Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po raz pierwszy droga krzyżowa przeszła ulicami Buska-Zdroju [ZDJĘCIA]

Adam Ligiecki
I Buska Droga Krzyżowa rozpoczęła się na rynku miasta, w rejonie siedziby dawnej Rady Miejskiej.
I Buska Droga Krzyżowa rozpoczęła się na rynku miasta, w rejonie siedziby dawnej Rady Miejskiej. Adam Ligiecki
- Dziękuję za to, że tu jesteście. Dziękuję wszystkim za to, że tu jesteście - mówił ksiądz Tadeusz Szlachta, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na rozpoczęcie I Buskiej Drogi Krzyżowej. Mimo fatalnej pogody - było zimno, chwilami padał deszcz - na pierwszy marsz śladami męki Chrystusa wyruszyło ponad 200 osób.

I Buską Drogę Krzyżową zorganizowały wspólnie trzy parafie - także Świętego Brata Alberta oraz Bożego Ciała. Oprawę religijną nabożeństwa wielkopostnego o charakterze adoracyjnym zapewnili proboszczowie: księża Tadeusz Szlachta, Marek Podyma i Marian Janik.

Pierwsza stacja zlokalizowana była na buskim rynku - placu Zwycięstwa; w rejonie siedziby dawnej Rady Miejskiej. Na drodze krzyżowej pojawili się liderzy lokalnych samorządów, ze starostą Jerzym Kolarzem i burmistrzem Waldemarem Sikorą na czele. Także radny wojewódzki Mieczysław Sas, komendanci służb mundurowych, przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń, historycznych grup rekonstrukcyjnych, harcerze, mieszkańcy i kuracjusze.

Masywny, drewniany krzyż nieśli bożogrobcy - Strażnicy Grobu Pańskiego z Miechowa w województwie małopolskim, w charakterystycznych strojach z czerwonym krzyżem. Warto dodać, że parafia w Miechowie, należąca do diecezji kieleckiej, jest jedyną w Polsce parafią pod wezwaniem Grobu Bożego.

Prowadzącymi na pierwszej stacji byli seniorzy - spadkobiercy buskich tradycji. Jako pierwszy rozważania prowadził Tadeusz Ura. Z rynku droga krzyżowa ruszyła przed budynek Sądu Rejonowego, gdzie zlokalizowano stację numer dwa, a gospodarzami byli tu przedstawiciele buskiej palestry.

Na trasie znalazło się 14 stacji, które - w Kościele katolickim - stanowią odtworzenie wydarzeń z ostatnich dni oraz drogi na śmierć Jezusa Chrystusa. W Busku, na stacji trzeciej rozważania prowadzili przedsiębiorcy, rzemieślnicy i handlowcy. Na kolejnej - obok zabytkowego kościółka świętego Leonarda - przedstawiciele służby zdrowia, na szóstej - przy "stawie niemieckim" - rodziny katolickie.

Potem I Buska Droga Krzyżowa skierowała się do zdrojowej części miasta. Na kolejnych stacjach w roli prowadzących wystąpili: ludzie sportu, przedstawiciele sektora uzdrowiskowego, kultury, niepełnosprawni oraz ich opiekunowie, nauczyciel, przedstawiciele służb mundurowych. Ostatnia 14. stacja - przy siedzibie Galerii Sztuki Zielona. Tu rozważania prowadzili przedstawiciele stowarzyszeń pielęgnujących historię Buska.

I Buską Drogę Krzyżową, obok trzech buskich parafii, organizowali: Urząd Miasta i Gminy, Buskie Samorządowe Centrum Kultury, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. Reżyserem projektu był Arkadiusz Szostak.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Kilkaset złotych w kieszeni, ale musisz to wiedzieć

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie