małachowska przekształciła go w okazały park krajobrazowy typu angielskiego.

W zespole pałacowym w Końskich urodził się i mieszkał Stanisław Małachowski Marszałek Sejmu Wielkiego, współtwórca Konstytucji 3 Maja.

Wiele osób pyta o to, gdzie znajduje się pałac w zabytkowym zespole pałacowo - parkowym. Zaskoczeniem jest fakt, iż pałac w koneckim parku... nigdy nie powstał. Twórca zespołu Kanclerz Wielki Koronny Jan Małachowski zakładał budowę całego kompleksu opierając się prawdopodobnie na projekcie pałacu będącego siedzibą królów saskich w Pillnitz nad Łabą koło Drezna. Z racji pełnionej funkcji kanclerz często przebywał w towarzystwie króla Saksonii. Wybudowano wtedy tylko skrzydła boczne, pawilony i ogrodzenie wraz z gloriettą. Nigdy nie zrealizowano będącego w planach głównego korpusu pałacu, który miał stanąć na miejscu istniejącego wówczas modrzewiowego pałacu. Pomiędzy rokiem 1830 a 1854 rozebrano stary pałac i rodzina Małachowskich przeniosła się do nowo wybudowanych skrzydeł pałacowych i pozostałych pawilonów.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: Wypadek pod Kielcami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie