Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pluszowy miś policji z myślą o dzieciach

Michał LESZCZYŃSKI
Policjantka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Opatowie pokazuje maskotkę. Miś od dzisiaj jest na wyposażeniu każdego radiowozu.
Policjantka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Opatowie pokazuje maskotkę. Miś od dzisiaj jest na wyposażeniu każdego radiowozu. policja
Pluszowy miś ma uspokoić po wypadku. Maskotki trafią na wyposażenie radiowozów policjantów z powiatu opatowskiego.

Opatowscy policjanci uczestniczą w projekcie "Miś Ratownik". Stróże prawa otrzymali maskotki misiów ratowników, które od dziś stanowią wyposażenie patroli pracujących na miejscu wypadków drogowych.

- Przytulanki trafią w ręce dzieci, aby stać się pocieszycielem - mówi Agata Frejlich, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Opatowie.

Misie ratują

Pomysłodawcą akcji jest Stowarzyszenie Misie Ratują Dzieci, które od 1999 roku zmierza do zmniejszenia liczby wypadków, zwłaszcza tych z udziałem dzieci oraz praktycznej pomocy psychologicznej dla ofiar tragicznych zdarzeń.
Akcja "Miś Ratownik" polega na wyposażaniu samochodów policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego w pluszowe maskotki (misie), które wręczane będą przez policjantów na miejscu zdarzenia drogowego dzieciom, które w nim uczestniczyły.

Zawsze wystraszone

- Nie jest tajemnicą, że dzieci często są ofiarami wypadków - dodaje Agata Frejlich. - Nie zawsze odnoszą obrażenia, ale zawsze są wystraszone. Mamy nadzieję, że wraz z przekazaniem im maskotki - misia przerażenie choć na chwilę zniknie z ich twarzy.

Celem projektu jest wczesne zapobieganie urazom psychicznym u dzieci, które stały się ofiarami nieszczęśliwych zdarzeń. Skutkami wypadków, którym ulegają dzieci, są nie tylko obrażenia fizyczne, lecz również dramatyczne przeżycia psychiczne.

- Dlatego tak ważne jest, aby przedstawiciele służb ratownictwa: lekarze, strażacy, policjanci, przybywający jako pierwsi na miejsce wypadku, w swoich profesjonalnych działaniach, prowadzonych w celu ratowania zdrowia i życia, uwzględniali również sferę przeżyć psychicznych ofiar wypadków - mówi oficer prasowy. - Miś przytulanka w świadomości dziecka kojarzy się z ciepłem, czułością i bliskością rodziców, czyli wszystkim tym, co stracić może ono w następstwie nieszczęśliwego wypadku.

W stresie towarzyszącym wypadkowi, gdy potrzeba znalezienia zastępczego źródła oparcia, staje się bardzo silna, a nawet konieczna do emocjonalnego przetrwania, taki miś może okazać się bardzo pomocny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie