Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plenerowa impreza i mnóstwo atrakcji na Świętym Krzyżu. Przypomną postać Jeremiego Wiśniowieckiego (WIDEO)

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
Pokazy musztry, władania bronią, żywe szachy, a także pyszne specjały - wyjątkowe widowisko odbędzie się już w niedzielę, 22 sierpnia, na Świętym Krzyżu. „Opowieść jako żywa... W 370. rocznicę śmierci Księcia Wojewody Jeremiego Wiśniowieckiego” to wydarzenie, którego celem jest przypomnienie życiorysu i dokonań księcia. Zaplanowano szereg atrakcji.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11.30 Mszą Świętą na Świętym Krzyżu. Następnie na błoniach przy klasztorze odbędzie się widowisko przedstawiające życie Księcia od lat młodzieńczych aż do jego śmierci. W programie zaplanowane zostały widowiskowe pokazy, między innymi musztry paradnej i bojowej, bal dworski, prezentacje tańca, gonitwy husarskie, popisy władania bronią, pokaz bitwy pod Beresteczkiem. Tego samego dnia odbędzie się również panel popularnonaukowy. Wykłady wygłoszą uznani przedstawiciele świata nauki.

- Poprzez to widowisko chcemy upamiętnić Księcia Jeremiego w rocznicę jego śmierci, przybliżyć mieszkańcom województwa świętokrzyskiego i przybyłym gościom jego sylwetkę. Będzie to również okazja do promocji powiatu kieleckiego oraz wizytówki regionu – Świętego Krzyża – przypomina Mirosław Gębski starosta kielecki.

Widowisko plenerowe, które rozpocznie się o godzinie 13 zaprezentuje Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Panel popularnonaukowy poświęcony Księciu odbędzie się godzinę później. Uroczyste zakończenie imprezy nastąpi około godziny 18. Partnerami przedsięwzięcia są: Świętokrzyski Park Narodowy, Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. - Zachęcam do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Kierujemy je do wszystkich, bez względu na wiek. Warto poznać historię księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, zwanego pogromcą Kozaków – zaprasza starosta kielecki.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Rocznicowe uroczystości objął patronatem honorowym prezydent Polski Andrzej Duda. Organizatorem jest Starostwo Powiatowe w Kielcach. Partnerami przedsięwzięcia są m.in.: Świętokrzyski Park Narodowy, Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Książę Jeremi Michał Wiśniowiecki herbu Korybut, ojciec króla polskiego Michała Korybuta Wiśniowieckiego zmarł nagle 20 sierpnia 1651 roku w obozie wojsk koronnych pod Pawołoczą na Ukrainie. Jego żona, księżna Gryzelda Konstancja z Zamoyskich Wiśniowiecka, przewiozła trumnę z doczesnymi szczątkami księcia na Święty Krzyż i złożyła w grobowcu rodziny Oleśnickich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie