Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielecki Marsz Patriotyczny Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2024. Na trasie żołnierze i strzelcy. Zdjęcia i wideo

Michał Kolera
Michał Kolera
Wideo
od 12 lat
W sobotę, 2 marca, z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach wyruszył Kielecki Marsz Patriotyczny Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy podążyli w kierunku lasów koło Zgórska, w gminie Sitkówka-Nowiny, gdzie znajduje się miejsce pamięci poświęcone żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego, którzy w czasach stalinowskich zostali zamordowani przez komunistów.

W marszu uczestniczyli członkowie kieleckiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2105.

Marsz rozpoczął się na dziedzińcu Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, pod budynkami dawnego więzienia. W latach 1939-1945 mieścił się tam areszt niemieckiego Gestapo, następnie obiekt przejęła komunistyczna bezpieka. W czasach stalinowskich stracono tam wielu patriotów i żołnierzy podziemia niepodległościowego.

- W piątek, 1 marca, obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Odbyły się oficjalne uroczystości, zapaliliśmy znicze na mogiłach. Dziś obchodzimy to ważne święto marszem do Zgórska, gdzie znajduje miejsce upamiętniające zamordowanych - mówił porucznik Daniel Woś, rzecznik prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Uczestnicy marszu podążyli w stronę Zgórska, gdzie kilka lat temu Fundacja "Niezłomni" imienia Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" odkryła masowe groby ofiar bezpieki z lat powojennych.

- Mieszkam w Zgórsku. Przez wiele lat odwiedzałem stojącą tam symboliczną mogiłę rozstrzelanych przez komunistyczną bezpiekę. Później odkryto właściwe, znajdujące się nieco dalej miejsce straceń. Poznałem wielu ludzi związanych z tymi wydarzeniami, między innymi nieżyjącą już Józefę Życińską, żonę jednego z zamordowanych żołnierzy. Od kilku lat upamiętniamy ofiary terroru symbolicznym marszem - mówi Dariusz Stępień, członek zarządu głównego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz prezes kieleckiego koła tej organizacji.

Sprawę grobów w Zgórsku obszernie opisywało "Echo Dnia":

18 marca 2015 roku - W portalu internetowym „Echa Dnia” i gazecie po raz pierwszy opisaliśmy anonimowy krzyż w lesie nieopodal Zgórska. Po artykule do redakcji zgłosiło się kilka osób, które wskazały, że może to być grób ofiar terroru komunistycznego.

Kto jest pochowany w lesie koło Zgórska? - przeczytaj artykuł z 18 marca 2015, który ukazał się gazecie.

21 września 2015 - Pierwsze wykopaliska fundacji „Niezłomni” w zgórskich lasach. Prace prowadzone były wokół symbolicznej mogiły zamordowanych 24 września 1948 roku Aleksandra Życińskiego, Józefa Figarskiego, Czesława Spadły i Karola Łoniewskiego. Poszukiwania nie przyniosły rezultatów.

W Zgórsku poszukują mogił żołnierzy zamordowanych przez komunistów (WIDEO, zdjęcia) - czytaj relację z wrześniowych wykopalisk.

Od dziesięcioleci szukają grobu ojca zamordowanego przez komunistów - przeczytaj więcej o sprawie grobów w zgórskim lesie

3 grudnia 2015 - Członkowie fundacji „Niezłomni” odnaleźli w zgórskich lasach dwa szkielety. Nosiły ślady ran postrzałowych i miały przewiązane z tyłu ręce. W grobie były jeszcze łuski. Mogiła znajdowała się dokładnie obok krzyża, który w marcu opisywaliśmy na naszych łamach.

W lesie odkryli szczątki rozstrzelanych (WIDEO, zdjęcia) - czytaj relację z grudniowej akcji poszukiwawczej.

Ciało znalezione w Zgórsku to szczątki krewnego kielczanina? - jeszcze więcej o sprawie.

15 marca 2016 - Sto metrów od grudniowego znaleziska fundacja odnalazła grób, w którym są szczątki czterech osób, łuski po amunicji i przedmioty osobiste. Powstaje hipoteza, że mogą to być ciała Życińskiego, Figarskiego, Spadły i Łoniewskiego.

W Zgórsku znaleziono cztery szkielety. To ofiary bezpieki? - czytaj relację z marcowych wykopalisk.

5 kwietnia 2016 - Obok krzyża fundacja odnalazła grób ze szczątkami kolejnej osoby.

Kolejne szczątki w lesie w Zgórsku. Siódma ofiara bezpieki?- relacja z wykopalisk.

6 kwietnia 2016 - Fundacja odkryła szczątki ósmej osoby.

Szczątki ósmej osoby odkryte w Zgórsku. Cmentarz ofiar UB? - relacja z wykopalisk.

Maj 2016 - zakrojone na ogromną skalę poszukiwania w Zgórsku tym razem nie przynoszą rezultatów.

"Niezłomni" zakończyli wykopaliska w Zgórsku. Tym razem bez grobów - relacja z majowych poszukiwań.

ZOBACZ TEŻ: Zgórsko. Tajemnica komunistycznej zbrodni wreszcie rozwiązana - relacja z ogłoszenia wyników poszukiwań

Historia Józefy Życińskiej, żony Aleksandra Życińskiego ps. Wilczur

Czytaj też: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przypominamy o Karolu Łoniewskim, straconym w lesie koło Zgórska

Jesień 2016

W Wąchocku pożegnaliśmy dwóch Żołnierzy Wyklętych (ZDJĘCIA) - czytaj relację z pogrzebu Czesława Spadły i Józefa Figarskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie