MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po tej szkole mają fach. Dyrektor Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie zachęca gimnazjalistów do nauki w tej szkole

Karolina Wiatrowska [email protected]
sxc.hu
Którą szkołę ponadgimnazjalną w powiecie najlepiej wybrać? Prezentujemy Zespół Szkół numer 1 w Opatowie.

Uczniowie, którzy w tym roku kończą naukę w gimnazjum, już teraz muszą zastanowić się nad wyborem szkoły.

- Jeśli szukacie szkoły, która dobrze przygotuje was do zawodu, zapewni nowoczesne sposoby kształcenia, przyjaznych nauczycieli, pozwoli rozwijać zainteresowania oraz pasje, wybierzcie naszą szkołę - zachęca Magdalena Gdowska, pełniąca obowiązki dyrektora Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie.

Mundur gra pierwsze skrzypce

Perspektywy kształcenia dla dzisiejszych gimnazjalistów nie mogą być oderwane od aktualnej sytuacji na rynku pracy, dlatego oferta edukacyjna opatowskiej szkoły obejmuje aż trzy jej rodzaje: liceum ogólnokształcące, technikum oraz zasadniczą szkołę zawodową.

- Na właściwy wizerunek uczniów klas mundurowych, wpływa przede wszystkim kształtowanie wśród nich postaw patriotycznych poprzez szkolenia oraz spotkania z niezwykle ciekawymi ludźmi. Chcemy, aby mundur noszony przez trzy lata, rozbudził w nich miłość do ojczyzny, tradycji i pozostawił jak najlepsze wspomnienia - mówi pani dyrektor. Kierunek nastawiony jest na ruchowy rozwój młodzieży czyli system samoobrony Grom Combat, pomoc przedmedyczną, strzelectwo, orientację w terenie oraz pracę zespołową.

Komandos prowadzi zajęcia

Dumą szkoły jest współpraca z opatowianinem, majorem Jackiem Kowalikiem, byłym żołnierzem elitarnej jednostki wojskowej Grom, który objął patronatem klasy mundurowe.

- Dzięki byłym komandosom i instruktorom Grupy Reagowania Antykryzysowego z Warszawy oraz ze studentami Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Obrony Narodowej młodzież uczestniczy w bardzo ciekawych zajęciach przybliżających specyfikę pracy służb mundurowych. Uczniowie "mundurówki" uczestniczą w obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych, wędrują w Góry Świętokrzyskie, by na biwaku Ponury Nurt" czcić pamięć bohaterów. Takiej działalności zazdrości nam niejedna klasa mundurowa z innych szkół w Polsce - chwali dyrektor Gdowska.

Uczą jak orać ziemię i zdobywać dotacje

Szkoła nastawia się na naukę zawodu. Kształci techników pojazdów samochodowych, mechanizacji rolnictwa, żywienia i usług gastronomicznych oraz techników hotelarstwa i ekonomistów.

- Z uwagi na przeważające w regionie środowisko rolnicze, dużą popularność zyskuje technikum mechanizacji rolnictwa. Młodzież uczy się prowadzenia własnego gospodarstwa z umiejętnością wykorzystania funduszy unijnych, jakimi są dopłaty dla młodych rolników, które otwierają szanse rozwoju. W zakresie kierunku oferujemy darmowy kurs na prawo jazdy kategorii T, czyli na ciągnik - mówi.

Gotowania też uczą

W związku z dynamicznym rozwojem rynku gastronomicznego, zainteresowaniem cieszy się także technikum żywienia i usług gastronomicznych na potrzeby którego, w ubiegłym roku otwarto profesjonalną pracownię.

- Przyszli adepci sztuki kulinarnej uczą się przygotowywać potrawy i napoje, planować diety i jadłospisy, organizować przyjęcia okolicznościowe, a także obsługiwać konsumentów. Aktywnie współpracujemy ze znanymi restauratorami i kucharzami, między innymi z kucharzem prezydenta Bronisława Komorowskiego, którzy prowadzą dla naszych uczniów wykłady i pokazy kulinarne. Organizujemy szereg zajęć warsztatowych pod kierunkiem autorów książek kulinarnych, żywieniowców i specjalistów od kształtowania wizerunku - wymienia dyrektorka i dodaje, że nadal na popularności nie traci tradycyjny kierunek, z którego szkoła się wywodzi, technik pojazdów samochodowych.

- To kierunek bardzo atrakcyjny, typowo męski, kształcący fachowców z zakresu napraw i eksploatacji współczesnych pojazdów, z możliwością darmowego kursu na prawo jazdy kategorii B, czyli na samochody osobowe.

W trzy lata po gimnazjum mają fach w ręku

Tradycją jest szkolnictwo na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej, gdzie młodzież kształci się w zawodach: kucharz, fryzjer, sprzedawca, cukiernik, piekarz, rolnik, tynkarz, stolarz, mechanik pojazdów samochodowych i wielu innych w zależności od indywidualnych potrzeb ucznia.

Walory i możliwości edukacji zawodowej opatowskiej szkoły powinni dostrzec i wykorzystać uczniowie całego regionu.

- Po ukończeniu naszej szkoły młody człowiek, jest perfekcyjnie przygotowany do pracy w zawodzie. Potrafi gotować, naprawiać samochód, obsługiwać klienta czy dobrze uprawiać rolę. Nasza szkoła uczy zawodu, a przede wszystkim nie generuje bezrobotnych. Stąd wychodzą ludzie z umiejętnościami, którzy są poszukiwani na rynku pracy - zaznacza pani dyrektor.

Nauczyciele kompetentni

Celem nauczycieli jest rozwijanie indywidualnych potrzeb uczniów, ich potencjałów i zdolności.

- Uczymy nie tylko wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim umiejętności zastosowania jej w praktyce. Dynamiczna, nadal dokształcająca się kadra, to zaangażowani nauczyciele, którzy lubią pracować z młodzieżą nie szczędząc przy tym swojego wolnego czasu. Prowadzą wiele pozalekcyjnych zajęć z własnej inicjatywy - podkreśla.

- Każdą klasę wyposażyliśmy w komputery, Internet i sprzęt multimedialny, co w znaczny sposób urozmaica pracę, a młodzieży naukę. W dzisiejszej dobie wizualizacji, tego typu zabiegi są konieczne, co dla uczniów jest także atrakcyjne. Sama prowadząc lekcje historii, nagminnie korzystam z nowoczesnego sprzętu. - mówi Gdowska. W szkole działają także dwie nowoczesne pracownie komputerowe.

Współpraca z innymi

Uczniowie, oprócz wiedzy ogólnokształcącej i teoretycznej mają także kontakt z praktyczną nauką zawodu zdobywaną w warsztatach szkolnych i u pracodawców, z którymi szkoła współpracuje: Narodowym Bankiem Polskim, Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości w Warszawie, Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, Wyższą Szkołą Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach oraz różnymi lokalnymi instytucjami: oddziałami banków, Urzędem Skarbowym, Komendą Powiatową Policji i Opatowskim Ośrodkiem Kultury.

- Wysokie kwalifikacje i solidne wykształcenie, to w dzisiejszych czasach połowa sukcesu. Techniczny i zawodowy charakter naszej szkoły, daje duże możliwości, co pomaga uczniom spojrzeć na przyszłość z praktycznego punktu widzenia - zachęca dyrektor Gdowska.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu OPATOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie