Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękne uroczystości odpustowe w kolegiacie świętego Marcina w Opatowie. Zobaczcie zdjęcia

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Uroczystości odpustowe w kolegiacie świętego Marcina
Uroczystości odpustowe w kolegiacie świętego Marcina Kolegiata pw. Św. Marcina w Opatowie/facebook
W sobotę, 11 listopada w Opatowie uroczyście świętowano dzień patrona parafii, Kapituły Kolegiackiej, kolegiaty i miasta. Odpust na świętego Marcina to dzień wyjątkowy w życiu parafii kolegiackiej. Zobaczcie zdjęcia z uroczystej mszy świętej.

Piękny odpust świętego Marcina w Opatowie

11 listopada dla mieszkańców Opatowa to wielkie święto nie tylko ze względu na przypadający tego dnia Dzień Niepodległości, ale także z okazji odpustu w parafii świętego Marcina.
Święty Marcin biskup, jest patronem parafii, miasta, kolegiaty i kapituły opatowskiej. Podczas odpustowej eucharystii modlono się za parafię, miasto i Ojczyznę, dziękując Bogu za dar jej niepodległości. Uczestniczyli w niej członkowie kapituły kolegiackiej, władze samorządowe, poczty sztandarowe reprezentujące związki, organizacje i instytucje państwowe, ale także chór świętego Marcina i harcerze.

Po powitaniu gości i parafian przez księdza doktora Michała Spocińskiego, proboszcza kolegiaty rozpoczęła się msza odpustowa, której przewodniczył ksiądz Sylwester Dul - proboszcz z Majdanu Łętowskiego, były wikariusz opatowskiej parafii. W tym roku ksiądz Dul obchodzi 25 - lecie kapłaństwa.

Tradycyjnie w dniu odpustu parafialnego nadawany jest tytuł "Żołnierz św. Marcina". W tym roku tytuł ten otrzymał Parafialny Zespół Caritas przy Parafii Świętego Marcina biskupa w Opatowie. To wyróżnienie jest formą podziękowania za działalność charytatywną jaką prowadzą Panie zrzeszone w Parafialnym Zespole Caritas przy naszej parafii. I choć Zespół Caritas liczy kilka osób, to jest on bardzo aktywny w niesieniu wielorakiej pomocy.

Serdecznie podziękowania dla parafian skierował proboszcz Michał Spociński na oficjalnej stronie internetowej parafii.

- Pragnę serdecznie dziękować wszystkim, którzy czynnie włączyli się w przygotowanie i przeżywanie naszych parafialnych uroczystości, zwłaszcza za oprawę uroczystej sumy odpustowej. Dziękuję naszym księżom wikariuszom - księdzu Damianowi i księdzu Pawłowi, panu organiście, niezastąpionemu panu kościelnemu, Chórowi świętego Marcina, Scholi Parafialnej oraz Liturgicznej Służbie Ołtarza. Dziękuję także Państwu Szarym za ofiarowane ciasto na stół odpustowy. Dziękuję panu Ksaweremu Dąbrowskiemu z Janikowa za odnowienie figury św. Marcina Biskupa położonej na skarpie kolegiackiej, a także figury Matki Bożej znajdującej od strony północno-zachodniej naszej kolegiaty

– poinformował proboszcz.

Opatowska parafia od wieków czci świętego Marcina, jako swojego patrona. Ważną datą był rok 2009, kiedy to Stolica Apostolska uczyniła świętego biskupa z Tours patronem miasta.

Marcin urodził się około 316 roku w Panonii. Prawdopodobnie uczył się w Ticinium (Pawia). Mając 15 lat wstąpił do armii Konstancjusza II. Wydarzenie, które wszyscy czciciele wspominają, miało miejsce w okresie tej służby. Żebrakowi proszącemu o jałmużnę u bram miasta Amiens, Marcin oddał połowę swej opończy. Następnej nocy ukazał mu się Chrystus odziany w ten płaszcz i mówiący do aniołów: "To Marcin okrył mnie swoim płaszczem". Pod wpływem tego wydarzenia Marcin przyjął chrzest i opuścił wojsko, uważając, że wojowanie kłóci się z zasadami wiary.
Po pewnym czasie osiadł jako pustelnik na wysepce Gallinaria w pobliżu Genui, gromadząc wokół siebie wielu uczniów.
W 361 roku założył pierwszy klasztor w Galii - w Liguge. Dziesięć lat później, mimo jego sprzeciwu, lud wybrał go biskupem Tours. Ta data jest potwierdzona w dokumentach - sakrę biskupią otrzymał w roku 371.
Prowadził surowe życie mnisze, budząc sprzeciw okolicznych biskupów. Klasztory, które zakładał, łączyły koncepcję życia mniszego z pracą misyjną. Sam odbył wiele wypraw misyjnych.

Marcin zmarł 8 listopada 397 roku w Candes podczas podróży duszpasterskiej. Jego ciało sprowadzono Loarą do Tours i pochowano 11 listopada. Jako pierwszy wyznawca - nie-męczennik - zaczął odbierać cześć świętego w Kościele Zachodnim. Relikwie spoczywają w bazylice wzniesionej ku czci Świętego.
Święty Marcin jest patronem Francji, królewskiego rodu Merowingów, diecezji w Eisenstadt, Mainz, Rotterburga i Amiens; dzieci, hotelarzy, jeźdźców, kawalerii, kapeluszników, kowali, krawców, młynarzy, tkaczy, podróżników, więźniów, właścicieli winnic, żebraków i żołnierzy.
W ikonografii przedstawiany jest w stroju biskupa lub jako żołnierz oddający płaszcz żebrakowi. Jego atrybutami są: dzban, gęś na księdze, gęś u jego stóp, koń, księga, model kościoła, dwa psy lub żebrak u jego stóp.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie