Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czas na Tuwima w Odonowie

Adam Ligiecki
Oni byli bohaterami IIISpotkania Poetyckiego - z wierszami Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - w Dworze Postawków w Odonowie.
Oni byli bohaterami IIISpotkania Poetyckiego - z wierszami Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - w Dworze Postawków w Odonowie. archiwum
Co można robić w długie, mroźne, zimowe wieczory? Najlepiej... ogrzać się poezją. A rymy podobno nigdzie nie smakują tak, jak w stylowych wnętrzach Dworu Postawków w Odonowie. Sprawdziliśmy. Zgadza się w 100 procentach. Mamy na to dowody. Trzecie Spotkanie Poetyckie, zorganizowane przez Odonowskie Towarzystwo Kulturalne, poświęcone było Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - z okazji 70. rocznicy śmierci poetki. Pochodziła ze znanej rodziny artystycznej. Jej starszy brat, Jerzy Kossak, był malarzem; młodsza siostra - Magdalena Samozwaniec pisała utwory satyryczne.

Uczta poetycka
Na spotkanie przybyli ludzie świata kultury, ale też osoby z kulturą nie związane - będące jej miłośnikami. Uroczystego otwarcia dokonał prezes stowarzyszenia Hubert Przybyszewski. Gości powitali także właściciele dworu, Iwona i Marek Postawkowie, a potem zaczęła się uczta poetycka.
Pani Iwona czytała wiersze oraz fragmenty prozy. Przedstawiła również postać Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i jej działalność literacką. Wiersze „Człowiek co winien jest, że ogród raju”, „Amazonka” deklamował kazimierski poeta i regionalista Zdzisław Kuliś.

Rymy „Ciszy leśnej” przypomniała Emilia Molska, emerytowana polonistka Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej. Potem kolejne wiersze: „Morze” - w interpretacji Huberta Przybyszewskiego, „Nieporozumienie” - recytował Marek Postawka, „Zeszłoroczne śniegi” - czytała Zofia Kurc. Z kolei „Jesień” zaprezentował Mirosław Majcher, natomiast „O pierścionku odnalezionym” opowiedział rymem Tadeusz Kozieł.

Brawurowy epilog
Niespodzianką wieczoru okazał się „Epilog dwóch kobiet w różnym wieku”, z wykorzystaniem tekstu Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - duetu Mariola Czarny - Jadwiga Zieleniewska. Polonistki kazimierskiego liceum, w stylowych „strojach z epoki”, przy świecach, snuły opowieść przy okrągłym stoliku - przenosząc nas w czasy, w których żyła poetka.
Brawurowy występ obu pań został nagrodzony gromkimi oklaskami. Stanowił on zarazem zwieńczenie IIISpotkania Poetyckiego. A po uczcie duchowej - coś dla ciała. Właściciele dworu zaprosili wszystkich na poczęstunek. Przy kawie, herbacie i ciastkach można było podyskutować o poezji; choć nie tylko.

Marek Postawka prezentował filmy, były też inne atrakcje. Hubert Przybyszewski, prezes Odonowskiego Towarzystwa Kulturalnego, skorzystał z okazji, by zaprosić nas na kolejną imprezę. IV Spotkanie Poetyckie zaplanowano na koniec lutego i będzie poświęcone twórczości Juliana Tuwima.

Teraz kolędowanie
A już za tydzień, w piątek, 15 stycznia - „Odonowskie kolędowanie”. W Dworze Postawków wystąpią zespoły folklorystyczne Rosiejowianki, Drożanie oraz solistki formacji Samosiejki. W programie - kolędy i pastorałki. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie