Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piąty wilk schwytany przez naukowców w Puszczy Świętokrzyskiej. Imię wybrali mu... internauci (ZDJĘCIA, WIDEO)

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Save Wildlife Conservation Fund
Naukowcy z fundacji Save niedawno schwytali kolejnego, piątego już wilka. To dwuletni samiec. Zwierzęciu założono obrożę telemetryczną i wypuszczono na wolność. Imię dla wilka wybrali internauci, jeszcze zanim został złapany. Zobacz niesamowite zdjęcia i film z akcji.

Fundacja Save Wildlife Conservation poinformowała o schwytaniu kolejnego wilka w regionie świętokrzyskim. - Próby trwały od listopada, w Niedzielę Palmową około 6 rano zwierzę weszło w pułapkę - mówi Artur Milanowski, leśnik od 17 lat zajmujący się badaniem świętokrzyskich wilków. To jego obserwacje pozwoliły na ustalenie stałych tras wędrówek i patroli wilków w Puszczy Świętokrzyskiej, na terenie Nadleśnictwa Suchedniów.

W pułapkę złapał się młody, dwuletni samiec. Z daleka wyglądało na to, że został zainfekowany świerzbowcem. Okazało się jednak, że wilk był w zaawansowanej fazie linienia – zgubił już prawie całą zimową sierść i dlatego wydawało się, że jest chory. Przy bliższych oględzinach, dokonanych po uśpieniu okazało się, że wilk jest w świetnej kondycji i waży 35 kilogramów. Po założeniu obroży telemetrycznej, ufundowanej przez klika świętokrzyskich nadleśnictw, szybko się wybudził i odszedł odpoczywać po tym stresującym dla niego wydarzeniu.

Zobacz akcję obrożowania i uwalniania wilka:

W zamian za ufundowanie nowoczesnej obroży, leśnicy otrzymali prawo do nadania wilkowi imienia. Kilka nadleśnictw złożyło swoje propozycje, które przedstawiono internautom. W głosowaniu wybrano imię Gagat (od Gagatów Sołtykowskich), zaproponowane przez Nadleśnictwo Stąporków.

W ciągu 10 dni od odłowienia Gagat przemierzył już całą Puszczę Świętokrzyską. Dzięki obroży naukowcy co dwie godziny otrzymują informację o lokalizacji zwierzęcia i jego aktywności. To pozwala na bieżąco śledzić jego poczynania i poszerzać wiedzę o populacji wilków w naszym regionie.

Badacze z fundacji Save do tej pory odłowili już pięć wilków, wszystkie w bliżyńskich lasach. Pierwsza była wilczyca Jaga, która padła z głodu krótko po założeniu obroży. Następny był Bartek, który do dziś żyje i założył rodzinę. Scyzor - zginął w niewyjaśnionych okolicznościach po tym, jak zawędrował na Śląsk. Nie udało się znaleźć jego obroży. Jesienią ubiegłego roku schwytano Geralta, który podobnie jak Gagat do dziś przebywa w Puszczy Świętokrzyskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie