Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze kąpieliska w Świętokrzyskiem już ruszyły! Gdzie i od kiedy można wypoczywać nad wodą? Zobaczcie szczegółowy raport

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 16 lat
Przed nami upalne dni. Specjalnie dla was przygotowaliśmy szczegółowy raport dotyczący kąpielisk i miejsc przeznaczonych do kąpieli w regionie świętokrzyskim, w których będzie można wypoczywać w tym sezonie, cieszyć się przebadaną wodą i "nadzorem" ratowników. Zobaczcie, gdzie już teraz można się wybrać i kiedy ruszą kolejne akweny.

Cztery Świętokrzyskie kąpieliska już ruszyły

Z informacji przekazanych nam przez Wojewódzką Stację Sanitarno - Epidemiczną wynika, że do sezonu 2023 zgłoszonych zostało 18 świętokrzyskich kąpielisk, oprócz tego ratownicy będą czuwać nad bezpieczeństwem plażowiczów w ośmiu miejscach "przeznaczonych do kąpieli".

Obecnie woda przebadana jest w 4 kąpieliskach: Andrzejówka - w powiecie kieleckim, Gutwin - w powiecie ostrowieckim, Cedzyna Wschód i Cedzyna Zachód - w powiecie kieleckim, które rozpoczęły sezon kąpielowy w połowie czerwca. Jakość wody w tych kąpieliskach jest dobra, zgodna z obowiązującym rozporządzeniem. W pozostałych czternastu kąpieliskach i w ośmiu miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, woda jest już pobrana do badania lub będzie pobrana nie wcześniej niż na 10 dni przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego, czyli po 20 czerwca.

Sanepid przestrzega

Jak wyjaśnia Aleksandra Sutowicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemicznej w Kielcach, wszystkie plaże na tych obiektach były kontrolowane pod względem sanitarno-porządkowym i są przygotowane do sezonu.

- Podczas kąpieli w kąpielisku lub w miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli należy zwrócić szczególną uwagę na kolor wody. Zielono – brunatna o gnilnym zapachu może świadczyć o zakwicie sinic, co stwarza niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzi

- zaznacza Aleksandra Sutowicz.

- Należy zwrócić również uwagę na obecność w wodzie zanieczyszczeń, takich jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma lub inne odpady (w ilości niedającej się natychmiast usunąć). Wszystkie te nieprawidłowości należy niezwłocznie zgłosić do organizatora kąpieliska lub do właściwej miejscowo stacji sanitarno-epidemiologicznej

- zaznacza.

- Podczas kąpieli w kąpielisku lub w miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli należy zwrócić szczególną uwagę na kolor wody. Zielono – brunatna
- Podczas kąpieli w kąpielisku lub w miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli należy zwrócić szczególną uwagę na kolor wody. Zielono – brunatna o gnilnym zapachu może świadczyć o zakwicie sinic, co stwarza niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzi - zaznacza Aleksandra Sutowicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemicznej w Kielcach. Kamil Bielaszewski

Kąpieliska, które ruszyły jako pierwsze w Świętokrzyskiem

Obecnie woda przebadana jest w 4 kąpieliskach: Andrzejówka, Gutwin, Cedzyna Wschód i Cedzyna Zachód, które rozpoczęły sezon kąpielowy w połowie czerwca.

Na kolejnych zbiornikach w Świętokrzyskiem sezon kąpielowy ruszy lada dzień

Prawdziwy sezon nad wodą ruszy w pierwszą sobotę wakacji, 24 czerwca. Od tego dnia ratownicy pojawią się nad kąpieliskiem w Radzanowie - w powiecie buskim, Bliżynie i Rejowie - w powiecie skarżyskim, Piachach i Lubiance - w starachowickim, Golejowie - w staszowskim, Łabędziowie koło Morawicy, Wilkowie i Strawczynie - w powiecie kieleckim oraz w Radoszycach - w powiecie koneckim.

Od 1 lipca ratownicy będą strzec bezpieczeństwa nad miejscami okazjonalnie wykorzystywanymi do kąpieli - nad zalewem w Jędrzejowie, Bogorii - w powiecie staszowskim, Klekocie - w powiecie włoszczowskim i Jaśle - w powiecie skarżyskim. Oprócz tego otwarte będą również kąpieliska w Sędziszowie - w powiecie jędrzejowskim, Suchedniowie - w powiecie skarżyskim, w Sielpi - w powiecie koneckim oraz w Borkowie, w powiecie kieleckim.

Miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli będą również w Pińczowie i w Szymanowicach Dolnych, w powiecie sandomierskim. Sezon ruszy tu 2 i 3 lipca.

W regionie działają też baseny odkryte w kompleksach basenowych

Osoby, które wolą wypoczynek w basenach na świeżym powietrzu także mają w czym wybierać. Otwarte są już Baseny Tropikalne Binkowski Resort w Kielcach z rozsuwanym, szklanym dachem, od lipca czynny będzie również basen zewnętrzny mieszczący się na dachu hotelu. Czynne są już baseny w Połańcu, 23 czerwca ruszają odkryte baseny na Rawszczyźnie w Ostrowcu Świętokrzyskim, a od soboty, 24 czerwca działać będą odkryte baseny przy Pływalni Perła w Nowinach - w powiecie kieleckim oraz baseny zewnętrzne w Łopusznie - w powiecie kieleckim.

Czym różnią się kąpieliska od miejsc przeznaczonych do kąpieli?

W tych drugich sezon może trwać tylko do 30 dni (jeden pełny miesiąc lub dwa - tylko w weekendy). Wodę w takich zbiornikach bada właściciel, najwcześniej dziesięć dni przed otwarciem. Wymogi dotyczące kąpielisk są już dużo bardziej restrykcyjne. Badania muszą być wykonywane częściej i pierwsze zawsze przeprowadza inspekcja sanitarna. Warto wyjaśnić, że w niektórych miejscach przeznaczonych do kąpieli wydzielono dwie plaże, dzięki czemu sezon kąpielowy trwa tutaj 60 dni. Część właścicieli miejsc przeznaczonych do kąpieli podjęła także decyzję o tym, żeby ratownicy pilnowali bezpieczeństwa tylko w weekendy.

Aktualne informacje na temat jakości wody, infrastrukturze, dacie otwarcia i zamknięcia kąpielisk działających na terenie województwa świętokrzyskiego i całej Polsce, znajdują się na stronie internetowej dostępnej pod adresem: https://sk.gis.gov.pl/

Czytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie