Plebiscyt Sportowy 2011. Marcus Cleverly zwycięzcą! Zobacz...

  Plebiscyt Sportowy 2011. Marcus Cleverly zwycięzcą! Zobacz najlepszych sportowców i trenerów regionu

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Plebiscyt Sportowy 2011. Marcus Cleverly zwycięzcą! Zobacz najlepszych sportowców i trenerów regionu

  ©Dawid Łukasik

  Główne laury dla Vive Targi Kielce. Wśród sportowców triumfował znakomity duński bramkarz Marcus Cleverly, a wśród szkoleniowców czwarty raz z rzędu Bogdan Wenta
  Plebiscyt Sportowy 2011. Marcus Cleverly zwycięzcą! Zobacz najlepszych sportowców i trenerów regionu

  ©Dawid Łukasik

  [galeria_glowna]

  148 sportowców

  148 sportowców


  Na tylu sportowców głosowali czytelnicy "Echa Dnia" w 60. Plebiscycie Sportowym 2011 Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu.  Plebiscyt Sportowy 2011. Zobacz zwycięzców w świętokrzyskich powiatach

  Wszystko jasne i chyba bez niespodzianek.
  Zwycięzcami w naszym plebiscycie zostali bramkarz Vive Targi Kielce Duńczyk Marcus Cleverly i trener wicemistrzów kraju i reprezentacji Polski Bogdan Wenta. Trener Wenta nasz plebiscyt wygrał już czwarty raz z rzędu, Marcus rok temu był czwarty.

  Nasi czytelnicy za pomocą głosowania na kuponach i przez SMS-y do dziesiątki laureatów wybrali aż pięciu szczypiornistów kieleckiej drużyny, a wszyscy to elita - reprezentanci swoich krajów. Czytelnicy docenili też tegoroczne sukcesy w kick boxingu i boksie Sandry Drabik, która długo walczyła z Marcusem o pierwsze miejsce. Pamiętali też o kierowcy rajdowym Michale Sołowowie, trójboiście Jarosławie Olechu, a także o piłkarzach Korony Kielce i siatkarzach Farta Kielce.

  Jubileuszowy 60. Plebiscyt Sportowy Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu uroczyście rozwiązaliśmy w środę podczas wielkiej gali w Targach Kielce, w której uczestniczyło ponad 500 osób. Byli nie tylko sportowcy i trenerzy z całego województwa świętokrzyskiego, ale też parlamentarzyści, samorządowe władze województwa i poszczególnych miast, gdyż podczas tej gali ogłosiliśmy też wyniki na najpopularniejszych w poszczególnych powiatach.

  Plebiscytowa kapituła wzorem lat ubiegłych nadała też wyróżnienia honorowe. Ambasadorem Świętokrzyskiego Sportu został prezes Vive Targi Kielce Bertus Servaas, a tego wyboru uzasadniać chyba specjalnie nie trzeba. Sportowa nadzieja to Katarzyna Furmanek, zasłużony dla świętokrzyskiego sportu Ryszard Mikurda, a specjalne wyróżnienia trafiły do Stanisława Bobkiewicza za działalność na rzecz Euro 2012 i świętokrzyskiego futbolu oraz Witolda Szprocha, właściciela znanych zakładów mięsnych WiR Łopuszno, za wieloletnie wspieranie świętokrzyskiego sportu.  Nie wszyscy laureaci mogli w środę uczestniczyć w naszej gali, bo nie pozwoliły im na to sportowe obowiązki, ale ci co byli świetnie się bawili, podkreślając wyjątkowość plebiscytu, jednego z najstarszych w Polsce, a współorganizowanych z "Echem Dnia" przez wszystkie właściwie kieleckie media, a więc Radio Kielce, TVP Kielce, Telewizja Nowa Kielce, Radio Plus, Radio Fama i Radio Planeta.

  49 trenerów

  49 trenerów


  Na tylu trenerów oddali swój głos nasi czytelnicy za pomocą kuponów i SMS-sów  Najpopularniejsi sportowcy

  1. Marcus Cleverly (Vive Targi Kielce, piłka ręczna) - 74.849 punktów.

  Dla jednego z ulubieńców kieleckich kibiców piłki ręcznej, 2011 rok nie zaczął się rewelacyjnie - miał szansę wyjechać na mistrzostwa świata do Szwecji, ale na sprawdzian w reprezentacji Danii pojechał chory, z 40-stopniową gorączką, i okazja przepadła. Potem jego klubowy zespół nie wyszedł z grupy Ligi Mistrzów, zdobył Puchar Polski, ale przegrał mistrzostwo, co było jedną z największych niespodzianek polskiego sportu w ubiegłym roku. Ale potem dla Marcusa było już tylko dobrze, bardzo dobrze, albo rewelacyjnie - awans do Ligi Mistrzów po wygraniu turnieju o "dziką kartę", świetne występy w europejskich rozgrywkach, pasmo zwycięstw na krajowym podwórku i równie świetna gra duńskiego bramkarza, wreszcie, na koniec roku, powołanie do reprezentacji na mistrzostwa Europy w Serbii, gdzie Duńczycy zmierzą się między innymi z drużyną "biało-czerwonych".  2. Sandra Drabik (Kick Boxing Kielce, kick boxing) - 73.364 punkty.

  W kolekcji ma praktycznie wszystkie możliwe trofea w kick boxingu - mistrzostwa Polski, Europy i świata. Od niedawna rywalizuje też w boksie i w tej dyscyplinie również odnosi sukcesy. W 2011 roku zdobyła wicemistrzostwo Starego Kontynentu wśród seniorek. Umocniła przez to swoją pozycję w pięściarskiej kadrze narodowej, a jednocześnie pojawiła się przed nią szansa walki o kwalifikacje na igrzyska. Jeśli kielczance nie uda się dostać do Londynu, to liczymy na to, że kolejna olimpiada stanie się faktem.

  3. Rastko Stojković (Vive Targi Kielce, piłka ręczna) - 59.653 punkty.

  Kolejny z pupilków kieleckich kibiców, nazywany przez nich "Naszym scyzorykiem". Najlepszy strzelec drużyny Vive Targi Kielce w poprzednim sezonie, tak jest również w bieżących rozgrywkach. Zagrał w reprezentacji Serbii na mistrzostwach świata w Szwecji, a wkrótce prawdopodobnie dostanie szansę, aby pokazać się serbskim kibicom podczas rozgrywanych w jego kraju mistrzostw Europy, gdzie Serbia zagra w grupie między innymi z Polską i Danią.

  4. Michał Jurecki (Vive Targi Kielce, piłka ręczna) - 52.050 punktów.

  Popularny "Dzidziuś" to ostoja reprezentacji Polski i chyba najbardziej waleczny z jej zawodników. Potrafił grać w meczu ze złamanym w kilku miejscach nosem. W ubiegłym roku prześladował go jednak pech - gdy tylko dochodził do optymalnej formy, przytrafiała mu się kontuzja. W ostatnich miesiącach zagrał kilka świetnych spotkań w Lidze Mistrzów i rozgrywkach krajowych, kibice liczą, że Jurecki w tym stylu będzie grał do końca sezonu.

  19.306 kuponów

  19.306 kuponów


  Tyle kuponów wpłynęło w plebiscycie na najpopularniejszych sportowców i trenerów w województwie świętokrzyskim.  5. Sławomir Szmal (Vive Targi Kielce, piłka ręczna) - 46.085 punktów.

  Jego przyjście do kieleckiego klubu z czołowej drużyny Niemiec, Rhein-Neckar Loewen było jednym z najgłośniejszych transferów w polskim sporcie w ubiegłym roku. Reprezentacyjny bramkarz, mający za sobą kilka świetnych sezonów w Bundeslidze, walnie przyczynił się do awansu Vive Targi Kielce do Ligi Mistrzów, a potem zaczął mieć kłopoty ze zdrowiem, co skończyło się operacją kolana i będzie skutkowało pierwszym od 9 lat oglądaniem wielkiej imprezy (mistrzostwa Europy w Serbii) tylko w telewizji.  6. Xavier Kapfer (Fart Kielce, siatkówka) - 38.486 punktów.

  Francuski przyjmujący w drużynie Farta gra drugi sezon i wzbudza ogólną sympatię kibiców. To znalazło odzwierciedlenie w kuponach i SMS-ach. Jest też jedną z kluczowych postaci ekipy trenera Grzegorza Wagnera. W Kielcach mieszka z całą rodziną i zawsze podkreśla, że doping kibiców i zwycięstwa dla Farta dostarczają mu wielkiej radości. Ma nadzieję, że w tym roku jego klub bez większych kłopotów utrzyma się w PlusLidze.

  7. Michał Sołowow (Cersanit Rally Team, rajdy samochodowe) - 36.244 punkty.

  Najbogatszy człowiek Kielecczyzny to także jeden z czołowych kierowców Europy. Od 10 lat regularnie ściga się w największych rajdach i to z sukcesami. Ci co znają jego sukcesy w biznesie zastanawiają się skąd jeszcze znajduje czas i taką energię na mordercze rajdy i treningi. W tym roku Michał Sołowow czuje niedosyt, bo celował w mistrzostwo Polski, a skończyło się na trzecim miejscu. Ale to i tak świetny wynik.

  2.832 SMS-y

  2.832 SMS-y


  Taką liczbę SMS-ów otrzymaliśmy w plebiscycie na najpopularniejszych sportowców i trenerów w 60 plebiscycie. Łącznie z plebiscytami powiatowymi otrzymaliśmy 25.952 SMS-sy.  8. Jarosław Olech (Tęcza Społem Kielce, trójbój siłowy) - 35.396 punktów.

  37-letni atleta Tęczy Społem Kielce po roku przerwy znów znalazł się w gronie laureatów. W 2011 roku po raz kolejny zdobył mistrzostwo Europy, mistrzostwo świata i z każdej z tych imprez wracał z rekordowymi wynikami. Mistrzostwo świata zdobył już 11 razy i jak mówi nie ma zamiaru na tym poprzestać. Jest niekwestionowanym królem w swojej dyscyplinie.  9. Pavol Stano (Korona Kielce, piłka nożna) - 33.458 punktów.

  Słowak to postać powszechnie lubiana przez kibiców i trudno dziś wyobrazić sobie defensywę Korony bez tego doświadczonego piłkarza. W Kielcach gra od dwóch lat i w każdej rundzie ma na boisku spędzonych najwięcej minut. W wielu meczach pokazał też, że potrafi być graczem uniwersalnych, a w Koronie nie widzieliśmy go jeszcze w bramce, bo kiedy trzeba potrafi być wartościowym pomocnikiem i skutecznym snajperem.

  10. Tomasz Rosiński (Vive Targi Kielce, piłka ręczna) - 28. 418 punktów.

  W styczniu popularny "Rosa" pojechał na swoją drugą wielką imprezę - mistrzostwa świata w Szwecji i ma dużą szansę, aby za kilka dni jechać również na mistrzostwa Europy do Serbii. W ubiegłym roku stał się najbardziej uniwersalnym zawodnikiem zespołu Vive Targi Kielce - dotąd mógł grać na każdym z trzech rozegrań, a po kontuzji kolegi z zespołu "obsługiwał" również lewe skrzydło.  Oni byli blisko

  Oni byli blisko


  W plebiscycie wybraliśmy dziesięciu najpopularniejszych sportowców i trzech trenerów 2011, a oto lista tych sportowców i trenerów, którzy głosami czytelników dzielnie walczyli o to by znaleźć się w gronie laureatów. Jest w tej grupie aż pięciu piłkarzy Korony Kielce. Głosowano na 148 sportowców i 49 trenerów.
  SPORTOWCY
  11. Paweł Sobolewski (Korona Kielce, piłka nożna) - 27 590 punktów.
  12. Maciej Korzym (Korona Kielce, piłka nożna) - 25 612
  13. Mariusz Jurasik (Vive Targi Kielce, piłka ręczna) - 25 084
  14. Aleksandar Vuković (Korona Kielce, piłka nożna) - 24 861
  15. Donata Kilijańska KSZO Ostrowiec, pływanie) - 24 350
  16. Katarzyna Furmanek (KKL Kielce, lekka atletyka - 23 200
  17. Oliwia Czupryńska (Nosan Kielce, bilard) - 22 311
  18. Kamil Kuzera (Korona Kielce, piłka nożna) - 20 142
  19. Grzegorz Tkaczyk (Vive Targi Kielce, piłka ręczna) - 19 583
  20. Zbigniew Małkowski (Korona Kielce, piłka nożna) - 18 310
  TRENERZY
  4. Wiktor Pyk (Stella, łucznictwo) - 9786 punktów.
  5. Grzegorz Furmanek (KKL Kielce, lekka atletyka) - 5 903
  6. Marek Soboń (Kick Boxing Kielce, kick boxing) - 5 798
  7. Zdzisław Wąs (KSS Kielce, piłka ręczna) - 3 854
  8 Andrzej Szołowski (Akwedukt Kielce, triathlon) - 3 043  NAJPOPULARNIEJSI TRENERZY

  Bogdan Wenta (Vive Targi Kielce, piłka ręczna) - 40.459 punktów.

  Paradoks - miniony rok był najgorszym z tych, które Wenta spędził w Kielcach (tylko ósme miejsce reprezentacji Polski na mistrzostwach świata w Szwecji, przegrane na rzecz odwiecznego rywala z Płocka mistrzostwo Polski, brak awansu z grupy Ligi Mistrzów, na pocieszenie Puchar Polski), a i tak ten szkoleniowiec z ogromną przewagą, po raz czwarty z rzędu wygrywa nasz plebiscyt. Nie pozostaje nic innego, jak w 2012 spłacić ten kredyt zaufania kibiców, odzyskując mistrzostwo, awansując do play off Ligi Mistrzów, dobrze prezentując się na mistrzostwach Europy w Serbii (medal) i awansując do tegorocznych igrzysk olimpijskich w Londynie (medal). Gdyby to wszystko udało się osiągnąć, byłby to z kolei najlepszy rok Wenty. A jak mówi on sam: "Dopóki walczysz - jesteś zwycięzcą, gdy się poddajesz - już przegrałeś".  Leszek Ojrzyński (Korona Kielce, piłka nożna) - 21.304 punkty.

  Gdy przed sezonem przychodził do Kielc skazywany był na pożarcie i powszechnie twierdzono, że jako debiutant w ekstraklasie, w dodatku z osłabioną i biedniejszą Koroną sobie nie poradzi. Ale poradził sobie i to bardzo dobrze, a przez kilka kolejek jego drużyna była nawet liderem rozgrywek. Ten skromny i sympatyczny szkoleniowiec szybko wzbudził sympatię kibiców.

  Grzegorz Wagner (Fart Kielce, siatkówka) - 20.489 punktów.

  Przyszedł do Farta w kwietniu z konkretnym zadaniem uratowania PlusLigi dla beniaminka z Kielc. Cel udało się zrealizować, a tym sezonie szósty w tabeli Fart to już bardzo solidny ligowiec, który przed rundą play off powinien bez kłopotu utrzymać miejsce w górnej połówce tabeli. Trener Wagner jest bardzo ambitny i podkreśla, że jego siatkarze potrafią grać jeszcze lepiej. Już teraz chce by wygrywali z najlepszymi.  WYRÓŻNIENIA PLEBISCYTOWEJ KAPITUŁY

  Ambasador Świętokrzyskiego Sportu - Bertus Servaas (prezes Vive Targi Kielce).

  Trudno sobie dziś wyobrazić Vive Targi Kielce bez "Holendra z polskim sercem". Gdyby porównać klub z 2002 roku, gdy Servaas zostawał jego prezesem, a klub dziewięć lat później, to słowo "przepaść" jest jak najbardziej na miejscu. Vive Targi Kielce stało się finansowym potentatem, wręcz krezusem, o budżecie porównywalnym z klubami najbogatszych lig świata. Wymagało to olbrzymiej pracy Servaasa oraz dużego grona jego współpracowników i przyjaciół.

  Zasłużony dla Świętokrzyskiego Sportu - Ryszard Mikurda (sporty motorowe).

  Jak sam podkreśla: "70-latek z 50-letnim stażem w sportach motorowych". Pochodzi z rodziny o tradycjach kolarskich - na rowerach ścigali się dziadek i ojciec. Sędzia klasy międzynarodowej sportów samochodowych i motocyklowych, kolekcjoner pamiątek i fotografii sportowych, autor kilku książek o sportach "pachnących benzyną", regionalista, miłośnik Kielc.  Sportowa Nadzieja Województwa Świętokrzyskiego - Katarzyna Furmanek (Kielecki Klub Lekkoatletyczny, lekka atletyka).

  To wielka nadzieja "królowej sportu" w Polsce. W 2011 roku wywalczyła złoty medal w rzucie młotem i srebrny w pchnięciu kulą na Małym Memoriale Janusza Kusocińskiego. W rzucie młotem uzyskała drugi wynik w historii wśród młodziczek - 61 metrów i 27 centymetrów.

  Sportowiec niepełnosprawny 2011 roku - Emil Król (Start Kielce, lekka atletyka).

  Utalentowany zawodnik Startu Kielce, jest członkiem kadry narodowej osób niepełnosprawnych w lekkiej atletyce. Specjalizuje się w biegach na 100 i 200 metrów. W ubiegłym roku zdobył dwa złote medale na otwartych mistrzostwach Holandii osób niepełnosprawnych oraz złoty i brązowy na mistrzostwach Polski.

  Wyróżnienie specjalne - Stanisław Bobkiewicz.

  Kapituła uhonorowała go za działalność na rzecz świętokrzyskiego futbolu i Euro 2012. To także jedyny w województwie świętokrzyskim działacz sportowy, uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem Przyjaciel Euro 2012.

  Wyróżnienie specjalne - Witold Szproch.

  Właściciel znanych zakładów mięsnych WiR Łopuszno został uhonorowany za wspieranie świętokrzyskiego sportu. A wspiera nie tylko te największe kluby jak Vive Targi Kielce, Korona Kielce czy Fart Kielce, ale także inne stowarzyszenia sportowe w różnych dyscyplinach. W całym województwie.

  GOŚCIE GALI O PLEBISCYCIE

  - Mam nadzieję, że wkrótce wrócą czasy, kiedy w "dziesiątce" plebiscytu znajdywali się kolarze, tak jak za czasów mojej kariery zawodniczej - powiedział Zbigniew Piątek, były kolarz, olimpijczyk z Barcelony i Sydney, który zawitał na galę Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu.

  Zobacz więcej w materiale wideo:  - Przykład Sandry Drabik pokazuje, że nie trzeba grać w piłkę, aby być popularnym wśród kibiców - zauważył obecny na gali prezydent Kielc Wojciech Lubawski. - Ten rok będzie na pewno trudny dla sportu, bo choć czeka nas Euro 2012, przecież trwa kryzys finansowy. Zrobię wszystko, by utrzymać wysoki poziom dotacji dla sportu - powiedział prezydent.

  Zobacz całą wypowiedź prezydenta w materiale video:


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (18)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (18) forum.echodnia.eu

  Zdjęcia

  Tabela Ekstraklasy

  Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
  Awans do grupy mistrzowskiej
  Miejsce w grupie spadkowej
  1 Jagiellonia Białystok Live 12 23 7 2 3 19-14
  2 Lechia Gdańsk Live 12 22 6 4 2 21-14
  3 Legia Warszawa Live 12 22 6 4 2 19-15
  4 Wisła Kraków Live 12 21 6 3 3 23-13
  5 Piast Gliwice Live 12 21 6 3 3 18-16
  6 Lech Poznań Live 12 20 6 2 4 19-15
  7 Korona Kielce Live 12 19 5 4 3 16-14
  8 Arka Gdynia Live 12 17 4 5 3 14-12
  9 Zagłębie Lubin Live 12 17 5 2 5 20-20
  10 Pogoń Szczecin Live 12 13 3 4 5 14-15
  11 Śląsk Wrocław Live 12 12 3 3 6 17-17
  12 Miedź Legnica Live 12 12 3 3 6 16-23
  13 Wisła Płock Live 12 11 2 5 5 17-23
  14 Zagłębie Sosnowiec Live 12 10 2 4 6 18-25
  15 Cracovia Live 12 10 2 4 6 10-17
  16 Górnik Zabrze Live 12 9 1 6 5 11-19

  WIDEO

  Wideo

  Tabela PGNiG Superligi mężczyzn

  Lp. Drużyna M Bramki Pkt
  1 Vive Tauron Kielce 8 256-182 19
  2 ORLEN Wisła Płock 7 235-163 18
  3 Azoty-Puławy 7 217-171 14
  4 MMTS Kwidzyn 7 185-170 14
  5 Gwardia Opole 8 209-218 12
  6 KPR RC Legionowo 8 215-216 11
  7 NMC Górnik Zabrze 8 221-207 10
  8 Wybrzeże Gdańsk 8 200-219 10
  9 KS SPR Chrobry Głogów 7 192-204 8
  10 Piotrkowianin 7 178-209 4
  11 Pogoń Szczecin 7 179-213 4
  12 MKS Zagłębie Lubin 7 178-198 2
  13 SPR Stal Mielec 7 152-206 2
  14 Meble Wójcik Elbląg 8 164-205 0

  Scyzoryk Świętokrzyski