Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza rocznica śmierci Wiesława Gołasa. Znany aktor pochodzący z Kielc zmarł rok temu w wieku 90 lat

Damian Wiśniewski
Damian Wiśniewski
Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Rok temu, dziewiątego września 2021 roku, zmarł Wiesław Gołas. Jeden z najlepszych i najbardziej lubianych polskich aktorów zmarł w wieku 90 lat w jednym z warszawskich szpitali.

Urodzony dziewiątego października 1931 roku Wiesław Gołas był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. Widzowie doskonale znają go między innymi z roli Czereśniaka z serialu "Czterej pancerni i pies" i występów w kabarecie "Dudek".

Wiesław Gołas na świat przyszedł w Kielcach

Ojciec Wiesława Gołasa, Teofil, był sierżantem stacjonującym w Kielcach w 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Po klęsce kampanii wrześniowej przez jakiś czas się ukrywał. Ostatecznie został schwytany przez Niemców. Zginął w obozie w Majdanku.

Przed wybuchem II wojny światowej Gołas uczęszczał do szkoły powszechnej na kieleckim Baranówku, a następnie do Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Kielcach. W 1943 wstąpił do Szarych Szeregów. Przybrał pseudonim Wilk. Uczestniczył w akcjach zdobywania broni, a także w rozstrzelaniu konfidenta. W grudniu 1944, podczas nieudanej akcji, został aresztowany przez Gestapo. Trafił do celi, w której wcześniej więziony był jego ojciec. Po wojnie studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Studia ukończył w 1954 roku.

Oficjalnie, urzędowo, urodziłem się 4 października 1930 roku w Kielcach, a naprawdę - 9 października. Przy chrzcie pijany organista wpisał do mojej metryki błędną datę i tak już zostało

- tak aktor tłumaczył pomyłkę w swoich wspomnieniach.

W 1954 roku Gołas ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i zadebiutował na scenie Teatru Dolnośląskiego we Wrocławiu. Od 1955 roku występował w Warszawie. Jest uznawany za jednego z najlepszych i najbardziej lubianych aktorów polskich. Sympatię widzów zaskarbił sobie głównie doskonałymi kreacjami komediowymi, których ma wiele w swoim dorobku. Współtworzył kabaret Koń, działał w kabarecie Dudek. Do historii przeszło jego wykonanie piosenki "W Polskę idziemy", autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego. W 2008 roku ukazała się książka poświęcona aktorowi, autorstwa córki, Agnieszki Gołas-Ners, pt. "Na Gołasa". W lutym tego samego roku aktor przeszedł zawał serca. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień.

Niestety z domu, w którym mieszkał Wiesław Gołas, zostało w Kielcach niewiele - pisaliśmy o tym szeroko:

Z domu Wiesława Gołasa w Kielcach została sterta desek i gruzu. Co dalej? [ZDJĘCIA, WIDEO]

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie