Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięciu polskich żołnierzy poległych na Westerplatte zostało zidentyfikowanych. Jest wśród nich mieszkaniec powiatu włoszczowskiego [WIDEO]

Iwona Boratyn
Symboliczny grób Bronisława Peruckiego na Westerplatte.
Symboliczny grób Bronisława Peruckiego na Westerplatte.
Pięciu żołnierzy, spośród dziewięciu odnalezionych jesienią ubiegłego roku na Westerplatte, zostało zidentyfikowanych. Wśród nich jest kapral Bronisław Perucki ze wsi Rączki w gminie Kluczewsko w powiecie włoszczowskim.

1 września 2020 roku, w czasie porannych uroczystości rocznicowych, prezydent Andrzej Duda wręczył noty identyfikacyjne rodzinom Westerplatczyków. Zespół biegłych genetyków sądowych pod kierunkiem doktora habilitowanego Andrzeja Ossowskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zidentyfikował plutonowego Adolfa Petzelta, kaprala Bronisława Peruckiego ze wsi Rączki w powiecie włoszczowskim, kaprala Jana Gęburę, starszego strzelca Władysława Okrasę, legionistę Józefa Kitę z Sędziszowa w powiecie jędrzejowskim.

- Dumna jestem, że bohater, mój wujek tu jest. To był dla nas szok. Dowiedzieć się... Pierwsze chwile były ciężkie. Tatuś nam opowiadał, że miał brata, który tu zginął - mówiła po zakończeniu uroczystości Grażyna Filipowicz, krewna kaprala Peruckiego, która odebrała notę identyfikacyjną. - Tatuś miał 10 lat jak jego brat, mój wujek Bronek zginął tutaj w wieku 25 lat – podkreśliła, cytowana przez dziennikarza serwisu RMF FM. Kapral Bronisław Perucki walczył w wartowni numer 5. Zginął 2 września 1939 roku.

Noty biograficzne

Kapral Bronisław Perucki
Urodzony w 1915 roku (dokładna data nie jest znana) najprawdopodobniej we wsi Rączki w świętokrzyskim. Syn Kacpra i Katarzyny z domu Gaj. Przybyły na Westerplatte wraz z ostatnim wzmocnieniem 13 sierpnia 1939 roku. Przypisany do załogi wartowni numer 5. Zginął w jej wnętrzu w trakcie nalotu 2 września 1939 roku. Pochowany przy willi oficerskiej w zbiorowej mogile po zakończeniu walk.

Legionista Józef Kita
Urodzony w 1915 roku (dokładna data nie jest znana) w Sędziszowie, w powiecie jędrzejowskim. Syn Andrzeja i Marianny. Zameldował się na Westerplatte wraz z wiosenną zmianą 17 marca 1939 roku. Został wybrany ordynansem komendanta składnicy majora Henryka Sucharskiego. Przypisany do załogi wartowni numer 5. Zginął 2 września 1939 roku w trakcie bombardowania Westerplatte. Pochowany przy willi oficerskiej w zbiorowej mogile po zakończeniu walk.

Plutonowy Adolf Petzelt
Urodzony 17 listopada 1906 roku w Kałuszu. Syn Edwarda i Marianny z domu Płoskonka. Na Westerplatte od 20 września 1938 roku. Dowódca wartowni numer 5. 2 września 1939 roku w trakcie bombardowania Westerplatte zginął w wartowni numer 5. Pochowany przy willi oficerskiej po zakończeniu walk.

Kapral Jan Gębura
Urodzony 20 czerwca 1915 roku w Połągwi. Syn Józefa i Walerii z domu Klepacz. Zameldował się na Westerplatte wraz z wiosenną zmianą 17 marca 1939 roku. Żołnierz z obsady wartowni numer 5, zginął 2 września 1939 roku w trakcie bombardowania Westerplatte, pochowany przy willi oficerskiej w zbiorowej mogile po zakończeniu walk.

Starszy strzelec Władysław Okrasa (Okraszewski)
Urodzony 2 października 1916 roku w Skolimowie pod Warszawą. Syn Tomasza i Sabiny z domu Munch. Na terenie składnicy od 30 lipca 1939 roku. Żołnierz odpowiedzialny za aprowizację i wyżywienie załogi. 2 września 1939 roku, w trakcie nalotu na Westerplatte, poległ w wartowni numer 5. Pochowany przy willi oficerskiej w zbiorowej mogile po zakończeniu walk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie