Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy w Polsce wdowiec konsekrowany złoży śluby w kieleckiej katedrze

Iza BEDNARZ [email protected]
Nie żałuję mojej decyzji, moje życie stało się spokojniejsze, bardziej uporządkowane, pełniejsze treści. Odnalazłam swoje miejsce i jestem z tego powodu szczęśliwa. Jedyne, czego żałuję, to tego, że nie zdecydowałam się na ten krok wcześniej - mówi Ewa Bednarska, pierwsza w diecezji kieleckiej wdowa konsekrowana.
Nie żałuję mojej decyzji, moje życie stało się spokojniejsze, bardziej uporządkowane, pełniejsze treści. Odnalazłam swoje miejsce i jestem z tego powodu szczęśliwa. Jedyne, czego żałuję, to tego, że nie zdecydowałam się na ten krok wcześniej - mówi Ewa Bednarska, pierwsza w diecezji kieleckiej wdowa konsekrowana. Fot. Łukasz Zarzycki
Do złożenia ślubów przygotowuje się pierwszy w Polsce wdowiec i sześć kolejnych wdów oraz dwie dziewice.

Pierwszy w Polsce wdowiec konsekrowany złoży śluby w kieleckiej katedrze. Coraz więcej osób w naszej diecezji chce żyć w świeckim zakonie. W diecezji kieleckiej mamy obecnie dwie dziewice i jedną wdowę konsekrowaną, do złożenia ślubów przygotowuje się sześć kolejnych wdów, jeden wdowiec i dwie dziewice.

Wdowa konsekrowana na pozór nie różni się niczym od swoich sąsiadek, też odbiera wnuki ze szkoły, piecze ciasta, robi zakupy, ogląda telewizję. Różnica tkwi w świadomości przeżywania życia. Ewa Bednarska, emerytowana ekonomistka z Kielc dwa lata temu złożyła śluby czystości, posłuszeństwa i ubóstwa, podobne do tych, które składają kobiety i mężczyźni wstępujący do zgromadzeń zakonnych. O możliwości życia w swego rodzaju świeckim zakonie dowiedziała się z "Echa Dnia". Zgłosiła się do księdza Tomasza Rusieckiego, wikariusza biskupiego do spraw życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego, rozpoczęła spotkania formacyjne, które w ciągu dwóch lat przygotowały ją do innego pojmowania życia.

MOC ZMIANY

- Moje życie codzienne polega na modlitwie i służbie innym, pomagam podczas akcji charytatywnych w mojej parafii, odwiedzam chorych w szpitalach i w domach, a przede wszystkim codziennie modlę się za osoby z mojej parafii, za chorych, samotnych, za moich bliskich - mówi Ewa Bednarska. Jej zdaniem świat potrzebuje modlitwy, która ma moc zmieniania człowieka na lepsze. - To nie są puste słowa - podkreśla. - Moja córka mówi: "mamo, jak ty się zmieniłaś", a ja tylko pytam, czy w dobrym kierunku - mówi pogodnie Ewa Bednarska. Nie zaszyła się w samotni, dalej spotyka się z przyjaciółkami, choć już nie tak często. - Ale przez to te spotkania są pełniejsze treści, rozmawiamy o konkretach, nie tracimy czasu na pozory - precyzuje.

Kościół katolicki zezwala na życie konsekrowane osobom świeckim. Ta forma jest znana i praktykowana w kościele katolickim od początku chrześcijaństwa. Wieczyste śluby czystości mogą składać wdowcy, wdowy, dziewice i mężczyźni żyjący w czystości. O możliwości wyboru takiej drogi życiowej przypomniał w 1996 roku Jan Paweł II w adhortacji do życia konsekrowanego.

SŁUŻY BLISKIM

- Osoba konsekrowana żyje w stanie wolnym, jest wolna od wszelkich nacisków i zniewoleń, całkowicie oddaje swoje życie Bogu - wyjaśnia ksiądz Tomasz Rusiecki, wikariusz biskupi do spraw życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. - To jednak nie znaczy, że ma zerwać swoje więzy z rodziną. Przeciwnie: służy swoim bliskim, środowisku, w którym żyje, parafii. Jest samotna, ale nie osamotniona, bo oddana Bogu przez służbę człowiekowi. Kościół potrzebuje takich świeckich apostołów, żeby objawiać Bożą miłość i czynić człowieka pięknym w jego człowieczeństwie.

Ewa Bednarska, z parafii św. Józefa Robotnika jest pierwszą w diecezji kieleckiej wdową konsekrowaną. Oprócz niej w diecezji kieleckiej są dwie dziewice konsekrowane (obie panie - rodzone siostry mieszkają w Kielcach, złożyły śluby trzy lata temu). Do złożenia ślubów przygotowuje się sześć kolejnych wdów, dwie dziewice i pierwszy w Polsce wdowiec. - Wdowcy konsekrowani są rzadkością, do tej pory nie mieliśmy w Polsce ani jednego. Być może dlatego, że mężczyźni żyją krócej niż kobiety, a panowie gorzej radzą sobie z wdowieństwem i umierają wkrótce po swoich żonach - mówi ksiądz Tomasz Rusiecki. Nowi kandydaci do życia konsekrowanego przekroczyli w większości 50 rok życia (wyjątkiem jest dziewica, która ma 30 lat), wszyscy pracują zawodowo. - Wiek jest bardzo ważną granicą, nie może być zbyt młody, bo decyzja wymaga życiowej i psychicznej dojrzałości - dodaje wikariusz biskupi. Nowi kandydaci do życia konsekrowanego zostaną wyświęceni w drugiej połowie roku.

MSZA W INTENCJI

Natomiast dziś o godzinie 11 w kieleckiej bazylice katedralnej zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji wszystkich osób konsekrowanych, którą celebrować będą biskup ordynariusz Kazimierz Ryczan i biskup Kazimierz Gurda, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski do spraw życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. Osoby konsekrowane ze zgromadzeń zakonnych i z instytutów świeckich odnowią swoje przyrzeczenia. Dzień Życia Konsekrowanego zawsze przypada w Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie