Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plajta Neckerman. Polska. Jak wybierać biura podróży? (WIDEO)

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Dawid Łukasik
Nie milkną echa zawieszenia działalności Biura podróży Neckermann Polska i zapowiedzi złożenia przez firmę wniosku o upadłość. To nie pierwsza plajta touroperatora w Polsce, dlatego w obawie o bezpieczeństwo zorganizowanych wyjazdów zagranicznych, zapytaliśmy eksperta, jak na przyszłość uniknąć kłopotów.

- Według mnie przyczyn problemów touoperatorów należy szukać w sposobie konkurowania na rynku turystycznym. Klienci przyzwyczaili się do szukania okazji cenowych na rynku, bo chcą płacić za wyjazd jak najmniej. Niestety, nie zawsze, jak widać, wychodzi im to na dobre. Dlaczego? Ponieważ bardzo tani wyjazd, to podejrzanie niebezpieczny wyjazd – mówi Majka Szura, właścicielka kieleckiego biura Polka Travel, które od wielu lat organizuje wyjazdy w najciekawsze zakątki Europy i świata.

- Na rynku są dwa rodzaje biur. Takie, które szyją wyjazd na miarę klienta, czyli kontraktują świadczenia dla klientów, rezerwują pod konkretne serwisy i opłacają wszystkie koszty dopiero po wpłaceniu pieniędzy przez klienta, oraz takie, które najpierw płacą zaliczki - na kilka miesięcy przed sezonem - za samoloty i hotele, aby dostać dobre ceny i dopiero potem starają się te wyjazdy sprzedać. Przy walce na ceny, często jest to poniżej kosztów. Nie wiedząc nawet, jakie będzie w danym roku zainteresowanie klientów. Jeśli jest ono duże, przy prawidłowej kalkulacji cen, to wszystko w porządku. Gorzej, gdy chcą zdominować rynek bardzo niskimi cenami, które nie pokrywają wcześniej poniesionych przez nich kosztów. To może rodzić bardzo przykre dla samych biur, przede wszystkim turystów, skutki, czyli finansową katastrofę – mówi Majka Szura.

Jak mówi: - Może właśnie z tych powodów, obserwujemy, że coraz więcej klientów kupuje właśnie imprezy dedykowane, na przykład dla jednej czy kilku rodzin, czy też grup kilku lub kilkunastu przyjaciół. Wówczas mają serwis dokładnie taki, jakiego sobie życzą, w terminie jaki im pasuje i bez ryzyka, bo serwisy są wybierane tylko dla tych konkretnych świadczeń. Cena imprezy jest bowiem jedną ze składowych, ale nie najważniejszą, ponieważ klient oczekuje przede wszystkim jakości, gwarancji bezpieczeństwa.

Od kilku lat, w związku z pojawiającymi się problemami biur podróży, działa Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, który składa się z wielotysięcznych składek właścicieli biur podróży.

Czym jest Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i w jaki sposób ma pomóc klientowi biura podróży? To przede wszystkim dodatkowe zabezpieczenie dla klientów na wypadek ogłoszenia niewypłacalności biura podróży. Pieniądze zgromadzone w Funduszu służą do pokrycia kosztów powrotu do kraju oraz zwrot wpłat za niezrealizowane i przerwane imprezy turystyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie