MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plany inwestycyjne w powiecie staszowskim

Agnieszka KURAŚ
Na co powiat staszowski wyda pieniądze unijne w latach 2014 - 2020 ? Złożono propozycje 74 projektów. Oto ich przegląd.

Najwięcej planów dotyczy inwestycji w edukację. W drugiej kolejności jest infrastruktura kanalizacyjna.

POWIAT STASZOWSKI

Duże zmiany i modernizacje czekają w kolejnych latach staszowski szpital. W czerwcu 2014 roku planuje się tam rozbudowę Oddziału Intensywnej Terapii oraz modernizacje oddziałów chirurgicznego i urologicznego. Ma zostać także rozbudowany Blok Porodowy i Poradnia Położniczo - Ginekologiczna, co ma zwiększyć dostępność i jakość świadczonych usług zdrowotnych i ilości urodzeń w Staszowie. Koszt całej tej inwestycji ma wynieść około 15 milionów złotych. W tym samym roku w staszowskim szpitalu powstanie także unikatowa, w województwie świętokrzyskim, pracownia endosonografii. Rekordowa inwestycja powiatowa, opiewająca na kwotę 65 milionów złotych dotyczy budowy wielu dróg i nowych rozwiązań komunikacyjnych. Szerzej napiszemy o tym za tydzień.

STASZÓW

W Staszowie władze miasta chcą utworzyć Staszowski Obszar Gospodarczy. Inwestycja ma kosztować 20 milionów złotych, a jej początek planowany jest już na 2014 rok. Drugą dużą inwestycją, jaka ma być realizowana w Staszowie jest rewitalizacja rynku. Jak rynek będzie wyglądał po wykonaniu prac tego jeszcze burmistrz Staszowa nie wie. Na razie opracowuje się koncepcję. Jednak główne założenia dotyczące rewitalizacji staszowskiego rynku skupiają się przede wszystkim na ograniczeniu ruchu samochodowego. Planuje się zmniejszyć go o 75 procent. Ruch samochodowy nie będzie mógł być wyłączony w całości na rynku, ponieważ biegnie tam droga wojewódzka. Obecnie zaś staszowski rynek wygląda jak jeden wielki parking. Inwestycja ma kosztować 30 milionów złotych. Na szczegóły, dotyczące projektu, przyjdzie nam poczekać. W 2015 roku planuje się rozpocząć prace.
35 milionów złotych ma kosztować kolejna inwestycja - uzbrojenie w infrastrukturę techniczną Osiedla Małopolskie i Na Stoku wraz z podniesieniem standardu dróg gminnych.

POŁANIEC

Jednym z najciekawszych jest stworzenie Centrum Energii Kościuszko w Połańcu. Mają tam znaleźć się: Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Energetyczny Park Doświadczeń wraz z Historycznym Obozem Kościuszki oraz baza sportowo - rekreacyjna. Ten innowacyjny projekt jest szansą na dynamiczny rozwój branży turystycznej i okołoturystycznej w gminie Połaniec. Koszt planowanej inwestycji to około 50 milionów złotych.
Priorytetową sprawą dla władz miasta jest rozbudowa istniejących i budowa nowych terenów inwestycyjnych oraz stworzenie inkubatora przedsiębiorczości i innowacji.

OSIEK

W Osieku największą inwestycją, która planowana jest do wykonania w ciągu kolejnych 7 lat jest budowa sieci kanalizacyjnej dla południowej części Gminy Osiek o długości 110 kilometrów wraz z budową oczyszczalni ścieków o przepustowości 600 metrów sześciennych na dobę. Koszt całej inwestycji to ponad 30 milionów złotych.
Gmina planuje także wykorzystać fundusze unijne na budowę około 10 kilometrów dróg na terenie miasta. Są także plany odnośnie budowy ośrodka kultury. Oba projekty po 4 miliony złotych.
W 2014 roku mają ruszyć prace związane ze zmianą sposobu użytkowania byłej szkoły w Sworoniu. Inwestycja będzie obejmowała przebudowę i dostosowanie budynku na cele mieszkalne.

RYTWIANY

Gmina Rytwiany ma zamiar podnieść swoją atrakcyjność gospodarczą poprzez utworzenie inkubatora przedsiębiorczości w budynkach po byłych Zakładach Mechanicznych. Wart 5 milionów złotych projekt zakłada remont i przebudowę budynków w celu przystosowania do nowej funkcji. Jego realizacja planowana jest na 2015 rok. Zaś w 2017 roku przy zespole Szkół Ogólnokształcących w Rytwianach ma rozpocząć się budowa hali sportowej za 4 miliony złotych.

BOGORIA

Największą inwestycją planowaną w gminie Bogoria, w latach 2014 - 2020, jest budowa obwodnicy w ciągu drogi wojewódzkiej 757 Stopnica - Opatów. Długość planowanego odcinka do budowy wynosi około 2,6 kilometra. W trakcie budowy zostanie wybudowana jezdnia o szerokości 7 metrów, zostaną utwardzone pobocza. Remont obejmie także starodroża drogi wojewódzkiej przebiegającej przez miejscowość Bogoria. Koszta całej inwestycji to około 20 milionów złotych.
Za 15 milionów złotych planuje się zbudowanie około 17 kilometrów kanalizacji sanitarnej, przepompowni ścieków oraz oczyszczalni w miejscowości Szczeglice. W ramach projektu zostanie wykonanych również 520 przydomowych oczyszczalni ścieków.
W 2017 roku ma rozpocząć się budowa i modernizacja infrastruktury sportowo - rekreacyjnej, dydaktycznej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bogorii i Szkole Podstawowej w Jurkowicach. W ramach planowanego przedsięwzięcia jest budowa boisk piłkarskich o nawierzchni z trawy syntetycznej, boisk wielofunkcyjnych do koszykówki, piłki siatkowej i piłki ręcznej, a także budowa budynków sanitarno - szatniowych, oświetlenia terenu, montaż kolektorów słonecznych. Projekt zakłada także budowę krytego basenu i sztucznego lodowiska. Koszt inwestycji - 14 milionów złotych.

SZYDŁÓW

Plany gminy Szydłów wykorzystujące fundusze unijne właściwie zamykają się na budowie dalszej części kanalizacji w Szydłowie, a także w Korytnicy i Kotuszowie. Łącznie ma to kosztować 18 milionów złotych. Prace mają ruszyć w Szydłowie w 2016 roku. Rok później przyjdzie czas na pozostałe miejscowości. W 2018 roku planuje się budowę zbiornika retencyjnego za 3 miliony złotych, a w 2020 przebudowę dróg gminnych na terenie gminy Szydłów.

ŁUBNICE

Gmina stawia na inwestowanie w edukację poprzez modernizację i doposażenie szkół i świetlic wiejskich, co ma kosztować łącznie około 18 milionów złotych. W 2015 roku gmina ma zamiar wziąć się także za uporządkowanie i zagospodarowanie Parku Lipiny w Łubnicach. Zrealizowanie tego projektu ma kosztować około 8 milionów złotych.

OLEŚNICA

Gmina Oleśnica zgłosiła pięć projektów. Największy opiewa na kwotę 15 milionów złotych. Pieniądze te mają być poświęcone na budowę kanalizacji na terenie gminy. Realizacja projektu ma ruszyć już za rok. Gmina planuje także, za 3 miliony złotych przebudować budynek na potrzeby Gminnego Centrum Kultury, ale to plany dosyć odległe, bo dotyczą 2017 roku. Za tę samą kwotę planuje się przebudowę sieci dróg gminnych, co w efekcie ma poprawić komunikację lokalną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie