MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piękny jubileusz w Szańcu. Duża uroczystość i zbiórka krwi z okazji 200 lat szkolnictwa Ziemi Szanieckiej. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
200 lat szkolnictwa Ziemi Szanieckiej. Uroczystości odbyły się w sobotę, 15 czerwca.
200 lat szkolnictwa Ziemi Szanieckiej. Uroczystości odbyły się w sobotę, 15 czerwca. archiwum ZPO Szaniec
W sobotę, 15 czerwca w Szańcu, gmina Busko-Zdrój świętowano jubileusz 200-lecia szkolnictwa na Ziemi Szanieckiej.

Najpierw odbyła się msza święta w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szańcu, której przewodniczył ksiądz doktor Paweł Ścisłowicz z Referatu Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Podczas mszy pojawiły się poczty sztandarowe szkół oraz ochotniczych straży pożarnych z Szańca, Galowa, Młynów i Zwierzyńca. Mszę swoim śpiewem ozdobili także uczniowie szkół.

Po mszy uczestnicy przemaszerowali przed budynek Zespołu Placówek Oświatowych w Szańcu,, gdzie nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej 200-leciu szkolnictwa na Ziemi Szanieckiej. Głos zabrał dyrektor szkoły Grzegorz Załęcki. Powitał wszystkich zebranych oraz podkreślił, jak ważną rolę w życiu każdego społeczeństwa odgrywa i odgrywała edukacja.

Prowadzące spotkanie Danuta Lasia i pani Dorota Kruk poprosiły o zabranie głosu zaproszonych gości. Wiceburmistrz Buska-Zdroju Piotr Kaczocha odczytał list burmistrza Jerzego Szydłowskiego. O pięknej, wyjątkowej historii, którą tworzy szkoła opowiadał radny powiatu pan Tomasz Mierzwa, absolwent szkoły. Dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół podarowali uczniom sprzęt sportowy i gry planszowe.

W części artystycznej poloneza i krakowiaka odtańczyli, ubrani w piękne stroje, członkowie Szkolnej Grupy Tanecznej. Uczennice klasy piątej zaśpiewały piosenki ludowe. Na scenie wystąpiły również przedszkolaki. Wszyscy otrzymali brawa.

Prowadzące spotkanie serdecznie podziękowały, w imieniu całej społeczności szkolnej, Radzie Rodziców i wszystkim sponsorom za pomoc i wsparcie okazane przy organizacji obchodów.

W trakcie obchodów przeprowadzono także akcję honorowego oddawania krwi. Imprezę uświetnił koncert zespołu rockowego Yellow Horse. Uroczystość zakończyła się zabawą taneczną, do tańca przygrywał zespół Diament.

- Mamy nadzieję, że absolwenci szkoły, emerytowani pracownicy, władze samorządowe, z którymi szkoła współpracuje, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie, administracja i obsługa na długo zachowają to święto w swej pamięci - piszą organizatorzy imprezy.

Dyrektor Grzegorz Załęcki jest dumny z tego, że stoi na czele placówki z ponad 200 letnią historią.

- W 1820 roku Towarzystwo Szkół Elementarnych postanowiło założyć szkołę w Szańcu. Przydzielono pieniądze na zatrudnienie nauczyciela. Zajmował się on nauczaniem dzieci w izbach na terenie Szańca, Zwierzyńca, Młyn, Mikułowic, Dziekanowa. W tamtych czasach szkoła wiązała się ściśle z nauczycielem, a nie z budynkiem. Dzięki szkole społeczeństwo Ziemi Szanieckiej zyskało bardzo dużo. Pomogła ona przynajmniej częściowo zaradzić powszechnemu w tamtych czasach analfabetyzmowi - mówi.

Dzieje szkoły w Szańcu są związane z osobą Jana Olrycha Szanieckiego, dziedzica Szańca. To patron szkoły w tej miejscowości, jest także patronem biblioteki w Pińczowie.

- Jan Olrych Szaniecki zobowiązał się przekazywać pomoc i wyposażenie dla pierwszego nauczyciela. Niestety, dokumenty z tamtego okresu są dość skromne, dlatego nie jego nazwisko nie zachowało się do dzisiejszych czasów. Jeśli chodzi o Jana Olrycha Szanieckiego to zapisał się on bardzo dobrze w pamięci miejscowej ludności. Wiemy, że uwłaszczał chłopów i nadawał im nazwiska. Jak na tamte czasy, były to bardzo postępowe działania - opowiada Grzegorz Załęcki.

Wyjaśnia, że jubileusz miał być obchodzony już w 2020 roku, jednak w celebrowaniu rocznicy przeszkodziła pandemia.

- Dlatego musieliśmy go przełożyć. Do uroczystości przygotowywaliśmy się już od grudnia - mówi Grzegorz Załęcki.

Zobacz zdjęcia:

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie