Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pikantna dynia pieczona

/esw/
Pieczoną dynię z sosem jogurtowym można podać z mieszanką sałat albo świeżymi surówkami.
Pieczoną dynię z sosem jogurtowym można podać z mieszanką sałat albo świeżymi surówkami. Knorr
Po intensywnie pomarańczową dynię sięgamy coraz częściej. Ogromne owoce tej jednorocznej rośliny mogą ważyć nawet ponad 50 kilogramów. W Polsce najczęściej spotykamy odmiany dyni olbrzymiej o barwie pomarańczowej w wielu odcieniach i zwartym soczystym miąższu. Ale na sklepowych półkach pojawiają się też inne jej odmiany. Dynię wykorzystujemy już nie tylko do zup, ale też jako podstawowy składnik wielu dań.

Na 4 porcje zapiekanej dyni potrzebne będą: 1 kg dyni, 5 g soli morskiej, 200 ml jogurtu typu greckiego, 1 szczypta ostrej papryki, 5 g pieprzu, 1 łyżeczka mielonego kminu, 5 łyżek oliwy.

Dynię obieramy, oczyszczamy z nasion i kroimy na plastry w formie półksiężyca o grubości około 1,5 cm. Blachę wykładamy papierem do pieczenia, układamy na niej kawałki dyni, skrapiamy delikatnie oliwą i oprószamy solą, pieprzem oraz ostrą papryką. Wkładamy do piekarnika rozgrzanego do około 170 stopni Celsjusza i pieczemy do miękkości, około 30 minut. Na ostatnie 5 minut ustawiamy piekarnik na podpiekanie od góry, by dynia delikatnie się zarumieniła.

W międzyczasie przygotowuj sos. W miseczce mieszamy jogurt z 1 łyżką oliwy i z 1 łyżeczką kminu. Upieczoną dynię podajemy z zimnym sosem jogurtowym.

Dynia niestraszna

Ze względu na twardą skórę, dynię obiera się z trudnością. Dlatego warto podzielić warzywo na kilka mniejszych części, zawinąć je w folię aluminiową i upiec w piekarniku. Potem łatwo dynię można wykorzystać do przygotowania zup czy sosów.

Neutralny smak dyni powoduje, że potrawy z niej przyrządzane wymagają umiejętnego przyprawiania. Znakomicie sprawdzą się tu cynamon, imbir, kumin, kolendra, ostra papryka, cytryna, a nawet miód.
Przyrządzając zupy, warto sięgnąć nie tylko po najpopularniejszą w Polsce dynię olbrzymią, ale również po inne odmiany warzywa. Sprawdzi się owalna dynia piżmowa o miękkim ciemnożółtym miąższu. Poleca się również małą pomarańczową dynię hokkaido - nada zupie piękny intensywny kolor.

W kuchni warto też używać pestek dyni oraz produkowanego z nich oleju. Pestki możemy dodawać do musli, sałatek, domowych ciastek i pieczywa. Natomiast olej z pestek dyni wzbogaci smak sałatek oraz zup, nadając im wykwintnego, lekko orzechowego smaku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie