MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Płyn Lugola zniknął z aptek w województwie świętokrzyskim. Medycy ostrzegają przed jego piciem

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Wideo
od 16 lat
W aptekach w Kielcach i całym województwie świętokrzyskim nie ma już płynu Lugola – środka, który podawany był po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu i miał zapobiegać wychwytywaniu przez tarczycę radioaktywnego izotopu jodu z opadów promieniotwórczych. Wojna, która teraz toczy się w Ukrainie i zagrożenie dla elektrowni atomowych wywołała w całej Polsce ogromny popyt na ten płyn. Czy można go przyjmować na własną rękę? Zapytaliśmy specjalistów.

Jak wynika z informacji uzyskanych w kieleckich i świętokrzyskich aptekach, od kilku dni jest ogromny wzrost zainteresowania płynem Lugola. Wykupywany jest także jod w tabletkach. W żadnej z odwiedzonych przez nas aptek w Kielcach, Sandomierzu Busko, Ostrowcu Świętokrzyskim, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach i innych miastach nie ma tych preparatów w sprzedaży.

- Ludzie dzwonią do nas, pytają o płyn Lugola, ale chyba nawet nie wiedzą, że to przede wszystkim środek do stosowania zewnętrznego. Doustne stosowanie jodu na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem, jest niebezpieczne dla zdrowia. Odradzamy więc kupowanie tego preparatu do stosowania doustnego

– mówi Marta Jędrzejczak-Modlińska z apteki "Od pokoleń" przy ulicy Żeromskiego w Kielcach.

Kiedy stosuje się płyn Lugola, kiedy może być niebezpieczny?

Płyn Lugola to wodny roztwór jodu i jodku potasu, w którym jod stanowi 1 procent objętości, jodek potasu 2 procent, a 97 procent to woda destylowana. Płyn Lugola opracował francuski lekarz Jean Lugol w 1829 roku, w Polsce preparat szerzej znany jest od 1986 roku, za sprawą katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu, kiedy to płyn Lugola podawało się zwłaszcza dzieciom, aby uchronić przed niebezpieczeństwem, jakie niesie chmura radioaktywna.

Płyn Lugola sprzedawany w aptekach bez recepty nie jest przeznaczony do spożycia. To mieszanina nieoczyszczona, którą można stosować wyłącznie zewnętrznie! Zażycie tego typu preparatu może doprowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych lub różnego rodzaju alergii.

Zażywanie spożywczego płynu Lugola - przeznaczonego do wypicia - może zalecić tylko lekarz, a za jego przygotowanie jest odpowiedzialny wyłącznie farmaceuta.

Płyn Lugola działa bakteriobójczo, dlatego może być stosowany zewnętrznie w celu odkażania skóry, otarć naskórka, drobnych zadrapań oraz brzegów ran. Z kolei roztwory płynu Lugola o niskim stężeniu mogą być stosowane do płukania gardła.

Spożywczy płyn Lugola może być stosowany w leczeniu chorób tarczycy - w celu zahamowania lub zwiększenia wydzielania hormonów tarczycy.

Płyn Lugola po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu miał zapobiegać wychwytywaniu przez tarczycę radioaktywnego izotopu jodu z opadów promieniotwórczych. Duża dawka jodu, która zostaje dostarczona wraz z płynem, powoduje bowiem, że tarczyca nie jest w stanie wchłaniać już pierwiastka radioaktywnego. Jest to bardzo ważne, bo jeśli tarczyca wchłonie duże ilości tego izotopu, może dojść do rozwoju raka tarczycy. Jednak naukowcy, którzy w 1986 roku zalecali stosowanie płynu Lugola, teraz przyznają, że dziś nie podjęliby tej samej decyzji, ponieważ skala skażenia była niska.

Uwaga! Picie płynu Lugola „na wszelki wypadek” może zaszkodzić zdrowiu, ponieważ jod nie jest obojętny dla organizmu. Nie wolno przekroczyć dopuszczalnej dawki, ponieważ może to grozić uaktywnieniem tarczycy i doprowadzić do jej nadczynności. To główne działanie niepożądane, które może się pojawić po wypiciu płynu Lugola.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie