Po Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czas na Tuwima w Odonowie

  Po Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czas na Tuwima w Odonowie

  Adam Ligiecki

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Oni byli bohaterami IIISpotkania Poetyckiego - z wierszami Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - w Dworze Postawków w Odonowie.

  Oni byli bohaterami IIISpotkania Poetyckiego - z wierszami Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - w Dworze Postawków w Odonowie. ©archiwum

  Co można robić w długie, mroźne, zimowe wieczory? Najlepiej... ogrzać się poezją. A rymy podobno nigdzie nie smakują tak, jak w stylowych wnętrzach Dworu Postawków w Odonowie. Sprawdziliśmy. Zgadza się w 100 procentach. Mamy na to dowody. Trzecie Spotkanie Poetyckie, zorganizowane przez Odonowskie Towarzystwo Kulturalne, poświęcone było Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - z okazji 70. rocznicy śmierci poetki. Pochodziła ze znanej rodziny artystycznej. Jej starszy brat, Jerzy Kossak, był malarzem; młodsza siostra - Magdalena Samozwaniec pisała utwory satyryczne.
  Oni byli bohaterami IIISpotkania Poetyckiego - z wierszami Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - w Dworze Postawków w Odonowie.

  Oni byli bohaterami IIISpotkania Poetyckiego - z wierszami Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - w Dworze Postawków w Odonowie. ©archiwum

  Uczta poetycka
  Na spotkanie przybyli ludzie świata kultury, ale też osoby z kulturą nie związane - będące jej miłośnikami. Uroczystego otwarcia dokonał prezes stowarzyszenia Hubert Przybyszewski. Gości powitali także właściciele dworu, Iwona i Marek Postawkowie, a potem zaczęła się uczta poetycka.
  Pani Iwona czytała wiersze oraz fragmenty prozy. Przedstawiła również postać Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i jej działalność literacką. Wiersze „Człowiek co winien jest, że ogród raju”, „Amazonka” deklamował kazimierski poeta i regionalista Zdzisław Kuliś.

  Rymy „Ciszy leśnej” przypomniała Emilia Molska, emerytowana polonistka Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej. Potem kolejne wiersze: „Morze” - w interpretacji Huberta Przybyszewskiego, „Nieporozumienie” - recytował Marek Postawka, „Zeszłoroczne śniegi” - czytała Zofia Kurc. Z kolei „Jesień” zaprezentował Mirosław Majcher, natomiast „O pierścionku odnalezionym” opowiedział rymem Tadeusz Kozieł.

  Brawurowy epilog
  Niespodzianką wieczoru okazał się „Epilog dwóch kobiet w różnym wieku”, z wykorzystaniem tekstu Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - duetu Mariola Czarny - Jadwiga Zieleniewska. Polonistki kazimierskiego liceum, w stylowych „strojach z epoki”, przy świecach, snuły opowieść przy okrągłym stoliku - przenosząc nas w czasy, w których żyła poetka.
  Brawurowy występ obu pań został nagrodzony gromkimi oklaskami. Stanowił on zarazem zwieńczenie IIISpotkania Poetyckiego. A po uczcie duchowej - coś dla ciała. Właściciele dworu zaprosili wszystkich na poczęstunek. Przy kawie, herbacie i ciastkach można było podyskutować o poezji; choć nie tylko.

  Marek Postawka prezentował filmy, były też inne atrakcje. Hubert Przybyszewski, prezes Odonowskiego Towarzystwa Kulturalnego, skorzystał z okazji, by zaprosić nas na kolejną imprezę. IV Spotkanie Poetyckie zaplanowano na koniec lutego i będzie poświęcone twórczości Juliana Tuwima.

  Teraz kolędowanie
  A już za tydzień, w piątek, 15 stycznia - „Odonowskie kolędowanie”. W Dworze Postawków wystąpią zespoły folklorystyczne Rosiejowianki, Drożanie oraz solistki formacji Samosiejki. W programie - kolędy i pastorałki. Wstęp wolny.


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo