Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pełna koloru inspiracja na lekki obiad z hotelu Grafit w Kostomłotach Pierwszych [PRZEPISY]

Elżbieta Święcka
- Pstrąg to bardzo delikatna i uniwersalna ryba, którą możemy przygotować na wiele sposobów. Moja propozycja to pstrąg faszerowany krewetkami i warzywami - poleca Konrad Marcisz, szef kuchni hotelu Grafit.
- Pstrąg to bardzo delikatna i uniwersalna ryba, którą możemy przygotować na wiele sposobów. Moja propozycja to pstrąg faszerowany krewetkami i warzywami - poleca Konrad Marcisz, szef kuchni hotelu Grafit. Dawid Łukasik
Pstrąga z krewetkami, strudel z łososia i deser poleca Konrad Marcisz, szef kuchni hotelu Grafit.

Kto powiedział, że kuchnia o tej porze roku nie może być pełna kolorów i różnorodnych smaków? Więcej - może być lekka, zdrowa i pyszna! Swoje trzy kulinarne propozycje przedstawia Konrad Marcisz, szef kuchni hotelu Grafit w Kostomłotach Pierwszych koło Kielc.
Strudel z wędzonego łososia sprawdzi się na każdą okazję, tym bardziej, że przygotuje go z łatwością każdy, nawet początkujący kucharz.

- To świetna przekąska, której przyrządzenie nie wymaga dużej wprawy. Pamiętajmy tylko, by przed podaniem strudel odpowiednio dobrze schłodzić - podpowiada szef kuchni.

Danie główne, to efektownie wyglądający i jeszcze lepiej smakujący pstrąg.

- W okresie postu po ryby sięgamy zdecydowanie częściej. A pstrąg jest niezwykle uniwersalny. Warto przygotować go z krewetkami i warzywami. Do tego nieco uproszczona wersja risotto ze szpinakiem i sos limonkowy, który idealnie łączy wszystkie smaki. Swój intensywny kolor zawdzięcza dodatkowi kurkumy, która jest naturalnym barwnikiem - wyjaśnia nasz rozmówca.
Obiad nie może się obyć bez deseru. Bardzo szybko możemy przygotować na przykład fantazyjny słodki przysmak z serkiem mascarpone ozdobiony owocem karamboli.

- Ciasto cygaretkowe możemy uformować w dowolny kształt. Mogą to być mniejsze lub większe koszyczki albo łódeczki. Cokolwiek podpowiada nam wyobraźnia Ciasto pieczemy krótko, więc musimy je obserwować gdy jest w piekarniku, by się nie spiekło - podpowiada.

O pstrągu słów kilka

Pstrąg najbardziej lubi czyste rzeki i górskie strumienie. Spośród licznych gatunków w Polsce występuje pstrąg potokowy, źródlany i najbardziej dostępny na rynku tęczowy, hodowany w gospodarstwach rybnych.

Pstrąg ma bladoróżowe, delikatne chude mięso i dostarcza najwięcej spośród ryb słodkowodnych cennych kwasów omega-3, które odgrywają ważną rolę w profilaktyce chorób serca i układu krążenia. Jest jedyna ryba słodkowodna polecana przez dietetyków osobom z problemami układu krążenia. Dwie porcje pstrąga (po 200 g) tygodniowo zaspokoją zapotrzebowanie na kwasy EPA i DHA chorych na serce. To dobra wiadomość dla tych, którzy nie lubią tłustych ryb morskich – zastąpią je pstrągi. Pstrąg dostarcza pełnowartościowego białka, które dorównuje pod względem składu temu w mięsie i jest od niego łatwiej przyswajalne (w 98 procentach), jednocześnie ma niewiele kalorii (pstrąg strumieniowy 97 kcal, tęczowy – 160 kcal), sporo fosforu, selenu, wapnia, magnezu, żelaza, potasu. Zawiera dużo rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B i nieco mniej niż ryby tłuste rozpuszczalnych w tłuszczu witamin: A (niezbędna dla oczu), D (wraz z fosforem i wapniem kształtuje kościec, wpływa na wzrost i odnowę komórek) i E (z kwasami omega-3 wygładza skórę, nadaje jej młody wygląd).

Lekkostrawne i najmniej kaloryczne są pstrągi ugotowane na parze, upieczone na grillu lub w piecu. Znakomicie nadają się też do gotowania w wodzie. Zalewa się je wrzącym wywarem z warzyw albo wkłada do niego grzbietem do góry i gotuje pod przykryciem na wolnym ogniu 15 minut. Aby zachowały niebieski kolor i jędrność, do wywaru dodaje się octu winnego lub soku z cytryny (łyżeczka na litr wody). Piec można całą rybę lub filety.

Jak wybrać dobrego pstrąga?
Najlepiej wybierać ryby niewielkie, do 200 g - to porcja w sam raz dla jednej osoby. Większe mogą być przekarmione lub stare i nie są tak smaczne jak małe ryby. Złowione ryby szybko się psują, gdyż ich mięso zawiera dużo wody. Najlepiej zaopatrywać się bezpośrednio u hodowcy. Kupując świeże pstrągi, zwróć uwagę, czy łuska jest gładka, błyszcząca i ściśle przylega do skóry, czy śluz się nie ciągnie, a oczy są błyszczące i wypukłe. Świeże ryby najlepiej przyrządzić od razu. Po sprawieniu należy je posolić, wtedy – zanim trafią na patelnię – mogą poleżeć dobę w lodówce.

Strudel z łososia wędzonego
Strudel z łososia wędzonego Dawid Łukasik

Strudel z łososia wędzonego
Składniki na 5 porcji:
200 g łososia wędzonego, 200 ml śmietanki 30 %, 100 g chrzanu, 10 g żelatyny, sól, pieprz do smaku, 100 g cytryny, koperek.
Sposób przygotowania: Ubijamy śmietanę i dodajemy do niej starty chrzan. Łączymy składniki. Żelatynę rozpuszczamy w niewielkiej ilości wody i dodajemy do masy. Doprawiamy całość solą i pieprzem i łączymy. Na folii spożywczej układamy plastry łososia tak, by na siebie nachodziły. Na nich układamy masę śmietanową i za pomocą folii formujemy w rulon. Odstawiamy do lodówki do schłodzenia, najlepiej na 24 godziny. Gotową roladę kroimy na plastry o grubości około 1 cm i podajemy z cząstkami cytryny. Smak podkreśli dodatek koperku.

Pstrąg z krewetkami na warzywnym risotto
Pstrąg z krewetkami na warzywnym risotto Dawid Łukasik

Pstrąg z krewetkami na warzywnym risotto
Składniki na 5 porcji:
350 g pstrąga, 200 g krewetek koktajlowych, 100 g czerwonej papryki, 150 g cytryny, sól, pieprz, cukier, 2 liście laurowe, 4 ziela angielskie, 1 cebula, koperek; risotto: 500 g ugotowanego ryżu, 100 g szpinaku mrożonego, 100 g cukinii, 100 g zielonej papryki, 100 g pora i 100 g innych zielonych warzyw, masło.
Sposób przygotowania: Rybę filetujemy. Odcięte końcówki, paprykę i krewetki drobno kroimy. Do garnka z wodą dodajemy przyprawy, koperek i cebulę. Między dwa filety wkładamy farsz, owijamy szczelnie folią, nakłuwamy ją i parzymy w wywarze przez 10-15 minut. Szpinak i pokrojone drobno warzywa podsmażamy na maśle, dodajemy ryż, mieszamy, doprawiamy. Podajemy z sosem z soku z cytryny, masła, miodu, śmietany z kurkumą.

Koszyczki cygaretkowe z musem mascarpone
Koszyczki cygaretkowe z musem mascarpone Dawid Łukasik

Koszyczki cygaretkowe z musem mascarpone
Składniki na 5 porcji:
ciasto: 100 g mąki pszennej, 100 g cukru pudru, 100 g białka; mus: 150 g śmietanki 30 %, 250 g serka mascarpone, 100 g cukru, ewentualnie śmietan fix; sos: 300 g malin, 100 g drobnego cukru.
Sposób przygotowania: Składniki ciasta mieszamy na jednolitą, gładką masę. Formujemy dowolny kształt i pieczemy, obserwując, 5-10 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Śmietankę ubijamy, dodajemy serek mascarpone, cukier puder, dokładnie mieszamy. By masa była sztywniejsza, można dodać śmietan fix. Maliny przecieramy z cukrem przez drobne sito. Do koszyczków z ciasta cygaretkowego nakładamy mus. Dekorujemy owocami i listkiem świeżej mięty lub melisy. Podajemy z musem malinowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie