Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po raz 12. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej będzie kwestować na parafialnym cmentarzu. Na co przeznaczą pieniądze?

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Wideo
od 16 lat
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej od kilkunastu lat organizuje kwesty na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków cmentarza parafialnego w Opatowie. Zbiórka pieniędzy tradycyjnie odbywa się w czasie Wszystkich Świętych. W tym roku członkowie towarzystwa będą kwestować w środę, 1 listopada w godzinach od 8 do 16.

Kwesta na cmentarzu w Opatowie

To już dwunasta kwesta, organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej. Jak informuje członek zarządu towarzystwa, Andrzej Żychowski, w tym roku pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na remont krzyża.

- Piękny i wyjątkowy. Stał na cmentarzu do burzy, sprzed trzech lat i niestety uległ złamaniu. To jest krzyż wysokości prawie dwóch metrów, rodziny Fałdrowiczów. Próbowaliśmy znaleźć osoby z tej rodziny, gdzieś tam po Polsce są pewne rozsiane, ale są to następne pokolenia, w związku z tym, niekoniecznie związane z Opatowem. A ponieważ krzyż leżał kilka lat złamany, postanowiliśmy go odnowić, bo tego typu kamiennych pomników nie ma na opatowskim cmentarzu

– dodaje.

Andrzej Żychowski zauważa również, że na opatowskim cmentarzu jest wiele podobnych krzyży, pomników, które wraz z zbiegiem czasu ulegają przechyleniu. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej chciałoby również i na to znaleźć pieniądze. - Mam na myśli szczególnie na myśli pomniki kamienne, które mają na na tak zwanym trzpiocie krzyż. Ziemia się przechyla i wiele z tych krzyży jest złamanych i będziemy chcieli kilka z takich krzyży uratować. To są priorytety na ten rok dla nas – wyjaśnia.

W tym roku kwesta będzie prowadzona w środę, 1 listopada, od godziny 8 do 16.
- Przewidujemy, że jeśli będzie odpowiednia grupa osób, to będziemy kwestowali także w niedzielę, 29 października. Myślę, że jeśli ktoś miałby ochotę, słyszy nas, ogląda nas i chciałby do nas dołączyć, to zapraszam do mnie, do Domu Muzealnego w Opatowie i wtedy możemy zapisać taką osobę – dodaje Andrzej Żychowski.

Powstało ciekawe opracowanie

W tym roku członkowie towarzystwa przygotowali również publikację, która opowiada o tym co już udało się zrobić na cmentarzu dzięki datkom zbieranym na cmentarzu.
- Ludzie powinni wiedzieć, co zostało zrobione. Posłużyły nam do tego zbiory pana Wiesława Baki, który od wielu lat robi zdjęcia pomnikom i przepisuje napisy, które znajdowały się na pomniku. Wiele z tych informacji już dzisiaj jest zatartych, albo pomników już nie ma. To co udało nam się uratować, postanowiliśmy przekazać mieszkańcom miasta. Cały zespół ludzi pani Kasia Bańcer redakcyjnie, pan Krzysio Wawrzosek, Pan Adam Hanuszkiewicz, materiały fotograficzne pana Wiesława Baki i szereg innych osób, których nazwisk niekoniecznie będę tutaj wymieniać. Przygotowaliśmy wydawnictwo. Będzie można zobaczyć jak wyglądał dany nagrobek przed i po renowacji – dodał Andrzej Żychowski.

Co już zrobiono?

Do tej pory, miedzy innymi, udało się odrestaurować pomnik nagrobny rejenta Seweryna Horodyskiego. To bardzo zasłużona dla Opatowa osoba, dzięki której powstała Ochotnicza Straż Pożarna, spółdzielnia spożywców oraz kasa pożyczkowa.
Renowację przeszedł także nagrobek powstańca styczniowego, lekarza Ludwika Bukowieckiego a także naczelnika powiatu opatowskiego Leona Lochmana. Odnowiono też pomnik nagrobny uczestnika kampanii napoleońskich Józefa Korytyńskiego, nagrobki lekarzy opatowskiego szpitala z II połowy XIX wieku Celestyna Malholmme, Ludwika Pogorzelskiego oraz Ludwika Wiciejewskiego. Odrestaurowano także dwa pomniki Rosjan, z okresu zaborów. Największą renowację i największe zadanie dla Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej to były prace związane z grobem rodziny Gano. Dzięki zbiórkom udało się także zabezpieczyć najstarszą płytę na cmentarzu z 1802 roku, pod którą spoczywa kantor opatowskiej kolegiaty, ksiądz Józef Grudziński.

Wolontariuszy, działaczy oraz sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej i samorządowców będzie można spotkać na cmentarzu w środę, 1 listopada w godzinach od 8 do 16.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie