Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy honorowy obywatel Miasta Opatowa?

Michał LESZCZYŃSKI [email protected]
Czy Mayer Kirshenblatt wkrótce zostanie Honorowym Obywatelem Miasta Opatowa?
Czy Mayer Kirshenblatt wkrótce zostanie Honorowym Obywatelem Miasta Opatowa? M. Leszczyński
Jest wniosek o nadanie tytułu 93-letniemu Mayerowi Kirshenblattowi, mieszkającemu w Kanadzie malarzowi z Opatowa, promującemu miasto na świecie.

Mayer Kirshenblatt urodził się 93 lata temu w Opatowie. W 1936 roku wyjechał z rodziną do Kanady. W wieku 73 lat zaczął malować widoki Opatowa. Do Rady Miasta i Gminy wpłynął już wniosek o nadanie mu honorowego obywatelstwa.

Wniosek złożyło opatowskie Stowarzyszenie Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych Geocentrum.
- Mayer Kirshenblatt maluje widoki Opatowa z lat 20. i 30. - mówi Mirosław Roszczypała, prezes stowarzyszenia i kierownik Wydział Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Mieniem Starostwa Powiatowego w Opatowie. - Pokazuje nam Opatów, którego już nie ma.

Roszczypała jest przekonany, że tytuł Honorowego Obywatela Miasta Opatowa Kirshenblattowi się należy. - Promuje miasto na całym świecie - zauważa prezes.

NIE WIADOMO...

Na razie nie wiadomo, kiedy 93-latkowi tytuł zostałby nadany. - Jesteśmy na etapie konsultacji - mówi Adam Mazurek, zastępca burmistrza Opatowa.

Kirshenblatt byłby pierwszym honorowym obywatelem w powojennej historii miasta. - Pytamy inne samorządy, jakie mają z tym doświadczenia - dodaje wiceburmistrz. Z rozmowy z Mazurkiem wynikało, że urzędnicy nie bardzo wiedzą, jak przejść przez procedury. Samorządowiec, zapytany, czy Mayer Kirshenblatt otrzyma tytuł, odpowiedział, że aby go nadać, muszą być spełnione pewne warunki.
Do opatowskiej Rady Miasta i Gminy oficjalne pismo wypłynęło w połowie sierpnia. Próbowaliśmy skontaktować się z Dariuszem Bińczakiem, przewodniczącym Rady. Rozmowa telefoniczna z osobą obsługującą biuro Rady zakończyła się z jej strony rzuceniem słuchawką. W końcu Teresa Głąb z biura Rady powiedziała, że przewodniczący jest nieobecny. Kiedy zadzwoniliśmy na jego służbowy telefon, odebrała żona. - Jest nieosiągalny - stwierdziła.

PRZYJECHAŁ PO 70 LATACH

Mayer Kirshenblatt odwiedził Opatów dopiero w 2007 roku. Wówczas w Starostwie Powiatowym wyświetlono prezentację z jego obrazami. W 2008 roku na parterze budynku starostwa otwarto wystawę reprintów dzieł przedstawiające stare uliczki, domy, polsko - żydowskie obrzędy. Z inicjatywy córki artysty, profesor nowojorskiego Uniwersytetu, wydano album z dziełami 93-letniega malarza z opisem miejsc i wydarzeń, które przedstawiają. Dziejami Kirshenblatta zainteresował się reżyser Sławomir Grunberg i zrealizował film "Namaluj co pamiętasz". Film - dokument to zapis wędrówek Kirshenblatta po Opatowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie