Po wyborach szykują się duże zmiany w świętokrzyskim sejmiku

  Po wyborach szykują się duże zmiany w świętokrzyskim sejmiku

  Paulina STROJNA-GIL

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Po wyborach szykują się duże zmiany w świętokrzyskim sejmiku

  ©Aleksander Piekarski (archiwum)

  Najwięcej będzie w naszym regionalnym parlamencie Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Szef regionu, marszałek Adam Jarubas ciągle waha się czy przyjąć mandat posła. Natomiast wiadomo, że dwóch radnych Sejmiku przejdzie na Wiejską.
  Po wyborach szykują się duże zmiany w świętokrzyskim sejmiku

  ©Aleksander Piekarski (archiwum)

  Po niedzielnych wyborach parlamentarnych w Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego dojdzie do kilku znaczących zmian w regionalnych ławach.
  Przede wszystkim nie wiadomo jeszcze, czy marszałek Adam Jarubas, który uzyskał najlepszy wynik z Polskiego Stronnictwa Ludowego w kraju porzuci pracę w naszym regionie na rzecz pracy w Sejmie. Decyzję ma podjąć do końca tygodnia.

  Zakładając jednak, że marszałek przyjmuje mandat posła na jego miejsce wejdzie kolejna osoba z tej samej listy i tego samego okręgu, która otrzymała w wyborach samorządowych w 2010 roku do Sejmiku największą liczbę głosów.
  Jest nią Ryszard Maciejczyk, który obecnie pełni funkcję wicestarosty włoszczowskiego. - Jeśli marszałek będzie posłem, ja na pewno przyjmę stanowisko radnego w Sejmiku, ponieważ powiat włoszczowski tylko przez jedną kadencję miał w nim swojego przedstawiciela - mówi Ryszard Maciejczyk.
  Jeśli marszałek zdecydowałby się dalej działać w świętokrzyskim, to na jego poselski mandat trafiłby obecny przewodniczący Sejmiku Marek Gos, za którego w sejmikowych ławach zasiądzie Grzegorz Gałuszka.

  Senatorem zostanie wojewódzki radny z Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń. Jego miejsce w Sejmiku zajmie Bogdan Latosiński, który rok temu z tej samej listy i tego samego okręgu osiągnął trzeci wynik. Kandydował również bez powodzenia na posła w tych parlamentarnych wyborach. - Jeśli pan Krzysztof zostanie senatorem, to ja zajmę jego miejsce w Sejmiku. Jestem związkowcem, nie politykiem, więc będę przyglądał się jak funkcjonuje urząd oraz jednostki podległe marszałkowi - dodaje Bogdan Latosiński, przewodniczący NSZZ "Solidarność" w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Kielcach.

  Kolejną pewną zmianą jest przejście radnego Sejmiku Lucjana Pietrzczyka do Sejmu. Zastąpi go Marzena Marczewska, pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, polonista i językoznawca.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Studniówki

  Wideo