Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Placek po węgiersku z kieleckiej restauracji Piramida

/esw/
Placek po węgiersku z mięsnym gulaszem podajemy z zestawem surówek i łyżką jogurtu naturalnego.
Placek po węgiersku z mięsnym gulaszem podajemy z zestawem surówek i łyżką jogurtu naturalnego. Dawid Łukasik
Placek po węgiersku to sycący obiad dla całej rodziny. Danie poleca Kamil Zacharski, kucharz restauracji Piramida w Kielcach.

Składniki na 4 porcje:
gulasz: 1 kg wieprzowiny, 250 g świeżej papryki czerwonej, 200 g pieczarek, 150 g cebuli, 100 g koncentratu pomidorowego, 1,5 l wody, 25 g vegety, maggi, sól, pieprz do smaku, zioła według uznania, 1 łyżeczka musztardy, odrobina śmietany; placki ziemniaczane: 1,5 kg ziemniaków, 2 jajka, 200 g mąki, 100 ml oleju, 2 ząbki czosnku, sól i pieprz do smaku, jogurt naturalny; surówka: pół główki surowej białej kapusty, 1 marchewka, 1/2 cebuli, pęczek koperku, sól, pieprz, cukier, sok z cytryny, odrobina oleju

1. Oczyszczone mięso wołowe kroimy w dość dużą kostkę i podsmażamy na patelni. Po kilku minutach mięso podlewamy wodą i dusimy aż będzie miękkie. W garnku podsmażamy posiekaną cebulę, dodajemy koncentrat pomidorowy, pokrojoną paprykę i pieczarki, zalewamy wodą i gotujemy wywar. Gotowy wywar łączymy z miękkim mięsem, dodajemy odrobinę śmietany, ewentualnie zagęszczamy gulasz mąka.

2. Obrane i umyte ziemniaki ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Dodajemy dwa jajka i około 200 g mąki i całość dokładnie mieszamy. Do masy dodajemy drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek oraz odrobinę mieszanki przyprawowej typu vegeta. Całość przyprawiamy do smaku solą i pieprzem.

3. Rozgrzewamy mocno patelnię z olejem i smażymy na niej placki ziemniaczane. Mogą mieć one kształt pojedynczych, dużych placków, wielkości patelni, albo kilku mniejszych. Smażymy tak długo, aż wyraźnie się zarumienią i obracamy delikatnie na drugą stronę.

4. Wcześniej przygotowujemy surówkę. Kapustę drobno szatkujemy, marchewkę ścieramy na tarce o grubych oczkach, cebulę drobno siekamy. Warzywa mieszamy posypujemy odrobiną soli i odstawiamy, żeby kapusta zmiękła. 3-4 łyżki oleju mieszamy z odrobiną soli, pieprzu i cukru, dodajemy sok z cytryny. Polewamy surówkę, posypujemy koperkiem i odstawiamy na kilka minut. Podajemy z plackiem ziemniaczanym polanym gulaszem i dużą łyżką jogurtu naturalnego.

- Placek po węgiersku to jedno z ulubionych polskich dań, które niedawno pojawiło się w menu naszej restauracji. Jako dodatek świetnie pasują do niego surówki ze świeżych warzyw - mówi Kamil Zacharski, kucharz restauracji Piramida w kieleckiej Galerii Echo.

Dobra rada:
Placki ziemniaczane smażymy na patelni na mocno rozgrzanym tłuszczu. Nie mogą one być zbyt grube, żeby nie rozpadły się podczas obracania i dobrze wysmażyły w środku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie