Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Partie polityczne i organizacje społeczne przygotowują się do wyborów do sejmiku województwa świętokrzyskiego

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Partia polityczne i organizacje społeczne przygotowują się do wyborów do sejmiku województwa świętokrzyskiego. Koalicja Obywatelska osobno, Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty osobno. Ludowcy i lewica blisko finalnych ustaleń. KUKIZ’15 składa listy. W Prawie i Sprawiedliwości sporo może się jeszcze zmienić.

W poniedziałek, 17 września, o godzinie 24 mija termin zgłaszania terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych do sejmików województw. Łatwo policzyć, że do skompletowania drużyn, które powalczą o głosy mieszkańców Świętokrzyskiego, partiom i organizacjom pozostał niespełna miesiąc. Kto na jakim jest etapie?

Ludowcy gotowi na 95 procent

- Można powiedzieć, że jesteśmy gotowi na 95 procent. Prace nad listami są bardzo zaawansowane. Chcemy, by były optymalne, czyli najmocniejsze - mówi marszałek województwa oraz lider Polskiego Stronnictwa Ludowego w regionie Adam Jarubas. Jak zaznacza, Stronnictwo nawiąże do tradycji, że zawsze ma najmocniejszą ligę zawodników opartą o sprawdzonych ludzi i nowe osoby. Ci doświadczeni to obecni radni sejmiku z PSL na czele z Adamem Jarubasem, a także członkiem Zarządu Województwa Piotrem Żołądkiem czy Grzegorzem Gałuszką. Świeża krew: Jerzy Materek - przedsiębiorca, rolnik, doradca energetyczny, społecznik, a prywatnie ojciec prezydenta Starachowic Marka Materka; Renata Segiecińska - była dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim, a obecnie kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Daleszycach; Magdalena Tusień-Kuzka - dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bodzentynie; Jolanta Tyjas - dyrektor Powiatowego Centrum Kulturalno - Rekreacyjnego we Włoszczowie.

- Chcemy zaskoczyć i tym zarozumialcom z Prawa i Sprawiedliwości, którzy już ogłosili się zwycięzcami wszystkich wyborów w najbliższych 20 latach, sprać pewną część ciała z myślą o dobru regionu oraz mieszkańców - podkreśla Adam Jarubas.

Przed ostateczną decyzją

Na finiszu prac nad listami kandydatów jest Sojusz Lewicy Demokratycznej. Ostateczne decyzje - pod koniec sierpnia.

- Na czołowe pozycje będę rekomendował radzie wojewódzkiej Henryka Milcarza (prezes Wodociągów Kieleckich, były poseł), Ryszarda Białackiego (dyplomata), Bożenę Kizińską (była poseł); Jerzego Jaskiernię (były minister sprawiedliwości) i Józefa Grabowskiego (były radny sejmiku); profesora Łukasza Kozerę (radca prawny z powiatu pińczowskiego); Andrzeja Szejnę oraz Sławomira Marczewskiego (radny sejmiku) - mówi Andrzej Szejna, przewodniczący SLD w regionie.

Partia wspólnie z partnerami politycznymi wystawi komitet SLD Lewica Razem. - Przedstawimy i zarejestrujemy bardzo mocne listy, które będą pracować na co najmniej drugi wynik w województwie w starciu z PiS i PSL - zapowiada Andrzej Szejna.

Szykują się do debiutu

KUKIZ’15 przygotowuje się W sejmiku chce zadebiutować KUKIZ’15. - Jesteśmy na finiszu układania list - mówi Magdalena Fogiel-Litwinek, prezes świętokrzyskiego oddziału organizacji. Sama nie podjęła jeszcze decyzji, czy wystartuje do regionalnego parlamentu, czy będzie ubiegać się o stanowisko prezydenta Kielc.

Wszystko się może zdarzyć

W Prawie i Sprawiedliwości po opublikowaniu przez „Echo Dnia” pierwszych „trójek” na listach w poszczególnych okręgach, zrobiło się spore zamieszanie. Część działaczy, w tym obecnych i byłych radnych sejmiku, którzy nie znaleźli się w czołówce, a sądzą, że na to zasługują, podniosła bunt. Niezadowoleni zagrozili rezygnacją z kandydowania. Jak wynika z informacji „Echa Dnia”, w gronie rozczarowanych znaleźli się radny Mieczysław Gębski, były radny Marek Bogusławski czy radny i doradca wojewody świętokrzyskiego Bartłomiej Dorywalski.

Dziś trwa gaszenie pożaru. I trudno przewidzieć, czym zakończy się akcja ratownicza, bo nawet układ „jedynek” może ulec przeobrażeniom. W okręgu 1 (powiaty konecki, skarżyski i starachowicki) pozycję lidera ma radny sejmiku Andrzej Pruś, ale na jego miejscu chciałby znaleźć się sekretarz generalny Solidarnej Polski Mariusz Gosek, który póki co otwiera listę PiS w okręgu numer 4 (Ponidzie oraz powiaty jędrzejowski i włoszczowski). Nie wiadomo też, co z „jedynką” dla prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach Elżbiety Śreniawskiej w okręgu numer 3 (Kielce i powiat kielecki). Część środowiska PiS kwestionuje tę kandydaturę. Elżbieta Śreniawska jest natomiast gotowa do podjęcia tego wyzwania. - Dla mnie to duża nobilitacja - podkreśla.

Powszechna zgoda dotyczy chyba tylko pozycji numer 1 na liście w okręgu numer 2 (powiaty ostrowiecki, opatowski, sandomierski i staszowski) dla burmistrza Koprzywnicy Marka Jońcy, który nie zamierza ubiegać się o reelekcję.

Idą osobno

We wtorek w Kielcach odbyły się rozmowy ostatniej szansy na temat wspólnych list do sejmiku Platformy Obywatelskiej i .Nowoczesnej (tworzących Koalicję Obywatelską) oraz Projektu Świętokrzyskie Bogdana Wenty. W negocjacjach ponownie wzięli udział świętokrzyski poseł i szef PO w kraju Grzegorz Schetyna oraz przewodnicząca .Nowoczesnej - Katarzyna Lubnauer.

Porozumienia jednak nie osiągnięto. Poszło o kwestie personalne. Projekt Świętokrzyskie forsował kandydaturę byłego wicemarszałka i byłego wiceszefa PO w regionie Grzegorza Świercza na „dwójkę” w okręgu Kielce-powiat kielecki. Władze wojewódzkie PO nie chciały na to przystać, bo Grzegorz Świercz odchodząc z Platformy ostro krytykował styl zarządzania tą partią przez obecne szefostwo w Świętokrzyskiem. Jednocześnie działacze mieli szereg zastrzeżeń do sposobu, w jaki Grzegorz Świercz traktuje innych członków, na przykład Marzenę Marczewską.

Na to nałożył się jeszcze spór dotyczący wyborów do Rady Powiatu Kieleckiego oraz Rady Powiatu Ostrowieckiego. W pierwszym przypadku szef PO w powiecie kieleckim Michał Gaweł i sympatyk Projektu Świętokrzyskie podjął decyzję o tym, że działacze PO wystartują pod szyldem organizacji Bogdana Wenty. Z kolei Grigor Szaginian, lider PO w powiecie ostrowieckim, zapowiedział wystawienie - równolegle z Platformą Obywatelską - sygnowanych przez siebie list, na których znajdą się popierający go członkowie PO, i zwolennicy Projektu Świętokrzyskie.

- Nie doszliśmy do porozumienia. W związku z tym będziemy wystawiać do sejmiku swoje bezpartyjne listy. Jesteśmy na to gotowi. Od początku prezentowaliśmy wolę zawarcia tejże koalicji, aby ponad jakimikolwiek podziałami pójść razem. Niestety, większość, czyli PO i .Nowoczesna podjęły inne decyzje - mówi Danuta Papaj, wiceprezes Projektu Świętokrzyskie.

- Skoro pani Danuta Papaj wybrała taki wariant, to jest mi przykro, ale także wielu mieszkańcom, którzy kibicują zjednoczeniu opozycji w stosunku do rządzącego Prawa i Sprawiedliwości. To będzie niemiłe zaskoczenie, ale każdy taką odpowiedzialność wewnętrzną bierze na siebie. W przyszłym tygodniu ogłosimy listy kandydatów Koalicji Obywatelskiej, a także innych podmiotów pozapolitycznych do sejmiku - mówi poseł Artur Gierada, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Świętokrzyskiem.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - FLESZ Mały ZUS, większe oszczędności dla firm

(Źródło: Newsroom 360)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie