Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Zychowicz promował w Kielcach swoją najnowszą książkę (ZDJĘCIA)

TT
Znany publicysta w stolicy Gór Świętokrzyskich mówił o publikacji „Żydzi 2. Opowieści niepoprawne politycznie”. – Ta książka jest pełna kontrowersyjnych tematów. Nie da się wskazać jednego najważniejszego –zaznaczył Piotr Zychowicz.

Redaktor naczelny „Historia Do Rzeczy” przyznał, że opowieści zawarte w najnowszej książce wyłamują się ze stereotypowego postrzegania Żydów, relacji polsko-żydowskich oraz są „niepoprawne politycznie”. – One idą wbrew ustalonym narracjom. O stosunkach polsko-żydowskich pisze się w Polsce na dwa sposoby – wszyscy Żydzi byli cudowni, stanowili niewinne ofiary, a z drugiej strony mieliśmy do czynienia z rozszalałym tłumem antysemickiego „Polactwa”, które podczas wojny zajmowało się wyłącznie tropieniem Żydów, dokonywaniem pogromów oraz donosicielstwem. Druga narracja jest odwrotna i przedstawia Polaków jako wspaniałych bohaterów, którzy tylko pomagali Żydom – przyznał.

Według Piotra Zychowicza w opisywaniu historii narodu żydowskiego mamy do czynienia ze stosowaniem dwóch skrajnych poprawności – politycznej oraz „patriotycznej”. – Oczywiście obydwie narracje są nieprawdziwe. Te historie oraz opowieści, które opisałem w swojej książce nie pasują ani do jednej, ani do drugiej. Byli różni Polacy, byli też różni Żydzi. Życie jest znacznie bardziej skomplikowane. Nie chodzi, by na cios odpowiadać ciosem, ale pokazać złożoność problemu – stwierdził publicysta.

Autor drugiej części książki o dziejach relacji polsko-żydowskich przyznał, że nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej jedynie niepotrzebnie rozgrzała emocje i nakręciła jeszcze bardziej cały spór, który potrzebuje rzetelnej i pozbawionej złych emocji dyskusji. – Mieliśmy do czynienia z sytuacją niecodzienną. Dwa narody ofiar, dramatycznie

doświadczone przez Niemców, w zasadzie rzucały się sobie do gardeł – powiedział Piotr Zychowicz.

Z czego wynika problem w relacjach polsko-żydowskich zdaniem Piotra Zychowicza? – Po 1989 roku, pewne bardzo wpływowe i opiniotwórcze środowiska w Polsce uznały, że PRL był swego rodzaju zamrażarki. Zamroziła ona antysemickie, endeckie i nacjonalistyczne demony, które miały rzekomo drzemać w każdym Polaku. Obawiano się, że kiedy po transformacji ustrojowej, komunizm się skończył i nie ma tego kagańca, to wszystko zacznie się od początku. Nastąpi powrót do lat 30. – pogromów, gett ławkowych itp. To środowisko uznało, że trzeba pokazać Polakom, że ta nasza historia nie była wcale taka cudowna jak nam się wydawało. Kładziono w dużej mierze nacisk na antysemityzm czy szmalcownictwo w okresie II wojny światowej. Jednocześnie obawiano się, by nie mówić negatywnie o środowisku żydowskim – to też miało być paliwem dla polskiego antysemityzmu – stwierdził goszczący w Kielcach autor książki „Żydzi 2”.

Receptą na wyjście z kryzysu w historii relacji polsko-żydowskich jest przede wszystkim rzetelne przedstawianie faktów historycznych. – Mam nadzieję, że do tego dochodzimy. Nie możemy zamiatać pod dywan kontrowersyjnych tematów, ale wszystkich traktujmy w ten sam sposób. Wielu ludzi, w tym również ja, byliśmy zniesmaczeni tą całą debatą wokół nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Opowiadanie historii w konwencji czarno-białej to jest opowieść dla młodych dzieciaków. To co w dziejach jest interesujące, nie jest historią przekazywaną jak na akademiach patriotycznych w szkołach – to katowanie i mordowanie historii – przyznał publicysta.

W publikacji „Żydzi 2. Opowieści niepoprawne politycznie” znajdziemy między innymi informacje na temat roli policji granatowej w wydawaniu osób pochodzenia żydowskiego, czy policji żydowskiej w gettach oraz działalności Judenratów – żydowskich urzędów w gettach. Organizatorem spotkania z Piotrem Zychowiczem była Fundacja imienia Stefana Artwińskiego w Kielcach.

Piotr Zychowicz jest publicystą, dziennikarzem i historykiem. Redaktorem naczelnym miesięcznika „Historia Do Rzeczy”. Autorem cieszących się dużym zainteresowaniem i kontrowersyjnych książek między innymi „Obłęd’44. Czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując Powstanie Warszawskie”, „Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych” oraz „Pakt Ribbentrop-Beck. Czyli jak Polacy mogli u boku Trzeciej Rzeszy pokonać Związek Sowiecki”.

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie